Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 17. ledna 2020

Škola jen tři dny v týdnu

Nově založená kolínská komunitní škola Kokoška umožní od září příštího roku patnácti prvňáčkům chodit do školy jen tři dny v týdnu. Ve třech dnech stihnou probrat všechnu látku adekvátní ročníku, takže v dalších dvou dnech mohou jít se svou třídou do lesa nebo do muzea.

Škola jen tři dny v týdnu
Děti ze školy od Kostelíčka v zajetí valentýnské atmosféry. Foto: Dáša Dusová
 
Publikováno: 10.12.2017 v 6:00, Aktualizováno: 8.12.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Na to, jak bude škola prakticky fungovat, jsme se ptali ředitelky školy Nikoly Holé a učitelky Zuzany Istenčinové.
 
* Jaký je váš recept na to naučit děti za tři dny to, na co jinde potřebují celý týden?
Dětí bude ve třídě jen patnáct a já budu mít na každého čas. Třídenní výuka podle mých zkušeností naprosto stačí k tomu, abychom zvládli veškeré učivo požadované ministerstvem. Není to žádné kouzlo ani novinka. Právě malý počet dětí ve třídě mi umožní správně určit tempo pro každou látku. Budu schopná opravdu dobře vnímat vývoj dovedností a vědomostí každého žáka a velmi pružně a individuálně na to reagovat. Zároveň se hodně omezí prostoje, kdy děti prostě jen čekají, až někdo něco dodělá.
 
* Prý zvažujete víc míst, kde by škola v Kolíně mohla sídlit. Jak velké prostory potřebujete a kdy se definitivně rozhodnete?
Prostory budeme mít před Vánoci vyjednané. Máme jednu vyhovující variantu jistou. Postupně bude rozsah aktivit růst, zejména v rámci odpolední družiny, a tak přeci jen hledáme něco většího. Konkrétně plánujeme dvě velké místnosti s velkou předsíní a administrativním a hygienickým zázemím se snadnou dostupností zeleně.
 
* Hodláte každý rok otvírat pouze jednu novou třídu?
Letos nabíráme předškoláky-nulťáky a 1. třídu. Ve skupině budou tedy děti různého věku, což se nám osvědčilo. Chceme fungovat jako malotřídka. Obvyklé je spojování 1. a 3. třídy a 2. a 4. třídy. Pro 15 dětí teď máme prostory i učitelku. Postupem času se může stát, že než spojovat prvňáčky a páťáčky, tak raději otevřeme novou skupinu.
 
* Každá alternativa nabízí výhody, ale také něco stojí. Co je vaší hlavní přidanou hodnotou a jaké bude v Kokošce školné?
Nabízíme individuální, respektující přístup ke každému dítěti. V rámci každého školního týdne uvidí děti kromě zdí školy také reálný svět přírody a civilizace. Stráví podstatně méně hodin v lavici, což je pro nás zásadní odlišnost. My chceme naše děti vidět denně pobíhat venku, ne jen dvakrát týdně v tělocvičně. Součástí programu bude od první třídy anglický jazyk aktivní formou. Významná mi přijde dnes již známá genetická metoda čtení. Oproti velkým školám nabízíme individuální konzultace s rodiči místo hluchých třídních schůzek. Dále si stojíme za tím, že dítě si má doma s rodiči povídat nebo hrát, a ne sedět nad úkoly, takže u nás žádné úkoly nebudou. Na domácí přípravu a zodpovědnost za ni je možné děti zvykat jinak než vyplňováním sešitů pod dozorem unaveného rodiče. Výše školného je 3.500 korun s úpisem tří výletů do roka, kdy rodič pomáhá učiteli jako doprovod. Plus obědy a družina.
 
* Vaše škola nemá ministerskou akreditaci, děti tedy musí být zapsány i na jiné škole, kde budou podstupovat srovnávací zkoušky. Vnímáte to jako velkou překážku nebo je to spíš formalita?
Vnímáme to, že nejdeme cestou akreditací, jako obrovskou výhodu naší školy. Nabízíme kompromis mezi státním školstvím, které většinou o reálném světě učí v sedě prostřednictvím knih nebo videí, a učením doma s vlastními rodiči. Domácí vzdělávání je legitimní cesta, kterou stát rodičům nabízí. My nabízíme dětem školní partu, vlastní třídu i učitelku. Přezkoušení dvakrát do roka je potom podle mě oboustranně přijatelné nastavení režimu. Ministerstvo školství si udržuje kontrolu a rodiče zároveň mohou pro své děti zvolit to, co považují za nejlepší. Je pravda, že začátek je pro rodiče administrativně trochu náročnější, proto všem zájemcům s celým procesem pomáháme.
 
* Kdy je uzávěrka přihlášek do Kokošky a kde se s vámi mohou rodiče setkat?
Zájemci mohou přijít na schůzku rodičů, která se koná 11. prosince od 18 hodin v Rodinném centru Špalíček v Polepské ulici. Přihlášky přijímáme do 20. ledna 2018, kdy bude s rodiči uzavřena smlouva. K zápisu půjdou děti klasicky v dubnu. S administrativou rodičům určitě rádi pomůžeme.

Flash banner nelze zobrazit.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM