Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 19. dubna 2019

Tonice bezedná, jíž najdete u Velkého Oseku, je zvláště chráněná

V polabské krajině poznamenané průmyslem a nesčetnými zásahy do krajiny najdete vzácnost - tůni s názvem Tonice bezedná. O ní se říká, i když místní ji někdy ani neznají, že patří k těm nejkrásnějším nížinným mokřadním územím u nás. Nachází se poblíž zdymadla u Velkého Oseku na pravém břehu Labe. Tento pozůstatek zachovalého lužního lesa by měl být přísněji chráněn. O zřízení přírodní rezervace se uvažovalo delší dobu, nařízení schválili krajští radní.

Tonice bezedná, jíž najdete u Velkého Oseku, je zvláště chráněná
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 20.1.2016 v 7:00, Aktualizováno: 19.1.2016 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Tonice byla vyhlášena rezervací v roce 1985. Změna stávajícího chráněného území na nové vyhlášení přírodní rezervace byla nutná také kvůli zajištění ochrany evropsky významné lokality Libický luh. Bezmála 16 hektarů unikátní přírodní scenérie se tak stalo zvláště chráněným územím. Vyšší stupeň ochrany si tento kout Kolínska podle ekologů a krajských úředníků zaslouží i kvůli tomu, že tvoří mimořádně cennou a zachovalou mozaiku vodních, mokřadních a lučních společenstev. Ceněné jsou také okolní louky.

V Tonici bezedné ekologové objevili několik vysoce ohrožených druhů rostlin, například leknín bílý nebo voděnku žabí, která je zařazena do Červeného seznamu ohrožených druhů jako vysoce ohrožená. V Tonici bezedné spatříte i obojživelníky, třeba skokana štíhlého. Žijí zde také jedineční brouci, kupříkladu prskavec menší a svižník polní. Nad mokřinami, tůněmi a loukami svými perutěmi létají ohrožení rákosníčci, zranitelní stehenáči, či elegantní ledňáčci. Domov tu mají krutihlav obecný, žluva hajní či ťuhýk obecný.

Oblast se nyní stala navštěvovanou především cyklisty. K největší tůni Tonice bezedné ale přímá cesta nevede, jen nenápadná pěšina, mokřiny jsou nepřístupné, nicméně při dobrém počasí kolem projíždějí po labských stezkách stovky cyklistů za hodinu. V sousedství Tonice bezedné se nachází také chatová osada Labe, včelíny či oblíbená rybářská stanoviště.

Co bude znamenat změna na chráněné teritorium? V místě bude možné jen s povolením ochranářů mimo jiné zřizovat nové stavby, čerpat vodu z tůní či zřizovat cyklostezky a turistické trasy. Podle hejtmana Miloše Petery bude kraj ve vyhlašování nových přírodních rezervací pokračovat.

"Ve středních Čechách je stále ještě celá řada přírodně cenných lokalit, které si zaslouží zajistit jim ochranu, a zachovat je tak pro budoucí generace. Vážím si toho, že Evropská unie naše úsilí podporuje a přispívá nám prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí na podrobný průzkum navrhovaných lokalit a zpracování podkladů pro vyhlášení," sdělil hejtman Petera.

Autor článku: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM