Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 22. července 2019

Sprinterka Helena Jiranová vybojovala titul mistryně ČR! Šafránková a Dalecký mají bronz

Letošní tuzemský vrchol atletické sezóny, mistrovství republiky mužů a žen, hostil plzeňský stadión. Mezi českou špičku se probojovalo 11 kolínských atletů, kteří opět dali vědět o současné síly atletiky v městě na Labi.

Sprinterka Helena Jiranová vybojovala titul mistryně ČR! Šafránková a Dalecký mají bronz
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 30.6.2015 v 10:00
Rubrika: Sport

V sobotním programu se jako první představila kladivářka Kateřina Šafránková, ale na plzeňský závod úplně nejraději vzpomínat asi nebude. Po dvou nezdařených pokusech se v soutěži musela zachraňovat hodem dlouhým 59,81 m, což průběžně znamenalo pozici mimo medailové stupně. Po dalším nezdaru poslala kladivo v pátém pokusu na 62,46 m, což byla aktuálně stříbrná pozice, ale i přes zlepšení v šesté sérii o dalších 40 cm ji na konečný bronzový stupínek odsunula domácí Lenka Valešová, když z vítězství se radovala Tereza Králová z USK Praha. Kolínská kladivářka, svěřenkyně trenéra Dušana Krále, tak přidala do své bohaté sbírky další medaili, ale s její kvalitou a hlavně předvedeným výkonem rozhodně spokojena nebyla.

V dalším programu si pro snadné vítězství v rozběhu na 400 m a postup do nedělního finále doběhla v čase 55,23 s Helena Jiranová. V rozběhu na 400 m překážek se představil Lukáš Kunt, který ale po zdravotních potížích v týdnu před šampionátem doběhl pátý za 57,57 s, a to znamenalo celkově až 15. příčku. Ve skoku dalekém měl Zdeněk Baláček stejně jako Šafránková v kladivu po prvních dvou pokusech na kontě nulu, ale na rozdíl od první kolínské medailistky mu třetí skok dlouhý 659 cm postup do nejlepší osmičky nevynesl a znamenal pro něj 11. místo.

Posledním Kolíňákem, který se představil v sobotním programu, byl vytrvalec Milan Janoušek, který v závodě na 5.000 m protnul cílovou čáru v čase 15:19,82 min. a také skončil na 11. příčce.

Nedělní kolínská vystoupení začal závod příznivci kolínské atletiky nejvíce očekávaný, finále na 400 m žen. Svěřenkyně trenéra Ratislava Šediny v něm svedla dramatický souboj s nejlepší českou osmistovkařkou současnosti Lenkou Masnou a o výsledku musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta nakonec ukázala, že kolínská sprinterka byla v cíli o jedinou setinu sekundy dříve a vybojovala tak titul mistryně České republiky! Velkou radost z titulu jí kalila jen skutečnost, že ani v poslední den nominačního období nesplnila limit pro účast na mistrovství Evropy do 22 let, protože vítězným časem 55,15 s za ním zaostala o osm desetin.

Z tohoto pohledu se naopak skvěle vydařilo vystoupení v tyčkařském sektoru Zuzaně Pražákové. Ta se dostala do špičkové formy v pravý čas, bez zaváhání zdolala 350, 370 i 385 cm a napodruhé uspěla i na rovných 4 metrech! A právě to je hranice limitu, který jí zaručuje účast na mistrovství Evropy juniorů! Nakonec ale Zuzanu právě tato jediná oprava na 400 cm dělila na 4. příčce od bronzové medaile, kterou vybojovala stejným výkonem kolínská odchovankyně Aneta Morysková.

V běhu na 1.500 metrů se představila dvojice kolínských středotraťařek. V závěrečném finiši se lépe dařilo Martině Uvizlové, která časem 4:35,15 vybojovala výborné 5. místo, zatímco čerstvá juniorská mistryně ČR Renata Vocásková doběhla za 4:39,09 sedmá. V koulařském sektoru se představil Pavel Krejča, který poslal své 7,26 kg těžké náčiní na 14,56 m a obsadil 12. místo.

Poté přišla třetí kolínská medailová radost, o kterou se postaral výškař Matyáš Dalecký. Ten si napoprvé poradil se svou základní výškou 197 cm i s následujícími 202 cm. Na další postupnou výšku 207 cm potřeboval pokusy dva a na 211 cm už pokračovali pouze čtyři nejlepší skokané. Tady už ale Matyáš neuspěl, zatímco dva z jeho soupeřů ano, a tak kolínský výškař nakonec vybojoval bronzovou medaili, když měl o jeden nezdařený pokus lepší zápis, než břeclavský Vodák.

Tečku za úspěšným kolínským vystoupením udělala mladičká, teprve šestnáctiletá Martina Šuková, která v běhu na 3.000 m překážek výrazně vylepšila své i kolínské dorostenecké maximum na 11:29,72 min. a doběhla na 9. místě.

Kolínská atletika tak znovu ziskem tří medailí a dvou finálových umístění potvrdila svou vysokou kvalitu. Jestliže loňská sezóna byla pro Sokol Kolín-atletika při zisku 28 medailí z šampionátů České republiky všech kategorií nejúspěšnější v celé historii, již teď je zřejmé, že 115. sezóna bude ještě kvalitnější. Ziskem tří medailí z mistrovství mužů a žen totiž atleti v modrobílém svou loňskou bilanci už vyrovnali a to je ještě čekají šampionáty žactva a mužů a žen do 22 let, kde by rozhodně neměli vyjít naprázdno.

V termínu plzeňského MČR reprezentoval další kolínský atlet Matěj Svoboda Českou republiku na mezinárodním juniorském mítinku v německém Mannheimu. Svůj 1,75 kg těžký disk poslal do vzdálenosti 47,59 m a obsadil celkové 9. místo.

Autor článku: j. tuček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM