Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 29. května 2017 a svátek má Vilém.

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech

Dánský válečný velkofilm a zároveň i osmidílný seriál 1864 se natáčel od dubna do září minulého roku, a to zejména v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Do kin přijde snímek ještě letos. Známý kolínský šermíř Mirek Horáček se natáčení významným způsobem účastnil. Díky své podobě s dánským hercem Sorenem Maillingem byl vybrán jako dublér jednoho z hlavních hrdinů snímku.

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech
 
Publikováno: 13.3.2014 v 22:00, Aktualizováno: 11.3.2014 v 22:00
Rubrika: Kultura

Do filmového zákulisí nahlédl již mnohokrát předtím, ale zkušenost ze zákopové války předtím neměl. Hodí se mu i proto, že je lektorem v oblasti dějin a vývoje vojenství.
Pro Dány mají okolnosti Prusko-dánské války bolestivou příchuť a s vědomím 150. výročí události se film 1864 proměnil v nejnákladnější projekt v dějinách dánské kinematografie s výdaji okolo 600 miliónů korun. Realizace díla se ujal režisér a scénárista Ole Bornedal.

Pro film byla v Milovicích vystavěna replika pevnosti Dybbol, nádvorní kasárna, stovky metrů zákopů. Filmaři najali 800 komparsistů, zbraně a uniformy byly pořízeny v Polsku, figuríny mrtvol na Barrandově, funkční historické čtyřmetrákové kanóny odlila specializovaná kovárna v Krkonoších a po natáčení je dostala do užívání pevnost Josefov. Na scéně se pohybovalo někdy až 600 lidí.

Snímek se natáčel v létě, ale odehrával v zimě, takže technici museli led a sníh vyrobit uměle. Za pár dní vnikl pro potřeby natáčení i umělý rybník. V Milovicích je v zemi mnoho nevybuchlé munice a šrapnelů, takže když pyrotechnici potřebovali nafilmovat výbuch, kvůli bezpečnosti si místní hlínu přesývaIi, ale také si ji vozili, stejně jako rašelinu, kterou používali na výbuchy blízko účinkujících. Mirka Horáčka, který mohl o filmu promluvit až po ukončení embarga, jsme se zeptali na některé detaily:

* Nelituješ, že jsi absolvoval zákopovou válku?

Obvykle účinkuji ve středověkých romantických filmech, ale tohle bylo zajímavé i z hlediska dějin vojenství. Jednalo se o první válku, kde se uplatnil mezinárodní Červený kříž. Lazaret bral vojáky obou stran a nestřílelo se na něj.

* Kromě tebe se účastnili i další „Pánové z Kolína". Jak filmaři vaše zkušenosti využili?

Většina komparsistů ve věku od 18 do 50 let neměla žádné vojenské návyky. Proto jsme kromě vlastního filmování mohli vypomáhat i s výcvikem mužstva a pořadovým cvičením.

* Dokáže tě něco u filmu ještě překvapit?

Šermíř Horáček hrál v dánském historickém velkofilmu 1864. Strávil pět měsíců v zákopech
Filmový plakát.
Foto: Archiv KP

U filmu jsem toho zažil hodně, ale nikde jsem neviděl, že by se pro film pěstovali mouchy. Zde ano. Živý hmyz si zahrál v detailních záběrech z lazaretu. Právě natáčení v lazaretu nás docela sebralo. Filmaři si najali opravdové invalidy, pro které to byla dobrá zábava, pro nás spíš nečekaný šok.

* Bylo natáčení pro účinkující idylkou?

Zákopová válka nebyla příjemná. Běhali jsme zákopy a na nás pršela hlína. Proti nám střílela děla i pušky. My měli zbraně s bodáky, které se nabíjejí ve stoje, navíc bodáky při pohybu v zákopech překážely. V noci byl kumšt se nezranit. Pár lidí přišlo při zteči o zuby. Při natáčení ve velkých vedrech denně kolabovalo 40 vojáků ze tří set. Všichni jsme byli předpisově navlečeni v kvalitních zimních uniformách. Hasiči se starali o to, aby v zákopech bylo opravdové bahno a později se do nich začali stahovat i skuteční potkani.
Snad víc než lidi trpěli koně. Umělý sníh vyráběný z papírové drti se jim lepil do očí a nemohli se ho zbavit.

 

 

 

 

Mirek Horáček v zákopech Prusko-dánské války roku 1864.
Foto: Archiv Mirka Horáčka
Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Melanomový den odhalil onemocnění Kmochův Kolín bude letos poprvé bez vstupnéhoNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod SněžkouKouřit se bude chodit před hospody?
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM