Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Ve vězení sedí 61 obyvatel Kolína

Kolín byl léta považován za nebezpečné město, pohled na něj se ale postupně měnil. Statistiky kriminality vykázaly, že od roku 2013 se podařilo snížit kriminalitu ve městě o působivých 56 procent.

Ve vězení sedí 61 obyvatel Kolína
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 7.4.2019 v 20:00, Aktualizováno: 6.4.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Výsledky jsou to tak impozantní, že loni na jaře dokonce přilákaly do města dva členy vlády, tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra vnitra Lubomíra Metnara, aby si odsud odvezli zkušenosti, které by se mohly hodit jiným městům v republice. Hlavní příčinou pozitivního vývoje v Kolíně byl shledán projekt ´Bezpečný Kolín´, v němž úzce spolupracují radnice, Policie ČR a městská policie při řešení bezpečnostních problémů. Chválu sklidily i tzv. mapy kriminality, které jsou jedním ze základů policejní práce v Kolíně a každý si v nich jednak může najít všechny důležité informace o bezpečnosti ve městě či zjednodušené mapy kriminality (včetně neobjasněné trestné činnosti) a též prostřednictvím jednoduchého formuláře předat své poznatky policii.
Zajímavým "dovětkem" ke stavu kriminality ve městě a okolí jsou i data o počtech vězňů, které nedávno zveřejnila Vězeňská službá České republiky. Web Českého rozhlasu je spojil s údaji o počtu obyvatel a vytvořil interaktivní mapu, která nabízí detailní pohled na rozložení kriminality podle jednotlivých měst a obcí v celé republice - uvádí totiž, kolik lidí s trvalým bydlištěm v dané obci je momentálně ve výkonu trestu.
Město Kolín si v tomto srovnání stojí slušně - se zhruba dvěma lidmi "za mřížemi" z každého tisíce obyvatel patří k té "slušnější" části republiky i měst srovnatelné velikosti. Lidí s trvalým bydlištěm v Kolíně je totiž momentálně ve věznicích 61 (51 mužů a 10 žen), přičemž Kolín má momentálně cca 31.300 obyvatel. Kolín v této statistice na jednom pólu předstihují okresy na Vysočině, kde je ve výkonu trestu jen zhruba jeden z každého tisíce obyvatel, na opačné straně jsou severní Čechy a severní Moravy, kde jich je pět i více.
A jak jsou na tom v této statistice další obce z kolínského okresu? Pokud bychom podle ní určovali míru bezpečnosti, tak nejméně ohroženi zločiností se mohou cítit obyvatelé Pašinky, Radovesnic I, Veletova, Bělušic či Pňova - Předhrádí, odkud momentálně nepochází žádný vězeň. Naopak suverénně nejhůře jsou na tom Němčice se třemi místními občany ve výkonu trestu, což při přepočtu na počet obyvatel vychází čtyřikrát hůře než Kolín (jak je výše uvedeno, Kolín má po přepočtu 2 lidi "za mřížemi" z každého tisíce obyvatel, zatímco Němčice 8, což je vyšší číslo než nejproblémovější lokality v ČR).
Z dalších obcí blízkých Kolínu mají momentálně dva vězně Tři Dvory, Starý Kolín a Ovčáry, čtyři Týnec nad Labem a Nová Ves I a po jednom Křečhoř a Polepy.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM