Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Václav Kmoch: Odklad stavby kolínské víceúčelové haly mě štve, ale prosazovat ji „stůj co stůj“ nebudu

Zatím to vypadá tak, že letos k zahájení stavby víceúčelové haly v areálu Vodního světa nedojde. Rozpočet města Kolína s touto investicí zatím nepočítá. Jak je tento fakt po srsti Václavu Kmochovi - předsedovi představenstva Správy městských sportovišť Kolín (SMSK) a šéfovi Finančního výboru Zastupitelstva města Kolína, který je zastáncem stavby sportovně-kulturního zařízení?

Václav Kmoch: Odklad stavby kolínské víceúčelové haly mě štve, ale prosazovat ji „stůj co stůj“ nebudu
„Prosazovat to ´stůj co stůj´ nebudu... Jako předseda finančního výboru jasně vidím napjatost letošního rozpočtu. Ale každý náznak shody na zahájení stavby s nadšením podpořím. Není přece vyloučeno, že vývoj městských financí v průběhu roku dovolí vyFoto: Archiv KP
 
Publikováno: 4.3.2014 v 7:00, Aktualizováno: 3.3.2014 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

* Ke konci minulého roku jste mi říkal, že připravujete zahájení stavby víceúčelové haly. V aktuálním rozpočtu na letošní rok však peníze na ni chybí. Co tomu říkáte nejen jako šéf představenstva Správy městských sportovišť Kolín, ale i jako předseda Finančního výboru zastupitelstva města Kolína?

To je spíš otázka na vedení města a městskou radu, které sestavují a předkládají návrh městského rozpočtu k projednání zastupitelstvu města.

* Ptal jsem se. Na zahájení nejsou peníze a prioritou je start stavby autobusového nádraží. Pokud v průběhu roku zaznamená město nějaký mimořádný příjem, prý nebude proti začátku stavby.

Z rozpočtu města by musely pocházet veškeré finanční prostředky, jež by SMSK mohla využít k výstavbě haly. Až do závěru loňského roku jsem byl přesvědčen, že se peníze na zahájení stavby haly najdou. Zadali jsme projektantovi haly studii na doplnění ubytovacích kapacit v hale, zčásti náhradou za vyprojektované relaxační a technické vybavení v interiéru haly, jež se po umístění stavby vedle areálu Vodního světa jeví nyní jako zbytečné. Vypracovaná studie k projektu zatím nesplnila ale naše očekávání.

* V čem?

Nezajišťuje (zřejmě vzhledem k nedostatku vyčlenitelného místa ve stávajícím projektu) ani žádoucí počet lůžek ani požadovaný standard ubytování. Nicméně zásadní důvod, proč stavba haly zahájena zatím nebude, spočívá zcela jasně ve finanční situaci města právě v tomto roce. Ze schváleného rozpočtu vyplývá, že přednost musely dostat efektivní a hlavně z mimoměstských zdrojů dotované investice převážně ekologického charakteru. Mám na mysli rekonstrukci čistírny odpadních vod, zateplení městských školních budov a dalších zařízení, z nichž se, doufejme, v následujících letech dostaví úspory potřebné pro zvládnutí obřího městského dluhu. Přiznejme si, že částí tohoto dluhu jsou i splátky úvěrů, za něž byla pořízena nákladná přestavba plaveckého bazénu na Vodní svět. Jenom tyto splátky činí každý rok 15 milionů korun.

* Kolik by vlastně stálo přepracování stávajícího projektu?

Jsme ve fázi vypracování studie a vyslovovat jakékoli předběžné cifry je předčasné. Atraktivní ubytovací kapacita by měla pomoci pokrýt finančními příjmy využití "okrajových" časů v hale tím, že by přilákala klubová i soukromá sportovní soustředění. Má-li se naplnit naše představa ohledně úrovně a kapacity ubytování v hale (nejméně pro 20 - 25 lidí ve dvoulůžkových pokojích s úplným hygienickým vybavením a s možností přistýlky), bude muset být možná zvolena následná fáze dodatečné přístavby. Tato dodatečná fáze by však musela být zřejmě předmětem nového stavebního povolení. Už při stavbě haly jako takové by byla ve stávajícím projektu začleněna připravenost ke snadnému napojení sítí do přístavba, atd. Pro komunikační propojení haly s Vodním světem se nabízí vybudování spojovacího tunelu. Všechny tyto úpravy projektu, jakkoli trvale efektivní a návratné v budoucím provozu, představují ovšem další peníze navíc...

* Jakou sumu může stát vůbec hala? Padaly různé cifry.

Ceny ve stavebnictví, ať už "projektantské", vysoutěžené i ty realizační, to je dnes na jedné straně matematika odborníků a na druhé straně výsledek tvrdých obchodních jednání. Veškeré ceny má smysl sestavovat jen na definitivní projekt, takže já si nedovolím vyslovit nic jiného než laický názor - budeme se pohybovat s cenou sportovní haly ještě bez přístavby nad 100 milionů korun. A výběrové řízení na dodavatele stavby rozhodným způsobem ovlivní jak vysoko se nad těmi 100 miliony ocitneme závěrem...

* Pamatuji si, že se dříve mluvilo o zlevnění stavby. Co je s ním?

Máte pravdu. Uvažovalo se o tom, že by se opustil stávající projekt a projektovala by se hala skromnější. Po návštěvách starosty, místostarostů a členů vedení SMSK ve sportovních halách v bližším i vzdálenějším okolí převážil názor, že opuštěním projektu, který stál už nenávratných 3,5 milionu korun mnoho neuspoříme, za to ale na využitelnosti haly dost ztratíme... Nový projekt by znamenal opět projít anabází nového stavebního povolení. Uvědomujeme si, že hala by měla na straně jedné být provozně efektivní, ale na straně druhé by měla splňovat svou kapacitou i komfortem nároky města naší velikosti a to dnes i v blízké budoucnosti.

* Nebudou potíže s parkováním? Hala má stát na sídlišti.

Domnívám se, že ne. Za Billou je městský pozemek, s nímž se původně uvažovalo pro stavbu haly. Vedle parkování před halou v areálu Vodního světa by se právě tento pozemek dal využít jako druhé parkoviště pro návštěvníky akcí v hale. Návštěvníci akcí si jistě během krátké doby provozu haly uvědomí, že než by hledali (s malou nadějí na úspěch) u haly volné místo, tak je pro ně výhodnější řešit rovnou odstavení vozidla na prostorném parkovišti za Billou. Tohle je opravdu jen můj osobní názor a dovedu si představit, že jej nebude sdílet se mnou každý...* Nevidíte háček v tom, že pokud zastavíte za Billou, musíte k hale přejít poměrně frekventovanou silnici? To by mohl být při větším počtu lidí problém. Nemyslíte?

Ježíšmarjá, vždyť hned u vstupu do areálu Vodního světa je přechod pro chodce! Ve vypjaté době před začátkem akce v hale a po jejím skončení tam mohou regulovat provoz přecházení Masarykovy ulice městští policisté.

* Přesto se chci ještě jednou zeptat, co na odklad zahájení stavby haly říkáte jako Václav Kmoch? Tvrdíte o sobě, že jste zastáncem haly.

Odklad stavby haly mě štve. Ale nemůžu se na takové rozhodnutí dívat jinak než na odpovědné přijetí důsledků zděděné reality. Funkci v SMSK jsem nepřevzal proto, abych slepě pokračoval v mohutném investování do sportovně-relaxačních kapacit z peněz za trestuhodný prodej Technických služeb společnosti AVE a z úvěrových peněz - podotýkám, že z peněz, které město vlastně nemělo a nemá - jako tomu bylo do října roku 2010 za předcházející garnitury vedení města. Více než miliardový dluh zanechaný našimi předchůdci se za tři roky podařilo novému vedení stáhnout pod třičtvrtě miliardy. Jenže roční splátky dluhů s úroky se stále pohybují kolem 120 milionů korun. To je každá osmá koruna z příjmů města. Je jasné, že řádově stomilionová investice do haly by nemohla být otázkou jednoho roku. Zvlášť když bude tato investice vždy stát v těžké konkurenci dalších investic nutných či nutnějších pro rozvoj či zachování standardních funkcí města.

* Co můžete udělat pro to, aby stavba haly byla letos přece jen zahájena?

Pokud není pro halu vyčleněná žádná částka v rozpočtu, lze se věnovat pouze přípravě výstavby: prodloužení stavebního povolení, rozhodnutí o změně projektu, přípravě na výběrové řízení dodavatele stavby atd. Připomínám, že SMSK žádné vlastní finanční prostředky na investice nemá. Naopak. Už zmíněný úvěr na přestavbu plaveckého bazénu na Vodní svět se splátkou 15 milionů korun ročně hradí jen díky dotacím města.

* Takže nebudete prosazovat zahájení stavby haly ještě tento rok stůj co stůj?

Prosazovat to "stůj co stůj" nebudu... Jako předseda finančního výboru jasně vidím napjatost letošního rozpočtu. Ale každý náznak shody na zahájení stavby s nadšením podpořím. Není přece vyloučeno, že vývoj městských financí v průběhu roku dovolí vyčlenit nějakou sumu prostředků právě pro halu. A my budeme připraveni...

* Věříte, že k realizaci myšlenky vůbec někdy dojde?

Věřím. Kolínský sport a veřejnost takovou halu potřebují. Existence haly dá úrovni sportovních soutěží v Kolíně nové možnosti co do kvality i diváckého zájmu. Toto vše za sebou "potáhne" zejména zájem mladých lidí o aktivní sportování. A o to jde přece ze všeho nejvíc! Sport je úžasným využitím volného času s významným pozitivním efektem pro zdraví lidí, omezuje nežádoucí aktivity a dodává zejména mladým lidem zdravý pocit sebevědomí.
Nebylo by ale ode mne spravedlivé, kdybych se při naší debatě o výstavbě haly nezmínil o dalších potřebách investic do sportu v Kolíně. Například řešení západní tribuny zimního stadionu, kde úspěšná hokejová mládež využívá šaten a dalších prostor, pro něž je těžké najít hodnotící výraz. Stanovení priorit je v rukou zastupitelstva města, ale nikdy to nebude jednoduché rozhodování...

* Pokud k stavbě dojde, musí do ní město vložit desítky milionů korun, které mohou někde chybět. Mají vlastně sportovní oddíly zájem na stavbě haly?

Se zájmem o výstavbu haly u sportovců ze sportovních odvětví, jejichž soutěžní utkání v hale probíhat nebudou, je to složitější. Hokejisté, fotbalisté, atleti a celá řada dalších úspěšných sportovních odvětví kolínského sportu, které mají v Kolíně kde sportovat, zcela logicky cítí, že soustředění peněz na tuto velkou investici a konečně i pozdější provoz haly jim může přinejmenším na nějaký čas ubrat z finančních prostředků na sportování tam, kde by to potřebovali. Já sám ale pevně věřím, že i přes tyto, řekněme, rezervované postoje některých sportovních klubů už byl záměr výstavby sportovní i ostatní veřejností obecně přijat a že naprostá většina občanů chápe výstavbu sportovní haly jako velmi prospěšný a společensky žádoucí cíl.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM