Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 25. dubna 2019

Válka v krajkách v režii Sedmiletky. Bitva u Kolína letos s patnácti vojenskohistorickými jednotkami

258. výročí bitvy u Kolína (1757) si milovníci historie připomenou o víkendu 26.-28. června, a to pod názvem Válka v krajkách. Program je situován u památníku bitvy na Křečhoři, jeho dílčí části se uskuteční v okolních obcích. Podle sdělení kolínského radního Petra Krále zařídila kolínská radnice dva autobusy, které v sobotu od 13 hodin odvezou na Křečhoř kolínské publikum. Odjezd z náměstí Republiky bude ve 13 hodin. Letos poprvé se o uctění výročí bitvy postará iniciativa "Sedmiletka". Hlavního pořadatele Jana Slouku jsme požádali o rozhovor.

Válka v krajkách v režii Sedmiletky. Bitva u Kolína letos s patnácti vojenskohistorickými jednotkami
Ilustrační fotografieFoto: František Stráník
 
Publikováno: 25.6.2015 v 6:00, Aktualizováno: 23.6.2015 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

Vím, že v průběhu let se pořadatelé vzpomínkových slavností Bitvy u Kolína několikrát měnili. Nyní je pořadatelem Iniciativa Sedmiletka. Jak k tomu došlo?

Začal bych představením Iniciativy Sedmiletka, což je volné sdružení představitelů větších vojenskohistorických jednotek období sedmileté války z České republiky. Jeho ustavení bylo iniciováno určitou mírou nespokojenosti se stavem pořadatelství tehdejšího organizátora. Rozhodli jsme se proto akci uspořádat v režii vojenskohistorických jednotek a pokusit se navrátit jí původní prestiž. Pilotní ročník, jehož se účastnila většina klubů a historických jednotek zabývajících se dobou sedmileté války, byl v loňském roce realizován v obci Třebovle. Tradiční prostory v obci Křečhoř žel nebylo možné využít. O to více nás nyní těší, že můžeme tuto vzpomínkovou akci evropského významu navrátit na známá místa.

Kolik vojáků a regimentů by se letos mělo u Kolína sejít?

K vidění bude přes 130 účastníků ze zhruba 15 vojenskohistorických jednotek a klubů vojenského historie.

Proč jste pro letošek zvolili název "Válka v krajkách"?

Název projektu "Válka v krajkách - bitva u Kolína 1757" je možno chápat v několika rovinách. V první řadě bylo nutno odlišit názvy akcí Iniciativy Sedmiletka a původního organizátora. Druhá rovina se nese v duchu ryze historickém, kdy se sedmileté válce v některých zemích skutečně říká válka v krajkách, neboť celé období osmnáctého století bylo "zdobeno" krajkami. A v neposlední řadě nám přišel zajímavý ostrý kontrast mezi krajkou, výtvorem jemné rukodělné práce a zmínkou o válce, syrovém to násilí ve své nejextrémnější podobě.

Proč se obvyklý termín konání posunul?

V letošním roce byl posun události nezbytný, neboť ve stejném termínu se v Belgii koná připomínka posledního Buonapartova boje, bitvy u Waterloo. Mnoho nadšenců oblékajících uniformu z dob osvícenství, nosí zároveň stejnokroj z období napoleonských válek, tudíž by u Kolína citelně chyběli. V roce příštím a letech následujících bude opět ctěn termín co nejbližší datu historickému.

Můžete stručně představit letošní program?

Návštěvníci projektu "Válka v krajkách - bitva u Kolína 1757" se mohou těšit na sled akcí, jež začínají v pátek v obci Nová Ves I noční bojovou ukázkou. V sobotu pak proběhne oficiální zahájení u památníku v obci Křečhoř, jež bude spojeno s průvodem, proslovy čestných hostů, položením věnců a kytic a závěrečnou salvou. Ještě předtím jsou návštěvníci zváni do obce Radovesnice I, kde se budou moci přenést v čase a shlédnout komponované představení ze života v osmnáctém století doplněným hudbou. Čas do samotné bitevní ukázky mohou strávit na historickém tržišti, jež se otevře již v dopoledních hodinách stejně jako dobové vojenské ležení a sledováním doprovodného programu. Formou komentovaných ukázek se seznámí s tehdejším fungováním a prací polního vojska a nebude chybět ani drobná humorná vsuvka v podání pruského důstojníka. Jako poslední část doprovodného programu musím zmínit sokolnické vystoupení, což je opravdová lahůdka. Po bojové ukázce následuje lidová zábava s živou hudbou a na závěr dne noční dělostřelecké salvy, jejichž efektnost je vskutku spektakulární. Celá vzpomínková akce skončí v neděli v obci Lošany pietním aktem nad hromadnými hroby padlých.
Věříme, že se nám návštěvníky podaří zábavnou formou poučit o fragmentu historie vlastní země a z akce budou odcházet spokojeni.

Válka v Krajkách bitva u Kolína 1757

Pátek 26. 6. Nová Ves I
20.30 h. Ukázka nočního střetu předsunutých stráží

Sobota 27. června - Radovesnice I
10 h. Ukázka - Jak se žilo pod žezlem Jejího Veličenstva císařovny Marie Terezie.

Sobota 27. června - Křečhoř
14-15 h. Průvod, pietní akt u památníku, projevy hostů, slavnostní salvy.
15-71 h. Doprovodný program: Komentované ukázky výcviku volska doby rokoka - "Braniboři v Čechách - umění pruského důstojníka" - sokolnictví - vznešené umění lovu.
17-18 h. Bitevní ukázka - "Boj o dubový lesík"
20 h. Taneční zábava
22 h. Noční dělostřelecké salvy

Neděle 28.6. - Lošany
10 h. Pietní akt u hrobu padlých

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM