Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 20. listopadu 2018

Umělecká škola slaví 85. výročí

Základní umělecká škola v Kolíně slaví letos 85. výročí a dechový školní orchestr 55. výročí svého založení. Na obě výročí upozorní Slavnostní koncert Dechového orchestru ZUŠ, který se uskuteční v pondělí 4. prosince od 18 hodin v Městském divadle v Kolíně. Řediteli školy Michalovi Dubnickému při této příležitosti Pres položil několik otázek.

Umělecká škola slaví 85. výročí
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 3.12.2017 v 14:00, Aktualizováno: 1.12.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Řada lidí se domnívá, že uměleckou, respektive hudební školu založil v Kolíně již František Kmoch. To však muselo být před víc jak 100 lety. Jak je to tedy s vaším 85. výročím?
František Kmoch založil svoji soukromou hudební školu v Kolíně v roce 1872, a ta se deset let poté stala školou veřejnou. Naše škola je ovšem pokračovatelkou Městské hudební školy, jejíž zřízení schválilo kolínské obecní zastupitelstvo až v květnu 1932. Výuka byla zahájena 1. října s 92 žáky a školným 70 korun za měsíc. Od té doby existuje umělecká škola v Kolíně s jediným přerušením za druhé světové války. Ale i tehdy pokračovala výuka v bytech pedagogů.
 
* Škola fungovala spolehlivě i během čtyřiceti let komunismu. Čím si to vysvětlujete?
Jedna z teorií říká, že v dobách komunistické totality byly lidové školy umění v tehdejším Československu podporovány mimo jiné proto, aby nad uměleckým vzděláváním vládnoucí garnitura neztratila kontrolu, což by se mohlo stát, kdyby se výuka opět nuceně přesunula do soukromí. Dnes nám náš systém základního uměleckého vzdělávání a zejména jeho dostupnost pro nejširší veřejnost závidí bez nadsázky celý svět.
 
* Jaké obory se nyní na škole vyučují?
V současnosti má naše škola hudební, výtvarný, taneční a literárně dramatický obor. Kapacitu, která je stanovena Ministerstvem školství, kultury a sportu ČR na 1.350 žáků, se v posledních několika letech daří úspěšně naplňovat. I to svědčí o kvalitě školy.
 
* Jste jedinou školou v kraji, která má dechový orchestr. Nakolik je těžké ho udržet?
Náš orchestr je ve Středočeském kraji výjimečný i tím, že je největším školním souborem, a také tělesem s nejdelší nepřerušenou tradicí. Založil ho již v roce 1962 Richard Poletín a udržet těleso se zhruba čtyřiceti muzikanty v chodu je nesmírně obtížné. Na vlastní žádost odešel od ansámblu před deseti lety jeho dlouholetý dirigent Josef Šťastný, který za sebe přivedl náhradu v podobě současného dirigenta naší dechovky Jiřího Vojtěcha. Tomu se společně s dirigentem Lukášem Bořkem podařilo nejen vyvést dechovku z krize, ale vytvořit z ní i úspěšný orchestr. Tímto bych chtěl Jiřímu Vojtěchovi pogratulovat k deseti letům ve funkci dirigenta a kolínskou veřejnost pozvat na koncert do divadla.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM