Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Rozruch v Základní škole a Mateřské škole Červené Pečky, ředitelka se bát pádu nemusí

V červenopečecké základní škole mělo v posledních týdnech dojít k událostem, které zveřejnila i televizní stanice Nova a jež mohla stát ředitelku místo. V otevřeném dopisu je popsal starosta obce Jan Dvořák, kdysi sám ředitel základní školy. Položili jsme mu otázky, aby se vyjádřil k informacím, které sám veřejně popsal. V pátek 27. června nám odpověděl, že "na petici jsem odpověděl včera; argumenty použité v tomto dokumentu nepovažuji za relevantní a ředitelku školy rozhodně neodvolám".

Rozruch v Základní škole a Mateřské škole Červené Pečky, ředitelka se bát pádu nemusí
 
Publikováno: 8.7.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Stanovisko k událostem na ZŠ Červené Pečky

Vážení spoluobčané, volím formu otevřeného dopisu, kterým Vás oslovuji a ve kterém chci vnést trochu světla do událostí, které Vás určitě zajímají, a vzhledem k tomu, že se týkají naší školy, jsou věcí veřejnou.

Co vlastně se odehrálo ve dnech 6. až 13. května 2014?

Celý sled událostí odstartovalo 6. května oznámení otce žáka A.P. z 5. třídy, že jeho syn je vydírán staršími spolužáky, kterým musí pod různými pohrůžkami odevzdávat značné sumy peněz. Ředitelka školy toto okamžitě telefonicky ohlásila na Policii ČR, což je její povinnost. Policie ještě téhož dne zahájila vyhodnocování situace.
Šetření, které během 7. až 13. května souběžně prováděla škola, ukázalo, že kromě této kauzy na škole delší dobu probíhá ještě jedna odsouzeníhodná záležitost. Skupina sedmi dívek z 8. třídy navštěvovala v podstatě pravidelně o přestávce 5. třídu a požadovala po mladších spolužácích svačiny a nápoje. Podobně byli postiženi i někteří žáci třídy šesté.

Mezitím policie pokračovala v šetření původního případu a situace vygradovala tím, že 13. května byl mladistvý M. H., žák 7. třídy zdejší ZŠ ( dotyčný je starší 15 let ) vzat do vyšetřovací vazby pro podezření z trestného činu loupeže. Podotýkám, že se tak stalo po týdnu policejního vyšetřování, rozhodla o tom státní zástupkyně a způsob zadržení (byť se nám zdá krajně nepřiměřený) zřejmě odpovídá policejním předpisům. Ve vyšetřovací vazbě strávil 24 hodin.

Následný zvrat ve vyšetřování způsobilo přiznání údajně vydíraného žáka 5. třídy A.P., který své původní tvrzení odvolal a prohlásil, že peníze obviněnému M. H. dával dobrovolně, aby za ně nakupoval alkohol, cigarety a pizzu. Dovolil mu přitom, aby si po zakoupení věcí zbytek peněz (někdy i částky přes 100 korun ) nechal.

Co dále následovalo?

Rodiče dívek, které své mladší spolužáky obíraly o svačinu (že by jim ji dávali dobrovolně?), se svých dětí vehementně zastávají a potrestání důtkou ředitele školy za tento přestupek považují za neúměrně přísný. Dva z rodičů v této věci podali stížnost České školní inspekci. Ta však stížnost odmítla jako nedůvodnou a potvrdila že " vymáhání ( kradení ) svačin a nápojů je hrubým prohřeškem proti školnímu řádu " (cituji ze zprávy ČŠI).

Kromě stížností těchto dvou rodičů řešených Českou školní inspekcí řeším jako starosta další dvě stížnosti na postup ředitelky školy v této věci. Jedna byla podána pí. Preisnerovou a druhá pí. Šrajbrovou. Zatím jsem obě stížnosti projednal se stěžovatelkami ústně. Písemně jim své stanovisko sdělím do 19. června.
Dále jsem 13. června obdržel petici se 109 podpisy, z nichž 46 je občany městyse Červené Pečky, 45 občanů je z Nebovid a Hlubokého Dolu a zbývajících 18 je občany Kolína, Polep, Kutné Hory a dalších 3 obcí. Tato petice požaduje odvolání ředitelky školy a vedení městyse se jí bude zabývat v nejbližších dnech. S průběhem projednávání a výsledkem vás včas seznámím.

Vlastní interpretaci celé kauzy nabídla svým divákům 13. června i televize Nova. Nechci zde reportáž Novy podrobně hodnotit. Pouze dodávám, že se jedná o pohled jedné strany, silně citově podbarvený, který objektivnímu pohledu na věc a zklidnění situace určitě neprospěl.

O čem celá spletitá kauza svědčí?

Především zde nacházím nedostatečné sepětí školy s rodičovskou veřejností a váznoucí spolupráci školy a rodiny. Táži se, jak je možné, že žáci školy chodí nakupovat ve velkém alkohol a cigarety? To jejich rodiče nevědí? Bylo jim lhostejné, že jejich děti soustavně kouří? V obchodě není nikomu divné, když dítě platí tisícikorunovou bankovkou? Kdo vlastně tady selhal?

Je s podivem, že celé měsíce skupina děvčat obírala mladší spolužáky o svačiny. Proč se neozvali rodiče poškozených? Proč si postižení žáci nepostěžovali svému třídnímu učiteli nebo jinému pedagogickému pracovníkovi?

Myslím, že je nejvyšší čas se vážně zamyslet nad těmito otázkami a místo usilovného hledání viníků kolem sebe se zeptat, co jsem mohl udělat já, aby se něco podobného nestalo. Základním předpokladem úspěšné výchovy jsou vztahy spolupráce mezi rodinou a školou. Netvrdím, že škola a její vedení nemá co napravovat. Kdyby bylo vše v pořádku, jak by mohly tyto nepřístojnosti trvat tak dlouho? Současně ale tvrdím, že chybovali i mnozí rodiče. Pouze pochopení vlastní chyby může vést k nápravě. Určitě je co napravovat.

Závěrem dodávám, že obvinění z loupeže proti mladistvému M. H. bylo zrušeno jako nezákonné a neodůvodněné. Neznamená to však konec celé kauzy. Policie ČR dále pokračuje ve vyšetřování, jehož cílem je objasnit, kdo nezletilým prodával či jinak obstarával cigarety a alkohol, a bude určitě dobře, když to bude došetřeno. Starosta Jan Dvořák

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM