Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Těší se Kolín na spalovnu v Mělníku?

V roce 2024 začne platit zákaz skládkování komunálního odpadu. Úvahy o tom, kam budou z Kolína za šest let jezdit popelářské vozy, nabyly letos pevnějších obrysů.

Těší se Kolín na spalovnu v Mělníku?
Foto: Archiv
 
Publikováno: 20.2.2018 v 6:00, Aktualizováno: 13.2.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Středočeskou vizí je velkokapacitní spalovna komunálních odpadů, která by měla pod názvem ZEVO Mělník vzniknout v areálu mělnické elektrárny. Svojí kapacitou 320 tisíc tun odpadů ročně bude srovnatelná s pražskou spalovnou v Malešicích.
Skupina ČEZ, které areál mělnické elektrárny patří, už požádala o posouzení dopadu stavby na životní prostředí. Nic zásadního to ještě neznamená, ze zkušenosti totiž víme, že silné občanské iniciativy dokázaly zastavit stavby spaloven v Pardubicích či v Opatovicích nad Labem a i kolem Mělníka se lidé bouří. Proti spalovně brojí ekologická organizace Arnika. Ta upozorňuje na skutečnost, že třetina původní hmotnosti spalovaných odpadů se promění ve strusku a popílek a stejné redukce hmotnosti by se dalo dosáhnout i účinnějším tříděním, recyklací a předcházením vzniku odpadů. Zatím tedy víme jen to, že spalovnu by měl živit především odpad ze Středočeského kraje, popřípadě i z regionu severně od Mělníka.
Tématu se částečně dotkli na svém lednovém zasedání i zastupitelé města Kolína. Z jejich rozpravy vyplynulo, že strategie spaloven se řeší na krajské úrovni a kraj bude rozhodovat i tom, kde budou překládací místa a dotřiďovací linky. Jisté je, že spalovna v Malešicích je Kolínu blíže.
Odvoz komunálního odpadu pro Kolín zajišťuje na základě dlouhodobé smlouvy až do roku 2032 společnost AVE Kolín a Kolíňáky nemusí zajímat, jak a kde si AVE nasmlouvá spalování. Díky garantované smlouvě s AVE se občané do roku 2032 nemusejí obávat ani dramatického navýšení nákladů za svoz odpadu.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM