Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Sláva! Z nebezpečné křižovatky u Cihelny bude bezpečnější kruhová křižovatka

Velmi frekventovaná křižovatka u Cihelny se od otevření obchvatu stala jedním z nejkritizovanějších dopravních problémů v Kolíně. Zřejmě oprávněně, protože zde dochází k dopravním nehodám dost často. Řidičům chybí odbočovací pruh, nezvyklé je i převýšení, které ztěžuje orientaci a ve tmě způsobuje oslnění řidičů světly od protijedoucích aut. V dohledné době, pravděpodobně v létě, konečně dojde k nápravě.

Sláva! Z nebezpečné křižovatky u Cihelny bude bezpečnější kruhová křižovatka
Inkriminovaná křižovatka na obchvatu.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 8.4.2015 v 6:00, Aktualizováno: 7.4.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Na špatně řešenou křižovatku si stěžovali všichni, kteří tudy kdy projeli. V roce 2013 Jitka Josefová z Polep připravila dokonce petici. Žádá v ní Ředitelství silnic a dálnic o nápravu stávajícího řešení. Ovšem vlastník, Středočeský kraj se k opravě neměl a tvrdil, že křižovatka platné normy splňuje. Nápravu požadovalo i vedení města.

"Velká kolínská bolest, křižovatka u Cihelny. Několikrát jsem veřejnost informoval, že tato křižovatka je z našeho pohledu nebezpečná a naše připomínky o riziku jsme opakovaně předávali písemně nebo při osobním jednání všem zúčastněným. Stěžejní korespondence je samozřejmě k nahlédnutí. Bohužel investor či vlastník naše názory, žádosti, prosby, stížnosti nevyslyšel a tak každý den projíždí nebezpečným, a jak můžeme statisticky označit, nehodovým místem tisíce aut," uvedl 2. místostarosta Tomáš Růžička, který má na starosti dopravu.

"Jak bylo uvedeno, vlastníkem nebezpečné křižovatky je Středočeský kraj a z tohoto důvodu jsme několikrát jednali se Správou a údržbou silnic o možném řešení. V letošním roce jsme se na opakovaném jednání shodli na řešení, kdy zástupce vlastníka upraví křižovatku na způsob okružní křižovatky v rozsahu, v jakém šířkové poměry daného místa umožňují a naše město pomůže investicí v podobě nasvícení," vysvětluje Tomáš Růžička.

Přesný termín realizace znám ještě není, neboť se projektová část úpravy křižovatky dokončuje a projekt nasvícení připravuje. Investici nasvícení v pondělí 30. března schválilo kolínské zastupitelstvo prostřednictvím rozpočtového opatření. "Doufáme, že se realizace podaří v průběhu letošního roku. Úpravy by mohly probíhat za částečného provozu dané křižovatky. Považuji za strašně důležité, že jsme to společně ve vedení města nikdy nevzdali," zdůraznil místostarosta Tomáš Růžička.

Proč celá anabáze s nepovedenou křižovatkou trvala tak dlouho? Vedení města to vysvětlilo na posledním jednání Zastupitelstva města Kolína následovně: Předělávat křižovatku hned po jejím dokončení se nikomu nechtělo. Znamenalo by to uznat chybu v jejím projektu. Změnu v postoji krajské správy silnic způsobila zřejmě až černá statistika, z které vyšla kolínská křižovatka v lednu a únoru jako místo s největším počtem nehod v republice. Jak uvedl starosta Vít Rakušan, šlo většinou o lehčí nehody, jedna z obětí nešťastné křižovatky ovšem jezdí po Kolíně na invalidním vozíčku.

“Ano, informaci máte správnou. Z důvodu toho, že se již dlouhodobě jedná o jednu z nejproblémovějších a nejnehodovějších křižovatek ve Středočeském kraji. Nehodovost křižovatky je, zde způsobena v 99 procentech případech nedáním přednosti v jízdě (k žádné závažnější dopravní nehodě zde do této doby zatím nedošlo, či dopravní nehodě s tragickými následky). Bylo přesto předběžně dohodnuto a to na základě již opětovného požadavku Polici ČR, že bude na její rekonstrukci vypracována studie případné rekonstrukce. Jednání v předmětné věci mezi KSÚS SK, městem Kolín a Policii ČR jsou v této době zatím v počátečních jednáních a výše uvedeného zpracovávání studie přestavby křižovatky. Případná rekonstrukce by se v žádném případě nedotknula žádného dalšího záboru přilehlých pozemků. A byla by vyřešena pouze ve stávajícím prostoru této křižovatky.

Dále také na základě finální projektové dokumentace rekonstrukce této křižovatky bude až následně dohodnuta výše finančního plnění jednotlivých stran. Za předpokladu uzavření příslušných dohod, mezi jednotlivými subjekty akce a přidělení potřebných finančních prostředků na její rekonstrukci, by předmětná přestavba této křižovatky mohla proběhnout ještě v tomto roce,“ uvedl Ivan Kutil, správní cestmistr z Krajské správy a údržby silnic.

Dlužno poznamenat, že přestavba křižovatky nebude levnou záležitostí. Samotné osvětlení kruhového objezdu bude mít 14 světelných bodů a vyžádá si investici 1 milion korun z kolínské městské pokladny.
 

Autor článku: Jiří Červín, Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM