Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 19. dubna 2019

V Kolíně leží Josef Fišera - zachránce židovských dětí

Málokdo asi dnes už ví, kdo byl Josef Fišera. Narodil se v roce 1912 v Klukách u Čáslavi, žil a zemřel v Kolíně. Je známý jako zachránce židovských dětí. Před jistou smrtí jich zachránil více než stovku.

V Kolíně leží Josef Fišera - zachránce židovských dětí
Foto: www.novinky.cz
 
Publikováno: 7.12.2015 v 6:00, Aktualizováno: 3.12.2015 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

V roce 1935 zakončil vysokoškolská studia diplomem z pedagogiky a práv. Potom působil jako pedagog a výrazně se angažoval ve prospěch republikánského Španělska. O čtyři roky později utekl ze své rodné země před nacisty do Francie, kde pak prožil prakticky bez přerušení celý svůj život.

Za druhé světové války se účastnil francouzského odboje, zajišťoval zpravodajskou činnost pro spojence a pomáhal při organizování útěků demobilizovaných československých vojáků do Anglie. Po válce pak působil na československém konzulátu, ze kterého odešel po únoru 1948. Poté pracoval mimo jiné jako profesor na vysoké škole sociálních věd při Sorbonně.

Byl předsedou a hlavní hybnou silou Sdružení československých dobrovolníků ve Francii. Jeho činnost byla oceněna řadou vyznamenání. Mezi ta nejvýznamnější patří francouzský Řád čestné legie a Řád za zásluhy, český Řád T. G. Masaryka a izraelská medaile Spravedlivý mezi národy. Zemřel v roce 2005, ve věku 93 let. Leží na evangelickém hřbitově na Zálabí v Kolíně.

Spolu s Pajerem vytvořili na Úřadu sociální pomoci operativní skupinu, která pomáhala opuštěným dětem, ženám a zraněným. V roce 1941 si pronajali opuštěný školní areál u města Vence poblíž Nice i s pozemky. Zařízení nazvali Křesťanský domov dětí ve Vence, který se postupně rozrostl na areál s 23 budovami.

Podle publicistky Tely Zasloffové tu Pajer a Fišera vytvořili komunu, která fungovala jako kibuc. Podle zachovaných dokumentů prošlo tímto zvláštním domovem 525 dětí a 126 dospělých. Komunita obdělávala desítky hektarů půdy, chovala zvířata a byla téměř soběstačná. Finance jim poskytovala protestantská církev z USA.

V říjnu 1941 se Pajerovi a Fišerovi podařilo dostat z koncentračního tábora Rivasaltes velkou skupinu židovských dětí. Zasloffová se setkala s některými chovanci domova, kteří dnes žijí po celém světě. Vzpomínají si na "strýce Karola", který je učil. Ve volném čase je učil plavat, orientovat se v neznámém terénu, ale také slovenské písničky a tance. Fišera se po válce stal profesorem historie na Sorbonně.

Autor článku: Český rozhlas, Novinky.cz
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM