Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Skanzen v Kouřimi si na změnu počká, jestli se jí vůbec dočká

Jak 3. září informovaly webové stránky IDnes, Muzeum lidových staveb v Kouřimi se na staročeskou vesnici s unikátními stavbami prozatím nepřemění. Firma, která měla areál dokončit, vypověděla smlouvu kvůli průtahům ze strany krajského úřadu při předání staveniště.

Skanzen v Kouřimi si na změnu počká, jestli se jí vůbec dočká
 
Publikováno: 12.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 11.9.2014 v 9:00
Rubrika: Kultura

Mělo jít o jednu z největších letošních investic Středočeského kraje. Ten chtěl do přeměny skanzenu nasypat 80 milionů korun. Zatím není jasné, kdo z hejtmanství za vzniklou situaci ponese odpovědnost. Podle všeho ale projekt zůstane ještě několik let jen na papíře, napsal IDnes. Metrostav, který měl 1. srpna začít v areálu stavět, totiž od smlouvy odstoupil.
Areál skanzenu se měl rozšiřovat už po svém otevření v roce 1972. Z plánu však sešlo a část staveb zůstala rozložená v depozitáři. Pokračování dostavby pak znemožnila restituce, kraj se s majitelem pozemků dohodl až před dvěma roky. Většinu staveb měl dodavatel dokončit v polovině příštího roku, ale nestane se tak. Jak dál IDnes tvrdí, oficiálním důvodem je nedodržení termínu předání stavby. Mluvčí Metrostavu František Polák takový problém potvrdil, samotné odstoupení ale komentovat nechtěl. "To je věc investora. Ve smlouvě byly podmínky, za kterých můžeme stavbu začít. Kraj je nedodržel a my bychom nemohli zaručit, že projekt stihneme dokončit včas," uvedl.

Devět historických staveb spolu s novou vstupní budovou měla firma postavit do 30. srpna 2015. Termín byl důležitý i proto, že kraj na projekt získal evropskou dotaci více než 80 procent, o kterou teď může přijít. Radní pro kulturu a památky Zdeněk Štefek nyní tvrdí, že průtahy nebyly jedinou příčinou, proč Metrostav z projektu vycouval. Údajně se mu zdály příliš komplikované historické postupy, které požadovali památkáři. Zároveň ale připustil, že předání stavby skutečně zpoždění mělo. "Vím, že tou komplikací byl podpis bývalého hejtmana (Josefa Řiháka) na smlouvě, musela se podepisovat znovu. Déle se také vybíral autorský dozor. Ale přesné příčiny neznám. Teď jsme řešili, co dělat dál, a nepátrali jsme po viníkovi," shrnul Zdeněk Štefek.

Možnosti řešení jsou podle vedení kraje jen dvě. Nové výběrové řízení se prý kvůli dotacím vypsat už nestihne. Radní se proto mají zabývat buď zjednodušením projektu, aby se stihla alespoň jeho část, nebo převedením dotace na jiný projekt. "V úvahu připadá třeba nákup přístrojů do zdravotnictví. V případě skanzenu je reálnější, že o peníze zažádáme znovu v novém dotačním období," dodal hejtman Petera. Tím pádem by se celá akce posunula o několik let.

Regionální muzeum v Kolíně, pod které skanzen spadá, přitom už před měsícem areál uzavřelo pro veřejnost. Jak upozorňuje jeho ředitel Vladimír Rišlink, muzeum kvůli nevydařené zakázce nepřijde jen o peníze. "Oddálení bude mít vážný dopad. Nemáme dostatečné vybavení pro návštěvníky a zázemí. Například při Velikonocích tady je pár záchodů na dva tisíce lidí. Navíc stav rozebraných objektů se každým rokem zhoršuje," tvrdí šéf muzea podle IDnes a z jeho slov je znát, že je dost naštvaný.

Autor článku: Pres, IDnes
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Muzeum dětem: Klub i táborTisíce hlídek Františka Urbánka Obyvatel sídliště se město ptá dotazníkemKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedl
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM