Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

Tango argentino Eduarda Zubáka v kolínském divadle

Výjimečný hudebně taneční projekt "Tango argentino" mají možnost vidět v sobotu 3. listopadu od 19 hodin návštěvníci divadla.

Tango argentino Eduarda Zubáka v kolínském divadle
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 1.11.2018 v 7:00, Aktualizováno: 31.10.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Kolínské publikum se zřejmě poprvé dotkne nezvykle bohatého rejstříku silných emocí, které jsou pro argentinské tango typické. Postarají se o to instrumentalisté z Escualo kvintetu, a také spoluúčinkující tanečníci v čele s Eduardem Zubákem. 
Hráče na bandoneon Jakuba Jedlinského a Eduarda Zubáka jsme se ptali na podrobnosti celého projektu.

* Pane Zubáku, v Kolíně jste známý propagátor flamenka, se svým studiem Duende a hosty jste získal značné sympatie Kolíňáků. Čím je Tango argentino s vaší předchozí aktivitou příbuzné?

Nejdříve bych vám chtěl poděkovat za možnost nahlédnutí Kolíňáků do smyslu a náplně našeho poslání. Více než 30 let se věnuji různým stylům tance z různých koutů světa, především těm folklórním, a to je první pojítko těchto dvou stylů. Oba vznikaly v prostředí nejchudších vrstev a proto v nich najdete tolik emocí, smutku, ale i lásky a nakonec i radosti. Lidé se prostřednictvím tance, zpěvu a hudby snažili vyrovnat s nepřízní osudu a zahnat tím hlad, zimu, žal. Proto najdete v textech písní tolik poezie a v hudbě a tanci tolik emocí a vše je podloženo skutečnými příběhy chudých lidí. Když tančíte jakýkoliv folklórní styl, nemůžete předstírat, nutí vás to vyjadřovat se pravdivě a z hloubi duše ze sebe vydat vše, co ve vás je. V tomto smyslu jsou argentinské tango a flamenco naprosto totožné.

* Pane Jedlinský, váš večer je anoncován jako průřez vývojem tanečního i koncertního tanga. Klade vaše dramaturgie důraz na méně vzdálenou historii a Tango Nuevo?

Důraz není primárně kladen na určitý styl a období, i když naše obsazení primárně nabízí interpretaci stylu Tango nuevo. V dramaturgii se snažíme o maximální pestrost, kontrast a oslovení posluchače.

* Pane Jedlinský, svůj Escualo kvintet jste "postavili" podle kvintetu slavného Ástora Piazzolly s totožným nástrojovým obsazením. Co vás k tomu vedlo? Je takových kvintetů v Evropě víc?

Inspirace kvintetem Ástora Piazzolly je zřejmá. Hudbu Ástora Piazzolly jsem měl rád již jako student konzervatoře. Všichni členové Escualo Quintetu jsou navíc vystudovaní klasičtí hudebníci a piazzollův styl Tango nuevo má ke klasické hudbě velmi blízko. Kvintetů je po Evropě přirozeně více, ale v ČR jsme v tom originálním obsazení myslím jediní.

* Pane Jedlinský, z recenzí se lidé mohli dočíst, že na vašich koncertech spoluúčinkovala držitelka ceny Alfréda Radoka, zpěvačka Gabriela Vermelho. Jaká zpěvačka se s vámi představí v Kolíně?

S Gabrielou Vermelho spolupracujeme již delší dobu. Pro kolínské vystoupení jsme však oslovili místní zpěvačku Elišku Tesařovou-Šerákovou. Na spolupráci se velice těšíme.

* Pane Zubáku, kdo kromě vás bude na pódiu kolínského divadla tančit? Kdo jsou vaši nejmenovaní hosté?

Ve své profesi jsem se potkal s nesčetně úžasnými partnerkami mnoha stylů. V tomto projektu mám čest pracovat s partnerkami, které ne náhodou zosobňují jak původní tango tradiční, tak to moderní tzv. tango nuevo. Diváci tak budou moci shlédnout během večera oba taneční směry.
Hosty budou dvě půvabné dámy: Radka Šulcová a Nela Dyrčíková. Radka Šulcová je zakladatelkou nejprestižnější školy argentinského tanga v Čechách "CAMINITO" a je vynikající tanečnicí s obrovskou zkušeností na domácí i zahraniční scéně. Její dlouholetá spolupráce s ikonou argentinského tanga ve světě Alejandrou Mantiňán z Argentiny a mnoha jiných je zárukou té nejvyšší kvality a autenticity jejího tanečního umění.
Druhou taneční partnerkou bude Nela Dyrčíková. Nela je mou stálou partnerkou již řadu let. Byl jsem už na úplném začátku její taneční kariéry, kdy jsem působil jako její trenér. Měl jsem možnost podílet se na jejím rozvoji a odkrývání jejího vyjímečného talentu pro univerzální tanečnici. Její odhodlanost, píle a láska k tanci jí dovedla až k metě nejvyšší úrovně. Nela je dnes špičková tanečnice s bohatou průpravou klasického a moderního baletu, karibských tanců, flamenca a samozřejmě argentinského tanga, které je momentálně nejblíže jejímu srdci. Jejími tanečními průvodci jsou řadu let ikony tanečního světa Joe Alegado (USA), Jan Kodet (ČR), Alejandra Mantiňán (Argentina) a další.

* Pane Zubáku, počítáte s tím, že představení bude mít ještě nějaký "dojezd" v divadelním klubu Scapino?

Ano samozřejmě. Rád bych pozval hned po skončení koncertu všechny, kdo budou mít chuť pokračovat v rytmu tanga, do divadelního klubu Scapino, kde bude volné pokračování v podobě párty. Můžeme popovídat o tangu i jiných věcech z uměleckého světa, proběhne i minilekce tanga pro začátečníky a jak bývá zvykem u většiny umělců, rádi si poslechneme vaše postřehy, nápady a zpětnou vazbu, která nás, umělce, posouvá dál...

* Myslíte, že v Kolíně po večeru v divadle vzroste zájem i o kurzy argentinského tanga, které zde s Nelou Dyrčíkovou vyučujete?

Budu tomu věřit a budeme moc rádi, když někoho z diváků budeme natolik inspirovat, že přijde na náš kurz. Větší odměnu bychom snad nemohli dostat. 

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM