Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech

Dánský válečný velkofilm a zároveň i osmidílný seriál 1864 se natáčel od dubna do září minulého roku, a to zejména v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Do kin přijde snímek ještě letos. Známý kolínský šermíř Mirek Horáček se natáčení významným způsobem účastnil. Díky své podobě s dánským hercem Sorenem Maillingem byl vybrán jako dublér jednoho z hlavních hrdinů snímku.

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech
 
Publikováno: 13.3.2014 v 22:00, Aktualizováno: 11.3.2014 v 22:00
Rubrika: Kultura

Do filmového zákulisí nahlédl již mnohokrát předtím, ale zkušenost ze zákopové války předtím neměl. Hodí se mu i proto, že je lektorem v oblasti dějin a vývoje vojenství.
Pro Dány mají okolnosti Prusko-dánské války bolestivou příchuť a s vědomím 150. výročí události se film 1864 proměnil v nejnákladnější projekt v dějinách dánské kinematografie s výdaji okolo 600 miliónů korun. Realizace díla se ujal režisér a scénárista Ole Bornedal.

Pro film byla v Milovicích vystavěna replika pevnosti Dybbol, nádvorní kasárna, stovky metrů zákopů. Filmaři najali 800 komparsistů, zbraně a uniformy byly pořízeny v Polsku, figuríny mrtvol na Barrandově, funkční historické čtyřmetrákové kanóny odlila specializovaná kovárna v Krkonoších a po natáčení je dostala do užívání pevnost Josefov. Na scéně se pohybovalo někdy až 600 lidí.

Snímek se natáčel v létě, ale odehrával v zimě, takže technici museli led a sníh vyrobit uměle. Za pár dní vnikl pro potřeby natáčení i umělý rybník. V Milovicích je v zemi mnoho nevybuchlé munice a šrapnelů, takže když pyrotechnici potřebovali nafilmovat výbuch, kvůli bezpečnosti si místní hlínu přesývaIi, ale také si ji vozili, stejně jako rašelinu, kterou používali na výbuchy blízko účinkujících. Mirka Horáčka, který mohl o filmu promluvit až po ukončení embarga, jsme se zeptali na některé detaily:

* Nelituješ, že jsi absolvoval zákopovou válku?

Obvykle účinkuji ve středověkých romantických filmech, ale tohle bylo zajímavé i z hlediska dějin vojenství. Jednalo se o první válku, kde se uplatnil mezinárodní Červený kříž. Lazaret bral vojáky obou stran a nestřílelo se na něj.

* Kromě tebe se účastnili i další „Pánové z Kolína". Jak filmaři vaše zkušenosti využili?

Většina komparsistů ve věku od 18 do 50 let neměla žádné vojenské návyky. Proto jsme kromě vlastního filmování mohli vypomáhat i s výcvikem mužstva a pořadovým cvičením.

* Dokáže tě něco u filmu ještě překvapit?

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech
Filmový plakát.
Foto: Archiv KP

U filmu jsem toho zažil hodně, ale nikde jsem neviděl, že by se pro film pěstovali mouchy. Zde ano. Živý hmyz si zahrál v detailních záběrech z lazaretu. Právě natáčení v lazaretu nás docela sebralo. Filmaři si najali opravdové invalidy, pro které to byla dobrá zábava, pro nás spíš nečekaný šok.

* Bylo natáčení pro účinkující idylkou?

Zákopová válka nebyla příjemná. Běhali jsme zákopy a na nás pršela hlína. Proti nám střílela děla i pušky. My měli zbraně s bodáky, které se nabíjejí ve stoje, navíc bodáky při pohybu v zákopech překážely. V noci byl kumšt se nezranit. Pár lidí přišlo při zteči o zuby. Při natáčení ve velkých vedrech denně kolabovalo 40 vojáků ze tří set. Všichni jsme byli předpisově navlečeni v kvalitních zimních uniformách. Hasiči se starali o to, aby v zákopech bylo opravdové bahno a později se do nich začali stahovat i skuteční potkani.
Snad víc než lidi trpěli koně. Umělý sníh vyráběný z papírové drti se jim lepil do očí a nemohli se ho zbavit.

 

 

 

 

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Nepřehlédněte...
Animovaný film o historii KolínaTextil odhazujte v Mnichovické a Sadové Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Kolína svých sousedůKolín bude mít další podzemní kontejnery
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM