Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Svou nečinností exekuci dlužník nezabrání

Na adrese Politických vězňů 27 v Kolíně zahájila letos v únoru činnost nová advokátka a mediátorka Mgr. Veronika Dvořáková. Po čase jsme ji položili několik otázek, tentokrát se týkajících oblasti exekucí.

Svou nečinností exekuci dlužník nezabrání
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 17.11.2017 v 14:00, Aktualizováno: 15.11.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Naposledy jsme si povídali o novinkách v insolvenčním řízení, o tom, co je pro dlužníky důležité. Tentokrát nás zajímá situace dlužníka v exekučním řízení, protože mnohdy právě hromadění exekucí vede k prohlášení osobního bankrotu.
Ano, mnohdy se stává, že dlužníci exekuce neřeší a začnou se o svou situaci zajímat až v době, kdy pociťují již faktické právní důsledky konání soudního exekutora (například po nařízení dražby na nemovitost, anebo poté, kdy jim exekutor skutečně stojí za dveřmi). Jak už jsem ale avizovala v předchozím rozhovoru - každá situace je řešitelná, ale bohužel se nevyřeší tím, že před ní budeme zavírat oči. 
 
* Co byste tedy dlužníkům, kterým je doručen exekuční příkaz, doporučila?
Dlužníkům rozhodně doporučuji situaci aktivně řešit. Pasivní přístup k řešení exekuce se totiž projeví jednak zbytečným růstem vymáhané částky (rostou nejen úroky z prodlení, ale i další náklady za úkony soudního exekutora), ale také růstem počtu zahájených exekucí na jednoho dlužníka, takzvaná mnohočetnost exekucí. Z vlastní zkušenosti vím, že s většinou exekutorů se dá jednat, proto i když dlužníci třeba nemají v současné době finance na splacení celé exekuce, rozhodně doporučuji kontaktovat příslušný exekutorský úřad a projevit svou snahu o finanční řešení situace. Mnohdy není problém sjednat splátkový kalendář. Zde však musím podotknout, že zákonný nárok na něj dlužník v exekučním řízení nemá. Jeho umožnění je pouze výrazem dobré vůle soudního exekutora. A naopak mají-li dlužníci za to, že je exekuce neoprávněná, je určitě zapotřebí jednat – podat návrh na zastavení exekuce anebo návrh na odklad exekuce.
 
* Může se stát, že dlužník o svých exekucích nebude vědět a v důsledku toho dojde k jejich nahromadění?
Samozřejmě se to stát může, a to zejména v případě, kdy dlužníci nepřebírají poštu nebo mají hlášen trvalý pobyt na obecním úřadě či jiné adrese, kde se nevyskytují a skutečně zde nepobývají. Mnohdy se domnívají, že tím předejdou právě třeba exekucím, ale opak je pravdou - i když dlužník nemá uvedené své skutečné bydliště, neznamená to, že se tím zprostí své odpovědnosti. Písemnosti se mu pak doručují na základě fikce a exekutor je v následném šetření schopen mnohdy skutečné bydliště dlužníka vyhledat. Proto doporučuji zásilky přebírat, neboť pak může dlužník včas uplatni svá práva.
 
* Jak dnes probíhá výběr exekutora? Jsou ve své činnosti z územního hlediska nějak omezeni?
Dnes stále ještě platí, že soudního exekutora si vybírá věřitel, ze seznamu exekutorů, který vede Exekutorská komora ČR. Věřitel při svém výběru není ničím omezen, a ani soudní exekutoři nejsou při výkonu své činnosti nijak územně omezeni - svou činnost tak vykonávají v rámci celé České republiky. Osobně spolupracuji se soudním exekutorem JUDr. Ing. Martinem Štikou z Exekutorského úřadu Hradec Králové. Důvodem je především vysoká míra komunikativnosti a důsledná a efektivní činnost při tzv. mobiliárních exekucích po celém území naší republiky.
 
* Kde se může občan dozvědět o tom, kolik má kdo exekucí?
Všechny pravomocné exekuce jsou evidovány v Centrální evidenci exekucí, do které může nahlédnout každý (může si prověřit sebe, ale také jakoukoliv jinou fyzickou nebo právnickou osobu). Výpisy z této evidence se dají za poplatek pořídit na České poště (CzechPoint).
 
* Je něco, co byste ráda dlužníkům na závěr vzkázala?
Snad jen, že svou nečinností exekuci dlužník nezabrání a dluh tím sám o sobě nezanikne, na to je třeba vždy pamatovat.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM