Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Veřejnost se setkala nad vizí ostrova, rozhovor s architektem Vojtěchem Ertlem

Veřejná diskuze občanů s vedením města nad záměrem proměny Kmochova ostrova v Kolíně se uskutečnila 16. září v salonku Městského společenského domu a účastnily se jí asi čtyři desítky občanů. Architektka Dana Jírovská při této příležitosti prezentovala svoji studii, která byla výchozím bodem pro debatu. Připomeňme, že radnice studii v dostatečném předstihu zveřejnila a Kolíňáci si stihli některé názory ujasnit na stránkách Presu a sociálních sítích. Diskuze byla rozvětvená do mnoha směrů a pokračovala po skončení oficiální části i v předsálí. O komentář ke studii, jejímu zadání a veřejnému projednání jsme požádali mladého architekta Vojtěcha Ertla.

Veřejnost se setkala nad vizí ostrova, rozhovor s architektem Vojtěchem Ertlem
 
Publikováno: 27.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 25.9.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

* Je podle vás důležité, aby město proměnu ostrova diskutovalo s laickou veřejností?

Položit širší veřejnosti otázku "jaký by ostrov měl být" vítám. Tuto snahu města nelze než pochválit. Kdo jiný než uživatel má formulovat svá přání pro zadání architektům. Při úpravách veřejných prostranství je jistě důležité znát konsenzus uživatelů a mít celkovou představu o území a jeho rozvoji, aby nedocházelo k partikulárním a nekoncepčním zásahům. Studie koncepce využití je vhodná platforma jak fixovat a plánovat rozvoj území po architektonické i ekonomické stránce. Z prezentace vyplynulo, že město pro koordinaci zásahů na tomto významném veřejném prostranství Kolína takovouto koncepční studii potřebovalo.

* Bylo vhodné zvolit pro architektonickou studii jiné zadání?

Pokud se veřejnosti ptám po smyslu ostrova jako celku, nevím, zda je vhodné předkládat takto konkrétní studii, protože tím jíž determinuji odpovědi respondentů, kteří se vymezují "vůči" předloženému. Jsou to ovšem otázky sousledu a obtížného načasování. Nicméně zadání pro zpracování podrobné studie mělo být definováno, např. ze zmíněného dotazníkové šetření. Kvalitnímu architektonickému návrhu předchází kvalitní zadání!

* Pojal byste studii revitalizace ostrova jinak?

Architektonické řešení ostrova, pokud se podíváme do kompletní studie od arch. Dany Jírovské a odmyslíme si až přílišnou konkrétnost, je v rekultivací ducha místa v kontextu historie. V návrhu je vidět akcentace zašlé slávy sokolského ostrova. Mlatový povrch centrálního kruhu s obnovením hudebního pavilónku a restaurace je toho důkazem. Jak mimo jiné ve svém historickém exkurzu na prezentaci představil i archivář Jaroslav Pejša. Studie, pokud měla být koncepčním dokumentem, měla být ve své vizuální podobě mnohem méně konkrétní. Je škoda, že veřejnosti nebyly prezentovány například kresby dokládající důležité kompoziční prvky, např. výhledovou osu směřovanou na kostel sv. Bartoloměje - prostý textový popis tohoto zásadního momentu nevynikl. Místo toho byla při hodnocení studie zaměřena pozornost spíše na jednotlivosti typu majáků či oplocení, které jsou přinejmenším kontroverzním prvkem, opět škodí jejich přílišný detail.

* Kterou zajímavou pasáž ze studie mohla veřejnost snadno přehlédnout?

Zajímavým momentem studie, která byla prezentována až na veřejném projednání, je rešerše obdobných revitalizací, ve které byly zmíněny jihočeské Vodňany a jejich obnova lesoparku V Zátiší. Projekt získal ocenění Grand Prix architektů 2013. Stojí za zmínku, že vzešel z dvoukolové architektonické soutěže, na jejíž přípravu město velmi nesnadno (po několika letech) získalo příspěvek od organizace Nadace Proměny.

Tolik architekt Vojtěch Ertl. Dodejme, že úterní veřejné projednání bylo jedním z bodů jak představit studii na Kmochově ostrově, tím je krystalizace idejí proměny zatím v zárodku a vyhodnocení leží na bedrech města. Ukázalo se však, že Kmochův ostrov v Kolíně je celoměstsky významným veřejným prostranstvím, o kterém stojí za to mluvit.

Pohled na možnou úpravu betonového amfiteátru na Kmochově ostrově.
Foto: Vizualizace z architektonické studie Dany Jirovské
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM