Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 13. listopadu 2019

"Škoda, že se zbavujeme příkladů druhoválečné architektury," říká Vojtěch Ertl z platformy KOarcha

Platforma KOarch je neformálním sdružením mladých architektů - kolínských patriotů. Mottem sdružení je "přemítání o obrazu města Kolín". I proto jsme KOarch požádali o malé ohlédnutí za minulým rokem. Na otázky Kolínského Presu odpověděl arch. Vojtěch Ertl.

Náměstí Republiky. Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 25.1.2016 v 6:00, Aktualizováno: 20.1.2016 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

* Jak KOARCH vyhodnotilo rok 2015 v Kolíně?

Uplynulý rok jsme nehodnotili, architektura města je z hlediska času dlouhodobý až permanentní proces. Tak vnímáme i naší práci, při které se sami neustále učíme. Jsme rádi, že se povedlo získat podporu pro projekt Kolínské pokoje (viz níže), se kterým se brzy potkáme v jeho fyzické podobě. Velmi nás potěšila účast na Dni architektury 2015, který jsme v Kolíně spolupořádali s KRUHem (kruh.info) a bereme to jako výzvu pro další ročník.

* Které tři události v Kolíně byly ve vaší zájmové sféře nejvýznamnější?

První co mě napadlo na vaší otázku bylo, že z hlediska architektury se v Kolíně nestalo nic. Sledujeme dění a projekty v Kolíně, bohužel jde v nadsázce o stavební práce než o architekturu současné kvality. V tomto duchu bych ani nehodnotil dostavené projekty Inkubátoru v areálu kolínského zámku, nebo opravu a otevření vodárny. Upozornil bych raději na tři projekty, které očekáváme v naději i strachu. Na co se těšíme, je revitalizace brány do města - terminálu vlakového a autobusového nádraží. Čeho se bojíme, je projekt Residence Street z pera architekta Kozuba na místě bývalých technických služeb (vychází na str. 12 - pozn. red.) a návrhu novostavby na místě vojenské správy (bývalé velitelství na Náměstí republiky - pozn. red.), která by měla být demolována. Přijde nám škoda, že se zbavujeme příkladů druhoválečné architektury. První exemplář jsme již ztratili v přestavbě domu pro Hitlerjugend na vilu Romanticu.

Dodejme, že zmíněný projekt "Kolínské pokoje" Antonína Hůly a Petra Tůmy získal podporu jako StartUp projekt Nadace O2. Cílem projektu je vytvoření pobytových míst na kolínské náplavce vybavených podobně jako pokojíčky - tedy stolem židlí a lavicí. Obývací pokoje města by měly sloužit jak místním, tak cyklistům, kteří místem projíždějí. Mobiliář bude šit na míru vytipovanému konkrétnímu místu.
 

Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM