Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

Velkolepá připomínka Bitvy u Kolína

Sérii vzpomínkových akcí připomínajících 260. výročí Bitvy u Kolína jsme v Presu v minulém čísle avizovali velkým rozhovorem s Petrem Králem a v tomto vydání se podrobně věnujeme i otevření nové stálé muzejní expozice ve Veigertovském domě na Karlově náměstí. Co se tedy v Kolíně i jeho okolí v tomto týdnu odehraje zajímavého?

Velkolepá připomínka Bitvy u Kolína
Noční střet předsunutých strážíFoto: Miluše Novotná
 
Publikováno: 16.6.2017 v 6:00, Aktualizováno: 15.6.2017 v 21:00
Rubrika: Zpravodajství

Oslavy odstartuje ve čtvrtek 15. června slavnostní otevření nové expozice v Regionálním muzeu Kolín s názvem „Bitva u Kolína: osobnosti, dělostřelecká reforma a Vojenský řád Marie Terezie“ (více o akci najdete na straně 7). O den později, v pátek 16. června, hostí Kolín mezinárodní konferenci „Bitva u Kolína 1757 – 2017“ za účasti předních tuzemských i zahraničních historiků na zámku a večer dojde na ukázku nočního bitevního střetu v obcích Nová Ves I. a Radovesnice I.
V sobotu 17. června dopoledne je naplánováno slavnostní zahájení celé akce na Karlově náměstí v Kolíně za přítomnosti pozvaných čestných hostů, kde příchozí uvidí dekorování a přehlídku tří stovek příslušníků dobového vojska v uniformách. Přesně v 10 hodin program zahájí přelet stíhacích letounů JAS39 Grippen nad centrem města a slavnostního pochodu se zúčastní i jednotka čestné stráže Rakouské spolkové armády z 1. vídeňského pluku „Hoch und Deutschmeister“ s bojovou zástavou. Mezi čestnými hosty bude náčelník generálního štábu Rakouské spolkové armády generál Othmar Commenda, který na kolínské letiště přiletí vrtulníkem Sikorsky UH-60 „Blackhawk“ (od 11 hodin bude veřejnosti umožněna jeho prohlídka). 
V sobotu odpoledne následuje ve 14.15 pietní akt a položení věnců u památníku v obci Křečhoř a mši svatou „Requiem za padlé“ v kostele svatého Václava v 15 hodin bude celebrovat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V doprovodném programu se představí sokolníci a jezdci a odpolední program vyvrcholí bitevní ukázkou s názvem „Křečhoř 1757“ a denní ohňostrojnou show.
V neděli 18. června dopoledne zakončí program vzpomínka na padlé a zemřelé vojáky u hrobů v obci Lošany.
Vstupné je do všech prostor bitevních ukázek i pietních aktů včetně dobového tržiště zdarma. K dopravě z Kolína do obce Křečhoř a zpět bude možno zdarma využít kyvadlovou autobusovou dopravu (13 – 14 hodin z nádraží v Kolíně, zpět v 19 – 20 hodin z Křečhoře). Nezpoplatněná parkovací plocha pro odstavení vozidel bude připravena v těsné blízkosti obce Křečhoř. 

Program vzpomínkových akcí u příležitosti 260. výročí bitvy u Kolína:

čtvrtek 15.6., Kolín - regionální muzeum
17 h. - otevření nové expozice „Bitva u Kolína“ s prezentací dělostřeleckých reforem Josefa knížete von und zu Liechtenstein

pátek 16.6., CEROP Kolín - zámek Kolín
9-17 h. - mezinárodní konference „Bitva u Kolína 1757 - 2017“

pátek 16.6., Nová Ves I.
18 h. - kapela Starostova dvanáctka
20.30 h. - noční bitevní ukázka v obci
21 h. - skupina Unikát

pátek 16.6., Radovesnice I.
20.30 - noční bitevní ukázka v obci

sobota 17.6., Kolín - Karlovo náměstí
10 h. - oficiální zahájení akce, projevy čestných hostů, dekorování a prezentace dobového vojska

sobota 17.6., Křečhoř
14 h. - průvod dobového vojska obcí k památníku, kladení věnců
15 h. - Requiem za padlé v kostele svatého Václava a Božího Těla v Křečhoři, mše sv. celebrovaná J. E. arcibiskupem Dominikem kardinálem Dukou
16.30 h. - bitevní ukázka „Křečhoř 1757“
17.30 h. - denní ohňostrojová show s hudebním doprovodem
20.00 h. - taneční zábava s živou hudbou

neděle 18.6., Lošany
10 h. - pietní akt u hrobů padlých a zemřelých vojáků, projevy čestných hostů, kladení věnců

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM