Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. září 2019

Skupina Můj Kolín oslavila tři roky existence

Diskuzí na internetových sociálních sítích souvisejících s Kolínem se v posledních letech účastní pozoruhodný počet více než třetiny obyvatel města. Početně nejsilnější z diskuzních skupin na Facebooku je Můj Kolín, která nedávno oslavila třetí narozeniny. Více v rozhovoru s jedním z jejích zakladatelů Janem Chvojkou.

Skupina Můj Kolín oslavila tři roky existence
Tři pozorovatelé porna z Kolínska použili k trestnému činu pochopitelně počítač. Foto: Archiv Policie ČR
 
Publikováno: 16.7.2017 v 6:00, Aktualizováno: 15.7.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Zvláštností skupiny Můj Kolín je to, že se její činnost neomezuje jen na virtuální svět, ale pořádá i řadu zajímavých akcí ve světě "normálním". Povídali jsme si o tom s jedním z jejích zakladatelů Janem Chvojkou. 
 
* Kdy přesně skupina Můj Kolín vznikla?
Ivo Kuta, jeden ze správců, mě nedávno na výročí upozornil. Bylo to 24. června 2014. To jsem pro spolek ze svého koupil internetové domény mameradimestokolin.cz, mujkolin.cz a kolinmemesto.cz
 
* Kdo jsou správci skupiny a kolik máte členů?
Správci jsme dva, Ivo Kuta a já. Moderátorem je naše dobrá duše Blanka Lísková Doubravová. Členů máme k dnešnímu dni na mujkolin.cz 7.700, ale počet lidí není důležitý.
 
* Internetová veřejnost žije v přesvědčení, že před třemi lety se část členů facebookové skupiny Máme rádi Kolín (MRK) odtrhla a založila skupinu Můj Kolín. Jak to tehdy bylo?
Ona „veřejnost“ žije občas v bludech. Dokonce jsem slyšel, že pan kolega Špinka, správce z Máme rádi Kolín, je zakladatelem naší skupiny. Prý kdyby nás tehdy nevyhodil, nebyl by Můj Kolín. No, pravda je někde mezi. Tehdy jsme chtěli s Filipem Hrabánkem najít s vedením MRK společnou řeč a nabídnout mu vizi, kterou nyní praktikujeme v Můj Kolín, jenže se to nesetkalo s pražádným porozuměním a ze skupiny MRK nás vyloučili. Tak jsme jen začali koncepčně pracovat na svých nápadech. Z počátku to bylo trochu natruc, uznávám. Tak měsíc nás to hodně štvalo, spíše z důvodu tříštění sil a elánu lidí, rozmělnění dobré myšlenky. Ale pak jsme všechnu „uraženost“ hodili za hlavu a dali se do práce, na počátku tak sedm hodin denně ve třech lidech spolu s Ivem Kutou. Dnes už čile spolupracujeme se všemi správci obou dalších skupin, s panem Mazuchem z MRK i s panem Chloupkem z Kolíňáci sobě. My můžeme. Oba jsou i členy skupiny. A o tom to je, jak často říkám, Kolín je jen jeden. A stále nabízíme spolupráci i sloučení do jedné skupiny.
 
* Jak se odlišujete od „konkurenčních“ skupin?
My už ty skupiny dávno nebereme jako konkurenční. Jsou jiné, tím nás doplňují. My jsme se stali skupinou informačně-vzdělávací. Kdokoliv dá dotaz na bydlení, opraváře, služby i něco jiného, za chvíli má přesnou odpověď či kontakt. Uveřejňujeme historické události a fotografie, upozorňujeme na zajímavé skutečnosti a události. Občas i komentujeme nešvary našeho města, samozřejmě i vše pozitivní, co se podařilo. Spolupracujeme v rámci možností s Otevřenou ulicí, velice úzce s Mgr. Pavlem Kárníkem, ředitelem Městské knihovny Kolín a Informačního centra Kolín. Spolupracujeme i se spolkem Piana v ulicích, vzali jsme si na svá bedra i danajský dar, piano v parku Komenského a snažíme se bojovat za jeho existenci, často proti všem. Vydáváme knihy, "Proměny města Kolína" byly nejrozšířenějším vánočním dárkem v Kolíně a putovaly i po Evropě. Pořádáme pravidelné výstavy v synagoze, knihovně, Futuru i CEROPu. Daří se nám nachystat charitativní kalendář města Kolína, který nám loni s důvěrou, jako své dítě, předali kolegové z Otevřené ulice. Objevili jsme i vynikající prostor pro výstavy - chodby OC Futurum v Kolíně. A s panem Ing. Bidziliou chystáme jedno předvánoční překvapení. Máme i hodně dalších plánů, jen ten čas, ten nezbývá. Zachovali jsme si nezávislost a i apolitičnost, ale stejně jsme obviňování z toho „že jsme hlásná trouba pana starosty“... A pořád se zkoumá to, co že z toho máme a proč to děláme, jestli pro peníze či pro politické ambice. Takže odpovím i za kolegy - baví nás to. Moc baví. A o tom to hlavně je. A co dal spolek mně? Jednoho opravdového přítele, každodenní poučení z historie, pokoru a spoustu nikdy nekončící práci.
 
* Co chystáte do budoucna?
Chceme pokračovat ve všem úspěšném a pozitivním. Pracujeme na knize "Proměny města Kolína 2", chystáme kalendář města Kolína 2018, připravujeme knihu "Vzpomínky na ztracený svět - to nej ze soukromých sbírek". Budeme pokračovat v soutěži "Vánočka kolínská" i v charitativní činnosti. Nyní máme základnu na 5. ZŠ, kde nám paní ředitelka PhDr. Iva Lokajová vychází všemožně vstříc a ze spolupráce se školou vznikly i poslední dvě výstavy, které lze momentálně vidět v obchodním centru Futurum a v Městské knihovně Kolín. Již jsem zmínil i to předvánoční překvapení pro děti. Spolupracujeme s městem Kolín, které pravidelně podporuje naše projekty a začínají se objevovat i další hodní sponzoři. 
 
* Kromě diskuzní skupiny Můj Kolín na Facebooku máte zaregistrované i stejnojmenné webové stránky mujkolin.cz. Nic se na ni nich ale neděje.
Tak to je trochu hanba. Ale pracujeme na nich, bohužel už moc dlouho. Snad se nám podaří je zprovoznit do konce roku.
 
* Máte v dlouhodobém plánu něco, o čem jsme ještě nemluvili?
Máme pár snů. A jednu velkou akci. Sny se ale neprozrazují. Tak když nám čas a zdraví dovolí... Máme kolem sebe spoustu lidí, kteří nám nezištně pomáhají a s nimi se nám to určitě v budoucnu podaří.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM