Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Stovky lidí vzdaly v Kolíně před Obchodní akademií hold účastníkům odboje

Servírka sedící vykloněná z okna nonstop Harley`s baru v Kutnohorské ulici, zastavená doprava, střelba, uniformy a civilisté 1:1, nad hlavou přelétávají stíhačky. To vše kvůli jedinému muži - kolínskému hrdinovi protinacistického odboje Václavu Morávkovi

Stovky lidí vzdaly v Kolíně před Obchodní akademií hold účastníkům odboje
 
Publikováno: 17.9.2014 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

V pondělí 8. září se v Kolíně před pamětní deskou Václava Morávka konal již 11. vzpomínkový pietní akt. Účast několika set lidí se zdá být velká, ale pořádající Společnost Václava Morávka, připomínající účastníky II. a III. odboje i v jiných městech, ví, že se pietních aktů mnohdy účastní i tisíce lidí. Svědčí to o tom, že Češi hledají své hrdiny? Mezi čestnými hosty bylo na 40 osobností z řad senátu, zahraničních diplomatů, generality, starostů... Řečníci vzdávali hold zejména přítomnému generálu Jaroslavu Klemešovi (*1922), poslednímu žijícímu parašutistovi, který za války seskočil do protektorátu, a pak dceři a vnučce generála Mašína - Zdeně a Sandře Mašínovým.

Shromáždění před budovou Obchodní akademie se obešlo bez zbytečného patosu. Úvodní projev obstaral vojenský historik Eduard Stehlík. U příležitosti 100. výročí 1. světové války promluvil o statečnosti, kterou pozdější členové odbojové skupiny Tří králů - Josef Balabán a Josef Mašín - prokázali v řadách Československých legií. Z dalších několika projevů se vymykal ten, který přednesl kolínský radní Jan Hora. Připomenul další kolínské účastníky protinacistického odboje, a to z řad kolínské rodiny Kasparidesů.

Pietnímu aktu předcházely další události. Udílení pamětních odznaků štábního kapitána Václava Morávka příslušníkům Aktivních záloh Armády ČR se uskutečnilo v obřadní síni radnice. V Kině 99 sledovali středoškoláci 3. díl TV dokumentu Stínoví vojáci o čs. paraskupinách vysazovaných do protektorátu v závěru války. Jan Břečka z Moravského zemského muzea, který pak před studenty mluvil, byl překvapen na jak ukázněné a pozorné publikum v Kolíně narazil.

I v dalších dnech zůstaly okolo pamětní desky na budově obchodní akademie dlouhé závěsy z kolínských vlajek, u zdi stály věnce, kolem, po jednom z nejrušnějších kolínských chodníků proudily stovky chodců, a opodál parkovala policejní auta s mottem "pomáhat a chránit".

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM