Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. října 2018

Smutná válka kolínských muzikantů končí po mnoha letech tichým usmířením

Každý, kdo alespoň trochu sleduje dění kolem kolínských dechových orchestrů, ví, že už mnoho let jde tak trochu o "minové pole". Vztahy mezi muzikanty narušily v roce 2003 dobře známé dramatické události, kdy část muzikantů Kmochovy hudby odešla a založila si orchestr vlastní.

Smutná válka kolínských muzikantů končí po mnoha letech tichým usmířením
Foto: Petr Soukup
 
Publikováno: 6.5.2018 v 7:00, Aktualizováno: 4.5.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Ke zlepšení vzájemných vztahů samozřejmě nepřispěl ani pět let trvající soudní spor o název nového orchestru, který od nabytí právní moci rozsudku vystupuje coby Harmonie 1872 Kolín. Spor se tehdy nepříjemně podepsal i na podobě festivalu Kmochův Kolín, který si dlouhá desetiletí zakládal na tom, že se na něm vždy samostatně i společně představí všechny kolínské dechové orchestry. Po dobu soudního procesu totiž Harmonie na Kmochově Kolíně nehrála a festival se musel obejít i bez tradičního společného koncertu kolínských muzikantů v jednom "tělese", který v minulosti festival zahajoval.
Letošní ročník Kmochova Kolína bude přitažlivý i v tom, že tato muzikanty i diváky oblíbená tradice bude znovuobnovena. Do pátečního oficiálního programu je totiž zařazen zahajovací koncert, na němž se společně představí muzikanti ze všech čtyř místních orchestrů (Kmocháci, VDO Kolín Dolní Chvatliny, Harmonie 1872 a DO ZUŠ Kolín).
Muzikanti za sebou mají už i první zkoušku, na které se sešlo přes sto hudebníků, na koncertu samotném by jich měl hrát zhruba dvojnásobek.
Na detaily obnoveného tradičního koncertu jsme se zeptali Jitky Křičkové, spoluorganizátorky Kmochova Kolína a manažerky Kmochovy hudby.

* Máte radost, že se po letech na festival vrací tradiční zahajovací koncert kolínských muzikantů?

Já mám obecně ráda vše tradiční. Proto se angažuji okolo Kmochova Kolína, protože jsem přesvědčena, že je to náš festival, který by měl mít oporu v místních lidech a měl by být hlavně tradiční s novátorskými prvky, které nám přivedou nové mladší publikum. Kmochův Kolín má několik základních pilířů, především je to monstrkoncert, který se tradičně hraje v neděli, sobotní průvod a tento společný páteční kolínský koncert.

* Pokud vím, "smiřovací" iniciativa přišla z radnice, od osoby místostarosty Michaela Kašpara. Jak je ten nápad starý a jak probíhala domluva s jednotlivými orchestry?

Nápad pochází z letních měsíců minulého roku, kdy byly zahájeny přípravy dalšího ročníku Kmochova Kolína. Schůzku vedoucích všech čtyř kolínských dechových orchestrů svolal místostarosta Michael Kašpar loni v září a hned na této první schůzce se podařilo vymezit základní pravidla přípravy společného koncertu. Vlastní přípravy probíhaly prakticky už od té doby - pokud totiž koncert porovnáme s nedělním monstrkoncertem, jedná se v podstatě o totéž se všemi organizačními těžkostmi, které tak složitý koncert doprovází.

* Jak byl vybírán repertoár? Bude převážně Kmochův nebo se muzikanti jednotlivých orchestrů budou chtít předvést s tím, co hrají na svých samostatných koncertech?

Na první schůzce se domluvilo, že každý orchestr předloží do společného programu několik svých skladeb a z nich se potom alespoň dvě zařadí. Samozřejmě je třeba, aby výběr dostal nějakou jednotnou tvář, a proto se výběr doplnil ještě dalšími skladbami, z nichž finální verzi programu sestavil Miloslav Bulín, kterého město Kolín jako svého městského dirigenta pověřilo uměleckým vedením tohoto koncertu.

* Čtyři zdejší orchestry mají čtyři dirigenty. Všichni se objeví na pódiu? A kdo jednotlivé skladby aranžoval? Předpokládám totiž, že aranže pro všechny skladby budou muset být pro tak velké těleso nově připravené?

Před orchestrem se s taktovkou objeví skutečně všichni dirigenti, bude jich dokonce o dost víc než čtyři. Hodně mě mrzí, že nepřijede pan Jaroslav Zeman, protože ho čeká operace. Tato významná osobnost české dechové hudby měla zahajovat celý koncert vlastní skladbou, bohužel se ale objevily nepříjemné zdravotní komplikace. Pan Zeman je pro náš festival takovou velkou tradiční postavou, stál u jeho počátků a předsedal umělecké radě festivalu až do roku 2005. Protože výběr skladeb pochází ze všech orchestrů, není tam žádné specifické aranžmá vytvořené pro tuto příležitost. Od prosince jsme pouze absolvovali náročný proces, kdy jsme museli soustředit veškeré notové materiály a zajistit jejich distribuci do všech orchestrů. Od února již mají všichni všechno a samostatně pracují na nácviku.

* Účast tolika muzikantů i zpěváků ze čtyř orchestrů dává určitě možnost využít například zajímavé a jindy neslyšené kombinace zpěváků i jednotlivých muzikantů. Chystá se něco takového?

Tohle byla právě hlavní myšlenka, kterou byl Miloslav Bulín veden, když tvořil dramaturgii koncertu. Chtěl vytvořit nezvyklé kombinace několika sólistů, kde každý patří k jinému tělesu. Uslyšíme tedy například dvě zpěvačky, z nichž jedna vystupuje s Kmochovou hudbou a druhá s Harmonií 1872, dva zpěváky, kde jeden zpívá s VDO Kolín Dolní Chvatliny a druhý s Kmochovou hudbou. Totéž bude platit i pro instrumentalisty. Také bychom rádi dali příležitost místnímu Tanečnímu klubu B. Matiáše a mažoretkám. Program bude pestrý, byly do něj zařazeny pochody, klasická dechovka, moderní transkripce populární i muzikálové tvorby, prostě každý by si tam měl najít něco zajímavého.

* Jak to vypadalo na první zkoušce? Vím, že především mezi staršími muzikanty dosud animozity z dob soudních sporů úplně nevyprchaly... Projevilo se to nějak při zkoušení nebo zvítězila dobrá nálada z představy obnoveného velkého koncertu všech kolínských muzikantů?

První zkouška proběhla zcela hladce. Myslím, že na všech byla viditelná dobrá vůle, abychom předvedli koncert v co nejlepší kvalitě. Nevýhoda amatérské činnosti je v tom, že se občas hudebníci omlouvají ze zkoušek z pracovních, rodinných a jiných důvodů. Každému orchestru tedy chybělo několik hráčů, ale v celku to vyšlo tak, že stohlavé těleso bylo životaschopné a žádná důležitá sekce mu nechyběla. Velká výhoda hudby je v tom, že noty jsou stejné na celém světě a u každého muzikanta nakonec zvítězil vztah k hudbě a žádné negace mezi lidmi jsem nepozorovala.

* Řada muzikantů hraje ve více kolínských orchestrech. Přesný počet muzikantů pro společný koncert šlo tedy dopředu jen zhruba odhadnout a realitu přinesou až zkoušky a koncert samotný. Na první zkoušce bylo 100 hudebníků, odhadovaný počet pro samotný koncert je dvojnásobný. Opravdu se na pódiu sejdou dvě stovky hráčů?

Myslím si, že hudebníků bude o dost méně než těch tabulkových 200. Mezi kolínskými orchestry skutečně existují dost velké "průniky množin", takže předpokládám, že na další zkoušce bude čas si projít svoje seznamy a vypočítat skutečné velikosti jednotlivých nástrojových sekcí. Před vlastním koncertem nás totiž čeká hodně náročná stavba orchestru. Monstrkoncert připravujeme v neděli od 6 hodin ráno, v 8 hodin se sejdou muzikanti na zkoušce a teprve se posazení orchestru na odpolední koncert dolaďuje. Tento koncert je početně srovnatelný, ale na jeho přípravu máme jen asi 40 minut, musíme proto tedy mít přesně vypočítáno, kolik židlí do kolika řad postavit a každý muzikant bude muset předem vědět, kde je jeho místo, protože na nějaké zásadní přesuny nebudeme mít čas. Musíme také počítat s potřebným časem pro zvukaře. Ale věřím, že naše sehraná parta to zvládne i v tomto šibeničním čase...

* Na kolika zkouškách se muzikanti před samotným festivalem ještě sejdou? A bude některá ze zkoušek "generální", přístupná divákům nebo bude první veřejné provedení až na Kmochově Kolíně?

Čekají nás ještě dvě společné zkoušky, 24. května a 7. června, z nichž ta druhá bude generální. Tam už se opravdu budou dopilovávat detaily a měli by tam být přítomni i všichni sólisté a hudebníci. Zkoušky asi těžko zpřístupníme veřejnosti, neměli bychom diváky kam posadit. Abychom se vůbec vešli, zkoušíme totiž na Zámecké na tanečním parketě a je to pro nás i tak dost těsné. První veřejné provedení koncertu tedy veřejnost uslyší opravdu až na Kmochově Kolíně. Moc si přeji, aby se vše vydařilo podle představ, do příprav se již investovalo velké množství energie a věřím, že společně dojdeme do zdárného cíle.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví Kozlové z Kolína po pěti vítězných zápasech nevyzráli na Vrchlabí a odvezli si čtyři brankyBasketbalisté navzdory statistikám vezou z Ústí nad Labem první vítězství letošního ročníku
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM