Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 14. října 2019

Střední Čechy mají dobře fungující síť záchranných stanic pro živočichy

Středočeši se mohou pochlubit poměrně hustou sítí záchranných stanic pro zraněné a jinak hendikepované živočichy. Na celém území státu je v rámci Českého svazu ochránců přírody takových stanic třicet, z nichž pět působí ve Středočeském kraji. Jejich hlavním úkolem je postarat se o vyléčení jinak volně žijících zvířat či o osiřelá mláďata a o jejich návrat zpět do volné přírody a zároveň plnit funkci takzvaného ekocentra.

Střední Čechy mají dobře fungující síť záchranných stanic pro živočichy
V poděbradské lokalitě Huslík byla dokončena výstavba nové záchranné stanice pro zraněná zvířata za přibližně 42 milionů korun.Foto: www.ceskenoviny.cz
 
Publikováno: 6.12.2015 v 6:00, Aktualizováno: 3.12.2015 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

"Hrozbou a častou příčinou úrazu zvířete není jen samotný člověk, ale i prostředí. Střední Čechy jsou silně urbanizovány, je tu rozsáhlá zemědělská a průmyslová výroba a také po Praze nejhustší dopravní síť v republice. I z těchto důvodů má ochrana živé přírody v našem regionu velký význam," říká hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). Záchranné stanice nejčastěji přijímají zvířata poraněná po srážce s vozidlem, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu či postřelená.

Středočeský kraj každoročně přispívá na provoz pěti záchranných stanic částkou přesahující dva miliony korun. Jsou to stanice v Pátku u Poděbrad, ve Vlašimi, Kladně, Voticích a v Rokycanech, které svou působností pokrývají celý středočeský region. Každý rok také podpoří dotací některé z projektů, jež tyto organizace připraví, ať už na rekonstrukci, opravy a modernizaci zázemí pro nejrůznější druhy zvířat, nebo na rozvoj programů environmentální výchovy ve svých ekocentrech.

"Ekocentra při záchranných stanicích se zaměřují na celoroční systematickou práci s dětmi a mládeží, často formou zájmových přírodovědeckých kroužků, kde s nimi pracují zkušení a pro věc zapálení vedoucí. Smyslem výukových programů je tvořivé a aktivizující vedení dětí k ekologickému myšlení a jednání na základě vlastních prožitků a získaných informací," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).

Záchranná stanice v Pátku u Poděbrad slouží zraněným zvířatům už od roku 1984 a je jednou ze zakládajících stanic Národní sítě stanic ČR. Zajišťuje péči o volně žijící živočichy v působnosti měst Kolín, Jičín, Poděbrady, Nymburk, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště. V loňském roce přijala celkem 1 300 živočichů, zahrnujících 120 různých druhů z řad ptáků, savců, plazů i obojživelníků. Ze stanice v obci Pátek se její svěřenci před nedávnem přestěhovali do nových prostor v blízkém Huslíku, který má kapacitu asi 1.000 zvířat, a v těchto dnech se jich tam léčí asi 350. Od začátku roku stanice přijala už 1 600 zraněných zvířat. Na roční provoz dostává stanice z krajského rozpočtu 600.000 korun.

"Náklady na vybudování nové, moderní stanice Huslík, kde je ordinace, rentgen, místnost intenzivní péče, izolační místnost pro zvířata s přenosnou nemocí, voliéry a výběhy, byly vysoké, vyšplhaly se na 42 milionů korun. Z velké části je zaplatily evropské dotace a Středočeský kraj přispěl celkem dvěma dotacemi ve výši 3,75 milionu korun," sdělil náměstek hejtmana Marek Semerád.

Pro návštěvníky se Huslík otevře 2. prosince. Lidé si budou moci prohlédnout nejen expozice zvířat, ale budou se zde konat také tematické environmentální přednášky. "Nová stanice se musela postavit nejen z kapacitních důvodů, ale také kvůli tomu, aby vyhovovala platným veterinárním vyhláškám, jež upravují například vzdálenost od lidských obydlí nebo rozměry kojí," závěrem řekl Marek Semerád. Středočeský kraj


 

Autor článku: Středočeský kraj
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM