Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

V Borkách vyroste Školka v lese

Prostor plus o.p.s. otevře v únoru v Kolíně Školku v lese neboli školku pro předškolní děti v duchu lesních mateřských škol. Školka bude hned u lesoparku Borky v místě bývalé restaurace STAP, která projde přestavbou.

V Borkách vyroste Školka v lese
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 19.11.2016 v 6:00, Aktualizováno: 18.11.2016 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Prostor Plus má již několikaleté zkušenosti s provozováním lesní mateřské školky v Kutné Hoře, ze které se současně raduje kolem 30 dětí. Dobrou praxi a skvělou zkušenost se vzděláváním dětí v přírodě se nyní chystá přenést i do Kolína. Jaké jsou důvody k zakládání lesních školek, na co se mohou děti těšit, kdo školku povede a na další otázky odpovídá ředitel organizace Petr Steklý
 
* Co vás vede k zakládání lesní školky v Kolíně? 
 
Prosperita dětí, které chodí nebo chodily do lesní školky „Školky v zahradě“ v Kutné Hoře. Jejich viditelná spokojenost, zdraví, otevřenost. Před 3 roky bych to neřekl, popravdě sám jsem byl mírně skeptický k tomu nápadu a nedokázal jsem si představit, že moje dítě bude většinu dne venku, ale zkušenost a výsledky mě přesvědčily. Tato forma výchovy dává dětem to, co jsem já jako dítě ještě zažil, nerušený pobyt venku, ale dnes to díky posunu doby, nelze. Vyzvednete děcko, jedete tam a tam, kroužky, návštěvy apod. V této školce mají děti možnost být po delší dobu v nekouskovaném kontaktu se sebou, přírodou atd. To je to, co mě osobně na tom chytlo. 
 
* Máte ještě jiný motiv k zakládání lesních školek, za organizaci? 
 
Věříme, že vztah člověka k sobě i okolí je klíčem ke spokojenosti i změně. Spokojenost člověka je náš cíl, kterého chceme dosáhnout, a proto pomáháme, vzděláváme a rozvíjíme. S lesní školkou máme 3 roky zkušeností, baví nás dělat komunitní věci. Co se Kolína týče, tak již přes dva roky po tom registrujeme poptávku. Vychází to z našeho poslání. V Kutné Hoře už třetím rokem vedeme Školku v zahradě, která má zázemí v zahradě, teď už dokonce ve dvou zahradách, filozofií míří do lesa, více směrem k přírodě, kterou děti plně prožívají svými smysly, učí se v ní a z ní. Jsou školkovými průvodci vedeny k vzájemnému respektu, zvídavosti a zdravému životnímu stylu. Za ty tři roky vidíme, jak tento přístup dětem prospívá, jak si ho užívají a cítí se v něm naprosto přirozeně, a proto chceme tuto možnost nabídnout i v Kolíně. 
 
* Proč lesopark Borky? 
 
Vhodnější místo než v lesoparku Borky jsme v Kolíně nenašli! Zkoušeli jsme různé varianty včetně industriálních prostor v centru Kolína, ale tohle místo je ideální a jsem rád, že majitel objektu podpořil náš záměr. V Borkách se mi líbí bezprostřední sousedství s lesem a taky to, že lokalitě můžeme vdechnout nový smysl a ráz. Po dlouhá léta tam byly sice příjemné restaurace, ale žádná se dlouhodobě neudržela. To by se nyní mohlo změnit. 
 
* A pro jak staré děti je Školka v lese? 
 
Věříme, že volný pohyb venku je přirozený už hodně malým dětem a chtěli bychom jim ho dopřát co možná nejdříve. Zároveň právě skutečnost, že budeme s dětmi trávit hodně času venku, na ně klade určité nároky, zejména jejich fyzickou zdatnost. Budeme přijímat děti od 3 let. Vše se bude také odvíjet od poptávky ze strany rodičů a naplněnosti skupiny. 
 
* Myslím si správně, že za docházku do takovéto školky se bude platit? 
 
Ano, školné bude a počítáme s 5.900 Kč na měsíc. V ceně je zahrnuta celodenní péče, celodenní strava a pitný režim. Stravování bude samozřejmě v duchu zdravého životního stylu. Uvědomujeme si, že to není pro rodiny s malými dětmi malý výdaj, a proto i v Kolíně nabídneme různé modely docházky. Rodič může kombinovat klasickou školku právě s naší dětskou skupinou, kam dítě chodí 2 nebo 3 dny v týdnu. Přiměřeně tomu pak samozřejmě klesá i výše školného 
 
* A už se ví, kdo školku povede? 
 
Od června Školku v lese připravuje Eva Kramářová, budu rád, když dostane prostor pro prezentaci svého pohledu, který je inspirativní a promyšlený. Eva má blízko k prožitkům a naslouchání, je pro ni důležitý smysl toho, co dělá. Tým chceme složit jako v Kutné Hoře z mužů a žen – je to důležité, protože je to přirozené, i když v předškolním vzdělávání spíše výjimka.
 
* Co mají dělat rodiče, kteří by k vám chtěli dávat své děti? 
 
Domluvit se s Evou Kramářová přes telefon nebo email, které jsou uvedeny na stránkách organizace a nebo můžete také po domluvě navštívit školku v Kutné Hoře.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM