Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 23. října 2017

V Kolíně právě skončil jediný dětský psychiatr. Nejbližší jsou až v Pardubicích či v Hradci Králové

Nedávno jsme zmínili v Kolínském Presu stesky čtenářů po chybějící pohotovostní lékárně. Nyní nastal zdánlivě podobný nedostatek. Široko daleko jediná dětská psychiatrička ukončí činnost k poslednímu červencovému dni. Rozdíl v obou případech je nabíledni. Zatímco chybějící léky lze obstarat vcelku snadno, za psychiatrem se musí dojíždět, a často pravidelně, desítky kilometrů.

V Kolíně právě skončil jediný dětský psychiatr. Nejbližší jsou až v Pardubicích či v Hradci Králové
 
Publikováno: 1.7.2014, Aktualizováno: 27.6.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Pedopsychiatr Štěpánka Hromadová, jejíž ordinace dětské a dorostové psychiatrie se nachází na kolínském Karlově náměstí 47, se vrací na Vysočinu, blíž svému bydlišti. O práci přijde její sestra a pacientům i rodičům se zkomplikuje život. Kolínská obyvatelka si posteskla: "Dnes jsem byla se synkem u dětské psychiatričky sídlící na náměstí a ta mi oznámila, že v Kolíně končí. Jiný takto specializovaný lékař je prý v Chrudimi, Pardubicích, Hradci Králové nebo v Praze. Mám se do příště rozmyslet, kam budeme jezdit. To mě tedy uzemnilo, jsem ´nadšená´ a velmi zvědavá, jak to budeme zvládat, ať už po stránce finanční (já), tak psychické (syn). Tak mě napadá se zeptat, zda není v moci vedení města nebo nemocnice zde nějakou ordinaci dětského psychiatra zřídit, udržet. Já vím, že to není jako dřív, Šafránek, vy půjdete do Bezdíkova - 1x týdně sanitka, 3x týdně 5 vajec, ale přijde mi nemyslitelné, aby takové město jako Kolín zůstalo bez jediného specialisty přes dětský hlavinky."

Ptali jsme se MUDr. Hromadové, ta v podstatě zmíněná fakta potvrdila.

"V tuto chvíli jiný dětský psychiatr není. Obecně je problém v celé republice, protože dětských psychiatrů je celkově něco přes 100. Část z nich je ale v lůžkových zařízeních. Problém dlouhodobě řeší pedopsychiatrická sekce v návaznosti na několik let staré rozhodnutí ministra zdravotnictví, který určil dojezdovou vzdálenost k dětskému psychiatrovi ve výši několik desítek kilometrů (jistě se dá přesně dohledat). Nejbližší dětští psychiatři jsou tedy od Kolína do cca 50 kilometrů v Hradci Králové, Pardubicích a v Praze, další pak o něco dále v Mladé Boleslavi, Benešově, Havlíčkově Brodě," sdělila Štěpánka Hromadová.

O změnu neutěšeného stavu se pokouší i kolínská radnice.

"Minulý týden jsem telefonicky hovořil s MUDr. Hromadovou, bohužel pro nás se vrací do Jihlavy, kde jsme situaci podrobněji probírali a taktéž jsem hovořil s další lékařkou specialistkou o celkové situaci v oboru psychiatrie. Situace je pro maminky skutečně nešťastná a komplikovaná. Hledal jsem proto řešení do budoucna, jak přilákat do našeho města opět lékaře specialistu v oboru dětské a dorostové psychiatrie, který by si zde otevřel novou ambulanci. Specialistů tohoto zaměření je velmi málo a proto považuji za důležité do budoucna vytvořit příznivé podmínky pro jeho začátek. Tato služba je samozřejmě ve veřejném zájmu, ale rozhodně není záměrem lékaře nějak škatulkovat! To by byl mylný pohled na prezentovaný problém absence této služby v našem městě. Přicházím s iniciativou záměru pronajmout vhodné prostory pro danou ambulanci na poliklinice, což je budova patřící městu, za příznivých podmínek určených pouze pro nastartování nové služby v daném oboru dětské a dorostové psychiatrie v našem městě. Lékař se může stát specialistou v oboru dětské a dorostové psychiatrie nejdříve zhruba ve věku 35 let (pokud se nemýlím), protože mimo příslušné studium musí úspěšně zvládnout ještě dvě atestace (vždy po pěti letech). Uvidíme, zda se do budoucna zájemce objeví, neboť tato praxe není pouze o nabídce, ale také o smlouvách se zdravotními pojišťovnami," vysvětlil 1. místostarosta Kolína Tomáš Růžička.

Rada města Kolína záměr schválila (8 pro, 1 se zdržel), záměr byl zveřejněn na úřední desce. "Osobně to považuji za důležité, neboť se jedná o naše malé občánky, kterým především musíme pomáhat, a to právě i tím, že můžeme pomoci nastartovat novou službu v našem městě. Nájemné bude po dobu jednoho roku ve výši 1 koruna za čtvereční metr bez služeb (ty si hradí nájemce). Otázkou bohužel zůstává, zda přijímají ještě nové pacienty," doplnil Tomáš Růžička.

Svoji zkušenost popsala Blanka Lísková: "Navštěvuji se synem Pedagogicko - psychologickou poradnu v Kolíně, kde je pod dohledem pracovnic, které sledují jeho vývoj, jezdí za ním do školky, kam chodí, radí učitelkám a asistentkám s postupy a podobně. Bohužel na něco jsou i úžasné a ochotné paní krátké, tudíž jsme byli nuceni navštívit dětskou psychiatričku v Kolíně, MUDr. Hromadovou, kterou nám doporučili právě v poradně. Bohužel nám při druhé návštěvě oznámila, že v srpnu s ordinací v Kolíně končí. Dozvěděla jsem se, že paní doktorka sem dojíždí z Jihlavy, navíc má sama malé děti a situace je pro ni zřejmě složitá, což lze pochopit. Dostali jsme na výběr nejbližší náhradní lékaře v Pardubicích, Praze, Chrudimi nebo Hradci Králové. Možná to pro běžné lidi s běžnými dětmi nezní tak hrozně, ale pro děti s autismem a podobnými poruchami jsou veškeré změny ukrutným zásahem do života, těžko je snášejí.

Já uvedu jako příklad právě svého syna, kterému dětský lékař zjistil oční vadu a tudíž nás poslal na oční. Pro takto postižené dítě je to cizí dům, cizí lidé, cizí věci, místnosti, aby se pomalu a postupně s prostředím seznámil a nedostával se do panických stavů a záchvatů, museli jsme ambulanci navštívit pětkrát. Poprvé si prohlédl optotyp na zdi, který ho naštěstí zaujal, protože svítil, podruhé cca za týden nahlédl do vedlejší místnosti k panu doktorovi, potřetí tmavou místnůstku s přístroji, počtvrté si k přístroji na vyšetření zraku sedl a popáté se povedlo mu zrak zkontrolovat. Chápete jistě, že při představě, že takové výlety pokus-omyl budeme se synem absolvovat při hledání nového psychiatra a třeba pětkrát měsíčně bychom si udělali výlet do Prahy nebo Hradce, jsem skutečně nadšená nebyla. Dlouhé cesty a pak ještě čekání a vyšetření by byly pro syna vyčerpávající a nutno dodat, že i pro mě, jako samoživitelku, vyčerpávající finančně."

Blanka Lísková oslovila prostřednictvím Facebooku a skupiny Máme rádi Kolín některé kolínské zastupitele. "Jmenovitě pana Kárníka, paní Fuchsovou, pana Rakušana a pana Slavíka, z nichž někteří okamžitě zareagovali. Vznesla jsem dotaz, zda není možné v Kolíně dětského psychiatra udržet, když nikde v okolí (Nymburk, Kutná Hora) jiný není, s tím, že chápu, že je pryč doba, kdy lékaři byli přidělováni povinně na místa, na která ani sami nechtěli, ale zda by opravdu nebylo možné třeba ve spolupráci s nemocnicí takovou službu zařídit. Během 10 minut se k debatě přidalo dalších asi 20 maminek s naprosto stejným problémem, a vzkazy psaly další a další. Okamžitě reagoval pan Kárník, který slíbil zjistit situaci a navíc poslal kontakt na lékaře, paní Fuchsová, která poradila kam se obrátit a kdy, a pan Tomáš Růžička, který nejen že poslal kontakt na dalšího lékaře (ovšem v Benešově), ale oslovil odcházející paní doktorku, zeptal se jí na problémy kvůli kterým odchází, na možnosti získat pro Kolín nového dětského lékaře a inicioval výběrové řízení spolu s nabídkou pronájmu ordinace za symbolické nájemné. Když mi osobně průběh sdělil, nemohla jsem uvěřit, že se do řešení situace kolínští zastupitelé pustili tak rychle, mám bohužel s institucemi této země velice špatné zkušenosti, ale tohle mě skutečně dostalo.

Zájem, komunikace, ochota... Někdo by mohl říct že není divu, je před volbami, ale osobně myslím, že lidé, kteří nyní sedí na kolínské radnici už mockrát dokázali, že jim problémy lidí nejsou lhostejné. Spektrum potíží se kterými se obrací rodiče dětí na psychiatra je rozsáhlé. Dětský psychiatr může dítěti v krajních případech zachránit život. Představy laiků bývají mylné. Nejedná zdaleka jen o závislosti na návykových látkách, například málo se ví, že i malé dítě může mít depresi. Podíl dětí do 10 let, které trpí depresivní poruchou, odborníci odhadují na 1-2,5 procenta. Každý rok končí průměrně deset školáků život sebevraždou a nedokonaných pokusů je víc..."

"Dětských psychiatrů je v České republice málo," okomentoval nelichotivý stav MUDr. Jaroslav Matýs, předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie. "Může se vám tak snadno stát, že budete na termín čekat měsíc i víc. To se ovšem netýká akutních situací, například sebevražedných pokusů. V takových případech volejte sanitku a nechte dítě odvézt přímo na psychiatrické oddělení nejbližší nemocnice." Přestože může být obtížnější se dostat ke správnému lékaři, určitě to stojí za to. Sedmdesát až osmdesát procent nemocných dětí se plně vyléčí. Většinu ostatních se podaří aspoň stabilizovat natolik, aby mohly pokračovat ve školní docházce. 

Černé dveře. Dosavadní sídlo dětského psychiatra na Karlově náměstí v Kolíně.
Foto: Jiří Červín
Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Jitka - pátek 4.7.2014, 16:46
K paní doktorce s dětmi docházím již od začátku jejího působení v Kolíně, což je cca 6 let, přecházeli jsme k ní od paní doktorky Viktorinové, která v té době svou praxi v Kolíně končila. Proč již před těmi 6 lety, se neřešilo to, že nový lékař by měl mít ordinaci na poliklinice za úžasných startovacích podmínek, které město nyní schválilo? I tenkrát šlo přece o malé pacienty a vědělo se, že lékařů v tomto oboru je nedostatek a že paní doktorka Hromadová je až z Jihlavy. To co radnice nyní schválila je sice super do budoucna ,ale v této chvíli se brečí nad rozlitým mlékem a pochybuji, že takovou "druhou paní doktorku Hromadovou" se podaří nalézt. Měli jsme si ji "hýčkat" když tady byla, právě kvůli nemocným dětem. Já osobně s dětmi budu za paní doktorkou dojíždět do Jihlavy, ale to jen proto, že diagnóza mých dětí umožní zvládnout cestu tam a zpět. Ale je spousta, spousta dětí, které toto cestování nezvládnou, a ani rodiče třeba nemají možnost udělat si celodenní výlet s návštěvou u lékařky. Kdo dochází k dětskému psychiatrovi, s jakoukoliv diagnózou, ví, že u dětí, ale i u rodičů je proces navázání důvěry, běh na dlouhou trať a ne vždy to dobře dopadne a musí se hledat jiný lékař a opět vše dokola. Kdo to nezažil nepochopí.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlněDrozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal Šmahel
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM