Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Spor o topoly v Březinově ulici, kolínská radnice tvrdí, že vykáceny být musely

Před loňskými Vánoci došel do redakce Presu následující dopis. "Vážený pane redaktore, přijeďte se podívat na torza dominanty sídliště "Za panelárnou" v Kolíně 2 - ul. Moravcova. Minulý týden byla tato alej topolů pokácena během dvou dnů. Po stížnostech při kácení topolů v ul. Březinově v rámci rekonstrukce vozovky letos na jaře, byly tyto topoly pokáceny sofistikovaně. Stromy vůbec nebyl označeny ke kácení a pracovníci použili ke kácení "fintu" s blokovým čištěním komunikací a v rámci tohoto tyto stromy poslali k zemi, aniž by dráždili občany v oblasti.

Spor o topoly v Březinově ulici, kolínská radnice tvrdí, že vykáceny být musely
Vzrostlé topoly naproti obchodnímu centru Futurum byly loni pokáceny. I ty musely zmizet vzhledem k jejich stavu. Ilustrační snímek. Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 19.1.2016 v 6:00, Aktualizováno: 14.1.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

"Nyní je již pozdě spekulovat, zda-li bylo nutné tyto topoly pokácet nebo ne. Tak jak tyto topoly byly rychle pokáceny, vázne odvoz dřeva. Promptně byly odklizeny větve a malá část kmenů (to co se někomu hodilo) a zbytek zde neustále leží a již minimálně 4 pracovní dny se nic neděje. Toto považuji za manažerské selhání, pokud někdo zorganizoval kácení, měl mít zajištěn i následný plynulý odvoz dřeva a úklid.

Při kácení kmene jednoho topolu v prostoru boxu TKO (tuhý komunální odpad) došlo k poškození asfaltového povrchu chodníku a pochybuji, že to někdo ještě někdy opraví. Po tomto chodníku často jezdí invalidní spoluobčan na vozíku a může mu to zhoršovat pohyb po chodníku.

Dále by mohlo "Město" nechat vyčistit chodník od ul. Benešovy k čp.851. Před tímto domem proběhl před 14 dny strojní sběr listí, kdy část dnes již tlejícího listí se dostala na chodník i ze strojů sbírajících opadané listí. O tom, že tyto pracovníky nikdo nekontroluje, svědčí i množství spadaných větví na této ploše k "Štrůdelníku", kdy pracovníci tyto větve neposbírají (není to jejich náplň), natož aby to nahlásili a byl následně úklid dokončen." S pozdravem Váš čtenář, Brousek J.

MÍSTOSTAROSTA KAŠPAR OBHAJUJE KÁCENÍ

Požádali jsme o reakci kolínskou radnici, jmenovitě místostarostu Michaela Kašpara. Od jeho sekretářky Romany Hanušové jsme dostali následující odpověď. "Jménem pana místostarosty Kašpara Vám na základě vyjádření Odboru životního prostředí a zemědělství zasílám informace k Vašemu e-mailu:

Topoly v ulici Moravcova byly vykáceny na základě několika skutečností:

1) Pět z devíti vykácených topolů bylo ke kácení s vysokou naléhavostí doporučeno odbornou arboristickou firmou, která předmětné dřeviny posuzovala na přelomu letošní zimy/jara (toto posouzení je zveřejněno na portálu www.stromypodkontrolou.cz). Důvodem ke kácení byl jejich špatný zdravotní stav - poškození a infekce kořenů a infekce báze kmene. U ostatních čtyř topolů byl navržen sesazovací řez (ořez stromu na torzo), což je zjednodušeně řečeno poslední možnost ošetření před vykácením. Dle posouzení byl zdravotní stav u všech těchto dřevin popsán jako zhoršený a existence na stanovišti dočasná.

2) Na základě výše zmíněného posouzení byla v průběhu léta a podzimu provedena pracovníky Odboru životního prostředí a zemědělství MěÚ Kolín, společnosti AVE Kolín s.r.o., správce městské zeleně, a certifikovaného arboristy místní šetření, při kterých byl znovu hodnocen zdravotní stav topolů, jejich provozní bezpečnost a perspektiva, a bylo rozhodnuto o jejich vykácení. Lokalitu jsme se rozhodli řešit jako celek (včetně následné výsadby nových dřevin) a s přihlédnutím k umístění dřevin ve frekventované lokalitě jsme se rozhodli pro vykácení - včetně čtyř topolů původně navržených pouze k ošetření.

3) V neposlední řadě nás k rozhodnutí o kácení vedly také četné žádosti a stížnosti místních občanů - zejména kvůli padajícím větvím a obavám o vlastní bezpečnost či majetek.
Zcela nesmyslné je tvrzení, že bychom kácení jakkoli utajovali tím, že jsme stromy neznačili, či skrývali za blokové čistění. Kácení dřevin bylo rozhodnutím orgánu ochrany přírody Odboru životního prostředí a zemědělství MěÚ Kolín řádně povoleno. Značení stromů, které slouží zejména k identifikaci kácených jedinců pro pracovníky provádějící kácení, nebylo v tomto případě považováno za nutné. Jednak zde tyto topoly nebylo možné zaměnit s jinými, a jednak byly pro zjednodušení identifikovány v interním zadávacím protokolu pomocí čísel z již zmíněného systému Stromy pod kontrolou.

Úklid dřevní hmoty po kácení byl prováděn dvěma subjekty - větve a drobnější dřevo uklidili a odvezli pracovníci spol. AVE Kolín s.r.o. a zbylé kmeny zůstaly dle dohody Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky, kterou město touto formou sponzoruje. Vzhledem k velikosti kmenů je k odvozu třeba mechanizace s hydraulickou rukou, kterou by měl mít Klub pro obnovu řepařské drážky zajištěnu pro odklizení do konce tohoto týdne. Souběh úkonů kácení a blokového čištění ulice je pouze logickým krokem spol. AVE Kolín s.r.o. ke zefektivnění práce, nikoliv zastíracím manévrem.

Vámi uváděné poškození chodníku, stejně jako úklid listí a větví před domem čp. 851 prověříme, a v případě potřeby bude zjednána náprava.

Autor článku: Redakce KP
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM