Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 19. listopadu 2017

Trápí vás pořád nepořádek v kolínských ulicích a na prostranstvích? Co začít u sebe?

Naši čtenáři kritizují kolínské nepořádky na ulicích. Není snad týdne, kdy by si někdo nestěžoval. Jakto, že leckde jinde to jde, a v Kolíně ne? Je potřeba říci, že obvyklé svádění viny na radnici a AVE má úskalí ve skutečnosti, že za nepořádek z valné většiny mohou lidé, kteří se pohybují po městě. Znáte to, sto lidí bez problémů projde a ten sto první odhodí flašku... Jedná se právě o toho jednoho. Specifikovat, zda jde o bezdomovce, pejskaře, teenagery či třeba opilce je nemožné. Nepořádníci asi pocházejí ze všech vrstev obyvatel. A bývalý šéf technických služeb Ledvina obvykle tvrdil, že úklid konce nemá a mnohonásobně vyšší náklady by ani tak úplnou čistotu neznamenaly.

Trápí vás pořád nepořádek v kolínských ulicích a na prostranstvích? Co začít u sebe?
 
Publikováno: 8.7.2014 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Jde o subjektivní pocity, nebo změřitelné hodnoty? Podle kolínského starosty Víta Rakušana se úklid středu města zlepšil. S tím lze souhlasit. "Jsou však místa, a to uznávám, kde je ještě co dohánět. Snažíme se ke zlepšení pořádku ve městě přispět i tím, že s úřadem práce jednáme o najímání nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací," řekl starosta letos v rozhovoru pro Kolínský Pres.

Návštěvník se nevyhne srovnání s ostatními osadami a městy. Je Kolín špinavý? Jak kde. Při vystoupení z vlaku na nádraží můžeme zjistit, že okolí je podstatně čistší než bývalo. Někoho ovšem nemile překvapí cena návštěvy nádražního veřejného záchodku 8 korun, což je součástí pořádku rovněž. Pokračujeme pěšky k hlavnímu rynku. Tam uklízejí pravidelně i metaři a čistotu ulic v centru lze označit za uspokojivou. Přesto při podrobném pohledu zjistíte, že se mezi kostkami nachází spousta nedopalků od cigaret. Pouhým zametáním vajgly nedostanete, hodily by se vysavače. Občas bývá nepořádek třeba kolem kontejnerů na tříděný odpad. To by se zlepšit mělo, po dohodě s městem AVE odváží tříděný papír častěji.

Značný nepořádek se nalézá v odlehlejších částech města. Jako příklad by mohlo sloužit okolí obchodního centra Tesco i dalších prodejních středisek. Plastové láhve, ale i množství odpadu v ulici 5. května i Na Polandě, okolí restaurace Palma či v parku na sídlišti v Benešově ulici. Velmi se zhoršily lesy a další porosty za městem. Zdá se, že na Vinici, na březích Labe, u Sandberka, v garážových periferních oblastech a jinde neuklízí nikdo a hromady narůstají... Také parkovací zálivy u silnic (například značným bordelem se vyznačuje vozovka za Kolínem směrem na Tři Dvory) se pořád podobají smetištím.

Často se ve vyjmenovaných příkladech jedná opět o soukromé pozemky a ty město uklízet prostřednictvím společnosti AVE nebude. Donutit majitele k úklidu? Jakkoliv se přezdívalo Technickým službám města Kolína socialistický podnik, často se na účet města řešil nepořádek na privátních pozemcích, například U Jána. Aby byl klid... Stejně tak byl zažitý stereotyp "špinavého Zálabí". A jak vypadá dnes levý břeh města? Nejspíš se oba břehy v čistotě vyrovnaly. Vedení města Kolína organizovalo i úklidy ulic dobrovolníky. Oslovit veřejnost ovšem není jen tak. "Chceme ukázat, že nám není jedno, jestli je v Kolíně nepořádek. Doufám, že se k nám přidají školáci a ostatní občané," vzkázal tehdy starosta Rakušan. Tento rok už akci, nejspíš kvůli nezájmu, neuspořádalo.

Rádi bychom měli pořádek, ale uklízet se nám spíš nechce. Tak začněme třeba každý u sebe. To víte, že uklízíme alespoň občas před domem papírky na place. Pracujeme s "kopím", jak jsme odkoukali od metařů....

Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína vyhráli a po dramatu remizovaliKuželkáři po pěkném výkonu bodovali a porazili BenešovVelim podlehla na hřišti lídra tabulky, Český Brod B si veze body z Poděbrad
Kalendář akcí: Listopad
Po
 
20
Út
 
Čt
30
3
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (4 inzerátů)
Seznámení (6 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM