Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Středověkou husitskou bitvu na kolínské jízdárně navštívilo 800 spokojených diváků

19. ročník historické bitvy, která se pod názvem Kříž a kalich"uskutečnila 24. května za kolínskou jízdárnou, přilákal 800 diváků. Netradičně dlouhý, dvouhodinový program byl plný šermu, střelby a navíc nabídl i atraktivní rytířské turnaje na koních. Šermíři, kterých bylo na 300, se dobře bavili i doprovodný program či řemesla (např. kovář, věštec, obuvník) měli své publikum... Mirkovi Horáčkovi z pořádající skupiny historického šermu Páni z Kolína jsme položili několik otázek.

Středověkou husitskou bitvu na kolínské jízdárně navštívilo 800 spokojených diváků
 
Publikováno: 3.6.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura
* Letošních 800 diváků je návštěvnickým rekordem?

Rekord to rozhodně není, ale vzhledem k tomu, jaké panovalo počasí v pátek a k nejisté předpovědi na sobotu, jsme byli účastí velmi potěšeni.

* Kolik kaskadérů jste na turnajové souboje najali?

Jezdců (filmových kaskadérů) jsme měli šest, ale k tomu je třeba připočíst i pěší kaskadéry, kteří se souborem Terra Historia spoluúčinkovali. Mimo nich se na bitevním poli utkalo na 300 šermířů, a to za působivé dělostřelby, která si vyžádala pěkných pár kilogramů střelného prachu. Kvůli turnajům jsem poupravil a poněkud zkrátil scénář jezdeckého vystoupení, aby rámcově zapadal do našeho prvoplánového příběhu z husitské éry. Akce se připravovala skoro 9 měsíců. Výsledkem byly - mimo jiné - i nové kulisy středověkého města s pětimetrovou věží s funkční bránou.

* Brána byla branou města Kolína?

Ano, obecně známá fakta o bitvě u Lipan jsme obohatili podrobnostmi o málo známých, pohnutých dějinách našeho města, kdy zde z bitvy prchající husité hledali útočiště. Diváci se na našich akcích vždy dozví něco zajímavého z české historie či z historie z jiných zemí. Poutavý příběh není žádnou nudnou hodinou dějepisu.

* Kdo ztělesnil Žižku a kdo Zikmunda?

Postavu Jana Žižky z Trocnova ztělesnil člen naší skupiny, lektor dobových tanců, Ivo Knížek a jeho soupeře na poli cti a slávy - tedy císaře Zikmunda Lucemburského - si zahrál pan Krajíček, herec divadla v Českém Krumlově, jinak též představitel Karla IV. při každoročního vinobraní na hradě Karlštejn. Oba tito pánové se měli možnost kolínskému publiku již několikrát představit a návštěvníci je spatří i na Císařském dni na Kmochově ostrově, který pořádáme v srpnu.

* Bylo to opravdu poslední bitva na Jízdárně nebo se teprve uvidí?

O tom zda byl letošní ročník na kolínské jízdárně opravdu poslední, nechci spekulovat. Vzniklo nedorozumění, které to naznačovalo, ale doufáme, že pominuly a že širokou veřejnost nepřipravíme o tento druh kultury, která - troufám si říci- v Kolíně zakořenila. Již dvě desítky let mají milovníci historie spojenu kolínskou jízdárnu s květnovou akcí plnou historie, lesklých zbrojí, krásných kostýmů, statečných rytířů, trhů vonících kořením a medovinou a se spoustou řemesel. Stále vymýšlíme nová témata, aby se tato akce, neokoukala,, a návštěvníci mohli vidět nový příběh v jiných kulisách. Je mnoho důvodů, proč v těchto akcích na kolínské jízdárně pokračovat. Mimo jiné proto, že příští ročník bude již dvacátý a naše skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína zároveň oslaví i čtvrtstoletí svého působení v našem městě a tomto kraji.

* Stihli si šermíři odskočit na volby do europarlamentu?

Jestli stihli účastníci kolínské bitvy dojít k volbám do europarlamentu, opravdu nevím. Ale řekl bych, že lidé s podobným zájmem o historii uznávají spíše Jiřího z Poděbrad, který chtěl před 550 lety Evropu skutečně sjednotit pro blaho všech (kvůli příliš velké moci papeže a kvůli rozpínavosti islámu), než dnešní loutky z Bruselu, které za nic nenesou zodpovědnost. V té době byl asi jedinou měnou platící v celé Evropě český (pražský) groš, jakési stříbrné "euro středověku".

 

Být matkou a zároveň i historickou postavou není ani pro ženu 21. století jednoduché.
Foto: Jiří Červín
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stadión AFK fotbalový mač neviděl už léta a zarůstá lebedouVýmoly můžete nahlásit krajiFunkeho fotky Kolína si prohlédlo hodně lidíTvůj Gym: Otevřeno 24 h.
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM