Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 20. ledna 2019

Rozhovor se spoluzakladatelkou Skautského institutu Magdalénou Bohuslavovou

V Kolíně vznikla další kulturně společenská vzdělávací instituce. Vedle knihovny, muzea, či kina má naše město od dubna i Skautský institut.

Rozhovor se spoluzakladatelkou Skautského institutu Magdalénou Bohuslavovou
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 13.5.2018 v 14:00, Aktualizováno: 12.5.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Za jeho provozování ovšem není nikdo placený, možnosti jsou omezené. Přesto si troufá přispívat do kalendáře místních událostí někdy i pěti akcemi měsíčně. Mohou to být přednášky, workshopy, koncerty, filmy a cokoliv podobného. Cíleny jsou na nejširší veřejnost, ale zejména na středoškoláky a "mladé dospělé". Více nám prozradila spoluzakladatelka kolínské pobočky Skautského institutu Magdaléna Bohuslavová. Ta je mimo jiné i vedoucí oddílu Světlušek a studentkou druhého ročníku gymnázia.

* Skautský institut v Kolíně má za sebou první dubnové akce. Jak jste spokojena s jeho rozjezdem?

Zatím proběhly všehovšudy dvě akce. Zahajovací večírek s muzikou se nesl v radostném a odlehčeném duchu, panovala tam skvělá atmosféra a celý náš malý domeček v Kouřimské ulici za katedrálou pulzoval životem. Nikdo by neřekl, že se nás do něj vejde sedmdesát, ale opravdu se tak stalo. Na "Podnikni to" s Jakubem Tížkem v CEROPu se nás sešlo tak akorát na parádní podnikatelský workshop. Kuba, který již během studia založil dvě firmy, toho má hodně co říct a doufáme, že ho ve Skautském institutu ještě někdy uvidíme.

* Jde tedy u vás spíše o atmosféru? Je Skautský institut něco jako "Otevřená ulice" pod střechou, jak někteří říkají?

Dalo by se to tak říct. S Otevřenou ulicí toho máme hodně společného, zejména se snažíme oživit naše město a přitáhnout na akce mladé lidi. Je parádní, že "Otevřená ulice" chystá spoustu akcí na letní prázdniny, kdy my budeme mít pauzu, takže se perfektně doplníme a v Kolíně se bude pořád něco dít.

* Proč jste vlastně kolínskou pobočku Skautského institutu založili? Testovali jste si nějak zájem Kolíňáků o podobnou nabídku?

Mrzelo mě, že v Kolíně nemají mladí lidé mnoho možností, kam navečer zajít a zároveň jsem si velmi oblíbila Skautský institut v Praze, který už nějaký čas inspirujícím způsobem funguje. A tak vzniklo SkautBio (Skautský Biograf). Šlo o dva večery během podzimu 2017, kdy jsme si pronajali divadelní klub Scapino a uspořádali veřejné promítání filmů "Skauti bez lilie" a "Táta". A ono to fungovalo! Na obě akce přišlo asi 30 nebo 40 lidí a odcházeli nadšení. Tak jsme si řekli, že zkusíme zřídit kolínské fórum Skautského institutu. Podobná fóra zatím existují jen v několika českých univerzitních městech.

* Kolik lidí se podílí na organizování akcí institutu? Je vaše aktivita dlouhodobě zvládnutelná?

V organizátorském týmu jsme čtyři (Ondra Vokál, Sam Titěra, Markéta Divišová a já) a se zajištěním technických věcí na akcích nám pomáhají tři skvělí servisáci (Prokop Němeček, Jan Kavan a Štěpánka Křováková). Jestli je to dlouhodobě zvládnutelné? Určitě. Skautský institut si kolem sebe nabaluje mnoho příznivců, kteří by byli určitě ochotní někoho z nás zastoupit, kdyby už mu došly síly nebo se k nám třeba časem připojí a náš tým posílí.

* Své události pořádáte v domě Skautského centra v Kouřimské ulici, nicméně na akce musí chodit zájemci zadem přes bránu u zvonice kostela. Změní se to někdy, objeví se na domě někdy velký nápis Skautský institut nebo zůstanete spíše virtuální institucí propagovanou pouze přes web a facebook?

To teď nemůžeme jistě říct. Naším snem by bylo mít jednou třeba i kavárnu, která by byla přístupná veřejnosti kdykoli během dne stejně, jako je to v pražském Skautském institutu, ale nikdo z nás neví, jak to bude v budoucnosti. Nyní máme schválený projekt na jeden rok a v tomto horizontu nic takového neplánujeme. Musíme se nejdřív úplně sžít s podmínkami a možnostmi, které máme teď a když uvidíme, že se to daří, třeba budeme mít jednou i nápis na domě. Ale kdo ví!

* Z jaké strategie se rodí váš program? Sázíte na pestrost?

Přesně tak. Chtěli bychom, aby si každý v našem programu mohl najít něco svého. Budete mít možnost se seberozvíjet, poslechnout si silné příběhy, odlehčit planetě, zatančit si na hudbu kolínských muzikantů i přijít na sdílenou večeři. Všechna témata propojuje celoroční téma Domov. O naší dramaturgii vypovídá program na květen a červen, který jsme již zveřejnili na sociálních sítích.

* Platí se u vás vstupné? Podává se i občerstvení?

Vstupné na všechny akce je dobrovolné. Je na každém, jak program zhodnotí a kolik se nám rozhodne přispět. A stejně tak to platí i u občerstvení na baru. Ceny nemáme, je to jen na vás. Můžete si dát domácí limonádu, víno, čaj nebo kávu a k tomu třeba domácí cupcake, dort nebo ovoce a zeleninu.
v.sládek


Program na květen:
/Není-li uvedeno jinak, konají se akce na adrese Kouřimská 105, účastníci se scházejí u branky mezi zvonicí a chrámem v Brandlově ulici/

15.5. v 18 h.
Oživené město - Jan Školník představí inspirující příklad z pohraničního města Broumova.
25.5. v 18 h.
V hledáčku TED - večeře s promítáním. Promítání z archivu Samuela Titěry, překladatele videí na TED.com. S sebou jídlo na sdílenou večeři.
31.5. v 18 h.
Osobní vize - workshop Denisy Dědičové zaměřený na sestavení osobní vize ve spolupráci s CEROPem (akce se koná v Ceropu).

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM