Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

Spor o půdní byty v majetku města Kolína se točí kolem zvýšení nájmu a prodeje

Začátkem dubna jsme na facebookové adrese Presu našli vzkaz: Měli byste se zeptat lidí, co dostali půdní vestavby a teď jim je město bez náhrad bere a zvyšuje nehorázně nájemné... A tak jsme jednu z autorek kontaktovali, abychom se dozvěděli více.

Spor o půdní byty v majetku města Kolína se točí kolem zvýšení nájmu a prodeje
 
Publikováno: 29.4.2014 v 8:00, Aktualizováno: 25.4.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Manželé Krutští žijí 10 let v půdní vestavbě v ulici U Borků. Město jim poskytlo zdarma holý prostor půdní vestavbu však museli vybudovat. Podle Vladimíry Krutské do ní investovali přes 800 tisíc korun. Postupem času přibyly samozřejmě další investice. "Původně dohodnutý nájem bez služeb nás vyšel na 300 korun měsíčně, tedy jako za byt IV. kategorie. Museli jsem si vyjednat stavební povolení, zajistit dodávku energií a zajišťujeme si i opravy sami. Město do bydlení v našem případě nic nedává, platíme si třeba i revize plynu," vzpomíná na začátky Vladimíra Krutská.

Po 10 letech bydlení přišla rána. "Letos nám město sdělilo, že nám zvýší nájem na 6 tisíc korun za měsíc. To od města není správné vzhledem k tomu, co jsme museli do bydlení vložit. V současné době s městem jednáme, navrhli jsme, že půdní byt odkoupíme do našeho vlastnictví," pokračuje. V době kdy jsme ji oslovili, tedy před 14 dny, nám řekla, že jednání neskončila, ale pro ně se zatím nevyvíjí nejlépe. "Ani po 2 měsících neznáme rozhodnutí. Nájem však už dva měsíce platíme," dodala paní Krutská. Také tvrdila, že nedávno z radnice dostali zprávu, že jim možná nájem sníží na 3.500 korun. Na druhou stranu, podle jejího vyjádření, jim mělo být řečeno, že se mohou vystěhovat. Důvodem měl být fakt, že manžel má dům.

Na Vladimíře Krutské byla znát její rozladěnost. "Panu Michalčíkovi jsme osobně připomněli, ať si uvědomí, že jsou letos komunální volby. Opáčil nám naštvaně, že není členem žádné strany. Jedná s námi otřesně. Nejsme jediní, kdo mají s městem problémy, je nás, půdařů, víc," uvedla. Proč vůbec k nové situaci došlo? Volně řečeno, v nájemní smlouvě je zakotveno, že po uplynutí desetileté lhůty od kolaudace může dojít ke změnám podmínek. "Nyní po nás město chce platit 60 až 80 korun za metr měsíčně, náš byt má cca 90 čtverečních metrů. Řekli jsme, že pokud nám chtějí takový nájem napařit, ať nám část investice vrátí. O tom však nechtějí slyšet. Říkali nám, že můžeme bytový prostor vrátit holý, jak o tom mluví smlouva. Nedokážeme si představit, že bychom městu předali klíče od našeho bytu a odešli. Jedna paní na sídlišti má půdní byt asi 20 let a teď po ní chtějí zvýšit nájem (bez služeb) z 1.800 korun na cca 8 tisíc korun za metr čtvereční. Ano, dříve nám nabídli, že nám naše byty prodají, pokud ale koupí své byty všichni nájemníci, jenže někteří na to neměli. Teď nám zase říkají, že nám byty neprodají," řekla rozzlobená nájemnice, která je z nově vzniklé situace špatná.

"Když tady mrzneme skoro každý den a vracíme se na Zálabí domů a teď vidíte, co jste tam udělali práce a měli bychom jim to jen tak předat, tak se nám to pochopitelně nelíbí. Nyní máme vyšší nájem než někteří jiní nájemníci v našem vchodě, jenže my jsme museli do bydlení vložit nemalé peníze," konstatuje žena, která prodává květiny na Karlově náměstí.  Zeptal jsem se jí, zda předpokládali, že po 10 letech přijdou popisované problémy. "Ne," odpovídá. "Mysleli jsme si, že nám byt odprodají... Kdyby si řekli 100 tisíc, byli bychom spokojení. Bylo by to nejlepší řešení," myslí si paní Krutská.

Spor o půdní byty v majetku města Kolína se točí kolem zvýšení nájmu a prodeje
Ilustrační snímek.
Foto: Archiv KP

Manželé Krutští uvažují o odchodu, ale nikoliv tak, že by půdní byt opustili a investované peníze odepsali, jak si prý představuje město. "Už jsme se dohodli i s nájemníkem ze stejného vchodu, že by nám dal odstupné a my bychom na něj přepsali byt. Pan Michalčík řekl, že to možné je, ale že musí podepsat novou smlouvu a uhradit tři nájmy navrch. Zájemce v té chvíli ztratil zájem," lituje oslovená.

První místostarosta Tomáš Růžička nám obecně sdělil: "Daná problematika se v tuto chvíli aktuálně dotýká pouze dvou bytů z celkového počtu sedmi bytů pořízených obdobným způsobem, které jsou dosud v majetku města. Zbývajících pět bytů bude město řešit průběžně, jakmile uplyne 10letá lhůta od původní kolaudace, tak jak stanovila Vyhláška města Kolína č. 1 z roku 1995. V tuto chvíli vyhodnocujeme veškerý dostupný spisový materiál k těmto bytům. Z dané problematiky je zjevné, že se jedná o byty ve vlastnictví města Kolína, a to již od samého počátku jejich pořízení. Obecně se jedná o majetek města, kde investorem byl v některých případech především nájemce (variant způsobu investic bylo více a záleží na každém konkrétním případu). Také bylo možné na tuto akci získat od města půjčku, kterou využili pouze někteří nájemci. Po kolaudaci celé investice si město mohlo účtovat pouze symbolické nájemné. Období symbolického nájemného bylo vyhláškou stanoveno na dobu 10 let od kolaudace. Občané si tyto půdní vestavby v městských bytových domech pořizovali na vlastní náklady, za vlastní ušetřené peníze, pravděpodobně z důvodu nějakého obecného politického příslibu budoucího odprodeje do svého vlastnictví, který nebyl v těchto konkrétních případech v minulosti realizován. Jedná se bohužel opět o relikt minulosti, který budeme napravovat, neboť nájemci mají morální právo na zohlednění podmínek tehdejší doby (způsobu vlastní investice) při stanovování současného výpočtu nájemného, tj. nájemného po uplynutí doby 10 let. Mrzí mě, že jsme vašim prostřednictvím od jedné stěžovatelky napadáni, ačkoliv za historické danosti nemůžeme. Mrzí mě to o to více, že jsem s některými občany o dané záležitosti již letos jednal a přislíbil jim, že se danou záležitostí budeme zabývat, což také činíme."

Panu Růžičkovi jsme položili pět otázek vyplývajících ze slov paní Krutské.

Paní Krutská tvrdila, že jednání začala před 2 měsíci, ale dosud jí není znám výsledek. Můžete mi sdělit, jestli je už nějaký výsledek znám, nebo aspoň kdy by mohl být znám?

Paní Krutská byla u mne na jednání 28. února 2014 společně s dalšími nájemci dvou bytů. Na tomto jednání jsem zadal Odboru správy bytových a nebytových prostor Městského úřadu Kolín úkol shromáždit veškerou dostupnou dokumentaci za posledních 10 let k těmto všem půdním vestavbám (všech 7 bytů). Osobně jsem měl, vedle ostatní práce, na prostudování kompletní dokumentace cca 14 dní. V tuto chvíli se dokončuje materiál pro jednání Rady města, která by k dané problematice měla přijmout opatření na své nebližší schůzi (pravděpodobně v pondělí 28. dubna).

Spolu s manželem prý preferují odkoupení bytu do osobního vlastnictví, ona si představuje sumu cca 100.000 korun. Co odkupu brání? Pokud by město bylo pro prodej, za jakou sumu by jej asi mohlo prodat?

K prodeji nemám informace.

Paní Krutská tvrdí, že od února platí nájem přibližně 6.000 korun měsíčně. Proč se nájem vyhoupl zhruba dvacetkrát?

Částka 6.000 korun není vůbec přesná a nájemce by mohl na váš dotaz částku upřesnit. Nejsem si v tuto chvíli jist, zda vám mohu tento údaj zveřejnit. Nicméně v případě tohoto nájemce se aktuálně jedná o standardní nájemné, tj. počet metrů podlahové plochy bytu násobeno výši běžného nájemného v tomto domě. Jedná se o větší byt, který je majetkem města Kolína.

Manželům Krutským prý bylo nabídnuto, že mohou odejít i se zařízením, kterým si byt vybavili. To je prý i ve smlouvě. Je to pravda? Pokud ano, v jaké souvislosti to se to stalo?

Nic podobného jsem nenabízel. Nevím o jakou nabídku se jedná.

Paní Krutská si stěžovala na přístup pana Michalčíka, že s nimi nejedná podle jejích představ. Co vy tomu říkáte?

U jednání, na které si paní Krutská prostřednictvím Kolínského Presu stěžuje, jsem nebyl přítomen. Jednání, které probíhalo za mé přítomnosti, probíhalo korektně a bylo ukončeno ve shodě. Myslím si, že najdeme přijatelné řešení.
 

Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyZávod cyklokrosového Toi Toi Cupu jasně pro Paprstku
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM