Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Samostatná geriatrie v Oblastní nemocnici Kolín končí, na vině je nízká obložnost

Čtenáři nám poslali jako námět na článek údajné rušení oddělení Geriatrie v Oblastní nemocnici Kolín. "Populace stárne a specializované pracoviště v širokém okolí končí. Kde se nyní budou léčit pacienti s běžnými chorobami staří? Na jiných odděleních, nebo rovnou na LDN? Proč nezrušit také ortopedii, operovat se může i na chirurgii...?" uvádí jeden z čtenářů. Jak reagoval ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel?

Samostatná geriatrie v Oblastní nemocnici Kolín končí, na vině je nízká obložnost
 
Publikováno: 18.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 14.11.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

"Kolínská nemocnice Geriatrické oddělení neruší, ale včleňuje ho do Interního oddělení. Důvodem je dlouhodobě nižší využití lůžek a přílišná délka průměrné ošetřovací doby, která je kolem 30 dní. Kromě toho se nepodařilo naplnit jeho personální akreditační standardy. Naproti tomu oddělení Interní se prohýbá pod náporem akutně nemocných pacientů, obložnost je vysoko přes 90 procent a průměrná ošetřovací doba kolem 6 dní!!!, často zde pacienti leží na přistýlkách a situace se zhoršuje rok od roku. Velmi negativně se v tomto smyslu projevilo uzavření Interních lůžek v nemocnici Český Brod před 3 lety. V této souvislosti je na místě zmínit, že právě pro vysoké využití lůžek v základních oborech v Kolínské nemocnici, jako interna, chirurgie se podařilo odsunout plánované uzavření akutních lůžek na chirurgickém oddělení v nemocnici Kutná Hora o další rok," sdělil ředitel nemocnice. Podle něho z uvedených faktů vyplývá, že právě Geriatrie doposud fungovala jako léčebna dlouhodobě nemocných a to musí změnit. Už proto, že péče na tomto oddělení je hrazena pojišťovnami jako péče akutní a nikoli následná.

"Je to jedním z důvodů, proč její ekonomika je vysoce ztrátová. Toto rozhodnutí považujeme za nevyhnutelné, protože jím jednoznačně zlepšujeme podmínky pro léčení pacientů, kteří přicházejí na Interní oddělení s akutními stavy. Zlepšíme komfort i pro zaměstnance, protože nebudou o službách ve stresu, kam umístit nemocné vyžadující akutní lůžko. Jinak oba obory se svým zaměřením v našem současném systému prakticky neliší - i Interní oddělení pečuje zejména o starší pacienty, průměrný věk se prodlužuje, a tak se ve své odborné působnosti téměř překrývají. A co se týče péče následné, tu v rámci Oblastní nemocnice Kolín naplňuje 100 lůžek na Vojkově a 80 lůžek v Kutné Hoře," vysvětluje Petr Chudomel.
"To, že přitom nepropouštíme ani jednoho zaměstnance, považujeme za samozřejmost. Nakonec je zde i příslib ekonomického zlepšení. Gerontocentrum se jako projekt prostě neosvědčilo," dodává ředitel.

Šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel má zamotanou hlavu. Nemocnice navrhla smír, že zaplatí ve dvou splátkách 54 milionů korun. Ale že se firma Hospimed současně musí vzdát úroků, které dnes přesahují už osm milionů korun. To je ale pro Hospimed nepřijatelné. Firma upozornila, že už slevila z původního dluhu 71,6 milionu o více než pět milionů, které měly prý činit její zisk, napsal deník Aktuálně.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM