Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. července 2019

Švýcarský dadaista Mark Divo se z Kolína odstěhoval do Prahy

Dadaisté zmizeli z Kolína nenápadně a není jisté, jak velkou stopu po sobě zanechali.

Švýcarský dadaista Mark Divo se z Kolína odstěhoval do Prahy
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 20.2.2018 v 16:00, Aktualizováno: 13.2.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Ještě koncem roku 2016 se v kultovním uměleckém sídle D.I.V.O. Institutu v ulici Na Petříně konala silvestrovská dada party s ohnivou show a hadí ženou, v červenci pak poslední grill party na zahradě... Pak už jsme zaznamenali jen nabídku pronájmu domu i jeho zahrady.
V poslední době dům vypadal opuštěně. Mark Divo, zakladatel kolínského Divo Instutu, který se na veřejnosti objevoval vždy v elegantním klobouku, nám napsal, že kolínský projekt skončil, respektive pokračuje v Praze. Málokdo v Kolíně věděl, že to byl on, kdo v Curychu roku 2002 zabránil uzavření kolébky dadaismu - Cabaretu Voltaire a vyprovokoval oživení zájmu o dadaismus u umělců i veřejnosti.
Apartní vila v Kolíně Na Petříně byla od roku 2008 centrem současného umění otevřeným pro veřejnost, obydlenou skulpturou zaplněnou starožitnostmi, uměním, poetickou veteší i živým místem, kde se rodí umělecká díla a projekty. Spíš než Kolíňáci však vilu navštěvovali mladí výtvarníci pozvaní z různých míst světa. Mezinárodní umělecká dvojice Mark Divo (Lucembursko) a Sonja Vectomov (Finsko) provozovali dům pod hlavičkou D.i.v.o Institutu, který byl financován převážně soukromými dotacemi.
D.i.v.o Institut pořádal v Kolíně na místní poměry události nevídané, zejména skvělý Dada festival (2008 a 2015). Na Petříně se však konala i část programu Funkeho Kolína (2009) či mezinárodní sympozium současného umění nazvané Planting Ideas / Sázíme Nápady (2010).
Dům býval běžně otevřený veřejnosti, jeho provoz byl však na hony vzdálený klasickému pojetí galerie, šlo spíše o atmosféru a setkávání. Suterén institutu byl určen pro dočasné výstavy, workshopy a koncerty. Přízemí fungovalo jako "obývaná skulptura", v dalších dvou patrech se nacházelo osm pokojů pro hostující umělce. Zahrada sloužila pro venkovní výstavy a koncerty. 
Poslední oživení Divo Institutu přinesl rok 2016, kdy byl po více než roční rekonstrukci znovuotevřen. Následně se zde konaly výstavy, happeningy a koncerty...
Typické bylo, že Divo Institut neměl v Kolíně žádnou reklamu či plakáty. Informace se šířily sociálními sítěmi a o aktuálním programu věděli ti zasvěcení. Některé věci ovšem nešlo přehlédnout: "Druhého dne nasvítili DIVOtvorní dadaisté pokoje různobarevnými světly a do věže umístili umístili otáčivou červenou lampu, takže se dům rozsvítil do dlouhé červnové noci jako maják. A když se z otevřeného přízemního okna začaly navíc linout melodie Brechtovy Třígrošové opery ze starého praskavého vinylu, bylo těžké jít okolo, odolat a nevstoupit," napsala do Kolínského Presu v roce 2008 jedna z kolínských účastnic Dada festivalu...

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM