Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Špička tuzemské atletiky se sejde 7. září v Kolíně. Jiří Tuček zve na Mistrovství České republiky

V neděli 7. září se v Kolíně uskuteční Mistrovství České republiky družstev mužů a žen. O tomto prestižním podniku jsme mluvili se spolupředsedou organizační výboru šampionátu Jiřím Tučkem.

Špička tuzemské atletiky se sejde 7. září v Kolíně. Jiří Tuček zve na Mistrovství České republiky
 
Publikováno: 30.8.2014 v 8:00, Aktualizováno: 26.8.2014 v 12:00
Rubrika: Sport

* A jakou soutěž se vlastně jedná?
Mistrovství České republiky družstev mužů a žen je jednorázová soutěž, do níž postoupilo sedm nejlepších týmů z Česká spořitelna extraligy a vítězové tří skupin prvoligové soutěže. Bojuje se v něm nejenom o medaile, ale také o extraligu 2015, do níž z desítky zúčastněných týmů postoupí prvních osm. Na startu bude nejen téměř kompletní česká špička, ale také řada slovenských reprezentantů, kteří kvůli kvalitním závodům hostují v českých týmech. Šampionát na dráze představí divákům všechny atletické olympijské disciplíny s výjimkou běhu na 10.000 m, maratónu a chůze na silnici, která bude nahrazena závodem na 5.000 m chůze na dráze. Pro diváky bude připraven i doprovodný program, kterým bude v době slavnostního zahájení v pravé poledne seskok kolínských parašutistů, vystoupení dětského sboru či gymnastické skupiny Flying boys, tombola a rozmanité občerstvení. Už v pátek dopoledne se školáci a předškoláci budou moci v rámci mistrovství vyřádit při programu Atletika pro děti.

* Koho bychom mohli v Kolíně vidět?
Za nejlepších dvacet týmů mužů a žen startují až na výjimky všichni čeští reprezentanti, kteří se představili na nedávno skončeném mistrovství Evropy v Curychu. V Kolíně bohužel neuvidíme házet mistryni Evropy Barboru Špotákovou, která nezávodí za žádné tuzemské družstvo, ani mistry světa Zuzanu Hejnovou a Pavla Masláka, kteří museli sezónu předčasně ukončit kvůli zranění. Ale z ostatních úspěšných reprezentantů už bychom mohli vidět oštěpaře Vítězslava Veselého či jeho tréninkové kolegy ze skupiny Jana Železného Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha, kteří umějí oštěpem daleko za 80 metrů, v atraktivním skoku o tyči bronzového z halové MS i curyšského ME Jana Kudličku, juniorskou mistryni světa a bronzovou z ME v chůzi Anežku Drahotovou, vynikající překážkářku a halovou mistryni Evropy Denisu Rosolovou, několikanásobného medailistu z vrcholných soutěží ve skoku vysokém Jaroslava Bábu, halového vicemistra světa na 1.500 m Jakuba Holušu, bronzového kladiváře z loňského MS Lukáše Melicha, skvělého překážkáře Petra Svobodu, který se po dlouhodobém zranění vrátil 5. místem na ME, a řadu dalších vynikajících atletů. Je samozřejmě možné, že některé z nich nepustí na start zdravotní problémy, ale představit by se zcela určitě měly minimálně tři desítky českých a slovenských reprezentantů z mistrovství Evropy ve Švýcarsku.

* Kdo se představí z domácích atletů?
Účast obou kolínských týmů, které se poprvé ve 114 let dlouhé historii kolínské atletiky spolu sešly v nejvyšší české soutěži, by měla být pro domácí sportovní fanoušky stejně silným tahákem jako účast české špičky. Větší šance na úspěch mají rozhodně ženy. Vždyť ve svém středu mají devátou ženu Evropy kladivářku Kateřinu Šafránkovou, mistryni republiky v oštěpu a 14. nejlepší Evropanku Petru Andrejskovou, další účastnice curyšského šampionátu starého kontinentu sprinterky Ivetu Putalovou a Alexandru Bezekovou či mistryni republiky a účastnici mistrovství světa juniorů v běhu na 400 m Helenu Jiranovou. O přední místa by měly bojovat i juniorská mistryně na 1500 m Renata Vocásková a dorostenecká šampiónka a finalistka olympijských her mládeže v Číně Zuzana Pražáková. Pokud budou kolínské ženy zdravotně v pořádku, měly by určitě bojovat o umístění v první pětce. Zato muži budou mít mnohem těžší úlohu a velkým úspěchem by pro ně byla záchrana v soutěži. Z reprezentantů, kteří bojovali v Curychu, by se měli divákům představit Michal Desenský a Viliam Papšo, mezi nejlepší české výškaře se řadí také český reprezentant do 22 let Matyáš Dalecký.

* Konal se někdy v Kolíně obdobný podnik?
Podobný závod takového rozsahu a kvality se v Kolíně nikdy neuskutečnil. Pouze v roce 1970 pořádali kolínští atleti mistrovství Československa v přespolním běhu, ale to bylo rozsahem se šampionátem družstev mužů a žen na dráze nesrovnatelné. Vzhledem k tomu, že až do roku 2010 měli atleti v Kolíně k dispozici jen 300 m dlouhou dráhu, ani se zde význačné závody na dráze uskutečnit nemohly.

Špička tuzemské atletiky se sejde 7. září v Kolíně. Jiří Tuček zve na Mistrovství České republiky
Vstupenka na vrcholnou atletickou akci stojí v Kolíně pouhých 50 Kč.
Foto: Archiv KP

* Jak je připraven stadión?
V historii kolínské atletiky je to poprvé, kdy naše město hostí atletickou soutěž takové úrovně, a na její uspořádání se kolínští atleti připravují již rok. Organizační výbor mistrovství, kterého jsem předsedou a v jehož čele se mnou pracují ředitel šampionátu Antonín Morávek a technický ředitel Martin Radikovský, musí řešit desítky problémů, s řadou z nich se setkáváme poprvé. Největším problémem jsou stísněné podmínky atletického areálu. Ty se týkají nejenom parkovacích možností, ale také rozcvičovacích ploch, s nimiž ochotně vypomohl FK Kolín, velikost plochy pro hod kladivem, parametry ochranných klecí pro hody, počty místností pro technické porady, rozhodčí, lékaře, antidoping, tiskové středisko či počet šaten. Do 7. září se ale snad všechno stihne připravit. Bez příspěvků města a místních sponzorů by se ale rozpočet šampionátu naplnit nepodařilo a všem bych chtěl za to poděkovat.

* Jak je to s diváckou kapacitou stadiónu?
Divácké zázemí je zvláštní kapitolou. Díky velké pomoci ze strany vedení města a SMSK se podařilo postavit tribunu pro zhruba 400 sedících diváků, kapacitu ochozů, doufejme, prověří 7. září. Věříme, že kolínští příznivci atletiky vytvoří prostředí, které nám budou všude závidět. Byli bychom moc rádi, kdyby vyšlo počasí a na stadiónu bychom mohli přivítat třeba 1.500 diváků, pro které bude připraven i doprovodný program, tombola a rozmanité občerstvení.

* Jaké je vstupné?
Vzhledem k tomu, že mistrovství ČR by mělo být pro kolínské příznivce opravdu výjimečnou událostí, stanovil organizační výbor skutečně symbolické vstupné 50 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v kolínském infocentru v ulici Na Hradbách, v Montana sportu v Kmochově ulici, v pokladně Vodního světa Kolín, v trafice na Karlově náměstí a na atletickém stadiónu. K dostání budou samozřejmě i v den konání u vstupu na stadión.

* Pokud chtějí diváci vidět závody a obávají se, že bude vyprodáno, kdy mají na stadion přijít?
Nepředpokládám, že by mělo být vyprodáno a stadión praskat ve švech, ale pokud si diváci chtějí zajistit místo na tribuně, bude určitě nutné přijít před 10.45 hod., kdy začínají první disciplíny. Chci tedy všechny příznivce nejen atletiky, ale především kvalitního sportu, na 7. září na stadión Mirka Tučka v kolínských Borkách srdečně pozvat a požádat je, aby vytvořili skvělé prostředí všem účastníkům, především pak domácím atletům. Věřím, že dokážeme vedení Českého atletického svazu, že volba Kolína byla tou nejlepší a že atletika má v našem městě velkou tradici. Věříme, že kolínští příznivci atletiky vytvoří prostředí, které nám budou všude závidět. Byli bychom moc rádi, kdyby vyšlo počasí (podle dlouhodobé předpovědi má!) a na stadiónu bychom mohli přivítat třeba 1.500 diváků.

V Kolíně se 7. září budou rozdávat sady medailí nejlepším družstvům mužů a žen v České republice.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Textil odhazujte v Mnichovické a SadovéTvůj Gym: Otevřeno 24 h.Animovaný film o historii KolínaStadión AFK fotbalový mač neviděl už léta a zarůstá lebedou
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM