Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. září 2019

Upřímně mě mrzí, kolik známých ani nepozdravím

V Kolíně, v jeho centru, hned u chrámu sv. Bartoloměje, se zabydlela spontánní sousedská akce Otevřená ulice. Koná se od července každou středu v Brandlově ulici. Vznikla zdola, z iniciativy obyčejných lidí, nikoliv z iniciativy radnice, která by musela do události vkládat velké peníze, a zatím se jí daří. Spoluzakladatelce Haně Morové jsme minulý týden položili pár otázek.

Upřímně mě mrzí, kolik známých ani nepozdravím
V centru otců - zakladatelů (zleva: Josef Čáslava, Tomáš Tesař, Filip Šádek a Jaromír Novotný) stojí nenápadná fotografka Hana Morová, také zakladatelka. Založili sousedskou akci Otevřená ulice, o které si spolu s Hanou Morovou povídáme. Foto: František Stráník
 
Publikováno: 5.8.2015 v 7:00, Aktualizováno: 4.8.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Jak hodnotíte zatím proběhlé tři akce Otevřené ulice?

Jsme spokojeni moc. Smyslem pořádání této akce bylo oživení letního Kolína. Přáli jsme si, aby lidé šli úplně obyčejně ven, přišli si popovídat, aby strávili v Ulici příjemný čas. My jsme se snažili jen dopomoci doprovodným programem, který ale nenutí, nepodbízí. A myslím, a určitě mluvím i za své kolegy, že to vyšlo. Vidět ve tvářích spokojené úsměvy, to je pro nás ta největší odměna.

Co vám v této souvislosti udělalo dosud největší radost?

V začátcích jsme měli obavu, jak těžké bude vymýšlet každý týden nový a zajímavý program, nechtěli jsme Ulici nechat ustrnout v jedné rovině. Takže určitě velkou radost máme z toho, že za námi začali přicházet lidé s vlastními nápady a invencí, a my jim je s radostí pomáháme realizovat. Jako fotografku mě samozřejmě moc těší, že se tu každý týden objevují neskutečně krásné, kvalitní a silné fotografie. Ale asi největší radost mám z toho, že se daří realizovat myšlenka a funguje něco, co nestojí v podstatě žádné peníze (krom pronájmu židliček od AVE, za což děkujeme Městu Kolín).

Je něco, nad čím byste chtěla postesknout?

Mě osobně trápí jedna věc. Do Ulice přichází v průběhu večera spousta mých přátel, známých, rodina_ A já si vždy říkám, jak si konečně se všemi popovídám. Ale ten čas je natolik smrsknutý, do toho hodně povinností organizačního rázu, že si nakonec až zpětně uvědomím, ke kolika lidem jsem se ani nedostala, z fotek zjistím, kolik známých jsem ani nepozdravila_A to mne, upřímně, trápí dost. V takových chvílích bych si přála být také tím obyčejným Kolíňákem, který do Ulice přijde a užije si to absolutně po svém. Na druhou stranu, kompenzuji si to jinde, třeba na akcích Kolínského kulturního léta.

Čtvrtá Ulice se uskuteční 5. srpna ve stejnou dobu a ve stejné ulici?

Ano, i pátá, šestá... Otevřená ulice je živý organismus nespoután pravidly, ale jedno pravidlo má, a to svůj čas a místo. Vždy každou středu o prázdninách od 16.30 do 21 hodin, v Brandlově ulici před kostelem.

Co lze tentokrát očekávat?

Krom již našich tradičních kolínských živnostníků - zejména Hostince U Tří pírek, Restaurace Eden, Kavárny Mefisto, Čajovny Kolín či Vinotéky u Malířů, se můžete těšit na hudební vystoupení Lukáše Bořka a jeho Company (saxofon, elektrická kytara, bubny), pro děti bude v čase 17 - 19 hodin zajištěn program ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Kolín, od 18 do 20 hodin bude otevřena věž se zvonicí, po prvotním úspěchu předešlé středy dorazí opět "Kostlivci ve skříni", aneb dobročinný bazar oblečení a věříme, že se objeví zase nějaké spontánní překvapení.

Jestli se Otevřená ulice má konat jen po dobu školních prázdnin, co bude pak? Jestliže si na akci někteří lidé navykli, nebude jim, ale i vám chybět?

Primárně byla Otevřená ulice vymyšlena na období letních prázdnin. Ale již teď máme ohlasy, zda budeme pokračovat dál. Uvidíme, je to v jednání, možná ano. Ale určitě by měla jiný koncept co do pravidelnosti, času a dne.

Kdo by zasloužil Vaše poděkování?

Na závěr bych chtěla poděkovat mým úžasným přátelům - Filipovi Šádkovi, Tomáši Tesařovi, Josefu Čáslavovi a Jaromíru Novotnému za to, že společně, poctivě a s nadšením, táhneme tuhle káru jménem Otevřená ulice dál, a pořád nás to baví.

Autor článku: Michal Černý
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM