Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 23. září 2018

Verše malované štětcem v muzeu

Výstavu "Verše malované štětcem: Polabští malíři ilustrují polabské básníky" můžete vidět v Červinkovském domě kolínského muzea už jen do neděle 15. října.

Verše malované štětcem v muzeu
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 12.10.2017 v 16:00, Aktualizováno: 11.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Na výstavě je představeno osm kolínských či polabských grafiků, malířů či fotografů, jejichž díla posloužila v letech 2012-2016 jako ilustrace ke knihám Edice Polabští básníci. Spoluautorku výstavy Petru Hollerovou jsme požádali o malý rozhovor.
 
* Na výstavě představujete ilustrátory v širším kontextu jejich tvorby, včetně rozměrných a barevných obrazů. Je to tím, že v podstatě nikdo z nich není rozený ilustrátor a jen si do oblasti komorní grafiky jaksi odskočili?
Dalo by se říci, že profesionálními ilustrátory byli pouze dva ze zde vystavených autorů, a sice Jan Kubíček a František K. Foltýn. Jan Kubíček pracoval léta pro nakladatelství dětské literatury Albatros. Vedle klasických ilustrací se věnoval i typografii a návrhům knižních obálek. Stejně tak František K. Foltýn vytvořil celou řadu dětských ilustrací, omalovánek, leporel i kresleného humoru. Vzhledem k tomu, že oba výtvarníci dosáhli věhlasu především díky své volné umělecké tvorbě, se na jejich práci na poli užité grafiky často zapomíná.
 
* Edice Polabských básníků pomohla objevit komorní tvorbu známých malířů jako jsou F.K. Foltýn, Jan Kubíček či Jan Tichý, ale představila i nová jména kolínské výtvarné scény, autory, kteří předtím nevystavovali nebo se veřejně příliš neprosazovali. Nakolik pro vás a pro další příznivce umění bylo takové mapování výtvarné scény překvapivé?
Většina zde prezentovaných autorů je v Kolíně dobře známa. Pro mne osobně byla největším překvapením tvorba Libuše Drahovzalové. Její komorní kresby jsem sice znala z Edice Polabští básníci, ale velká plátna jsem poprvé viděla až při přípravě samotné výstavy. A z reakcí návštěvníků muzea soudím, že příjemným překvapením byla její díla také pro ně. 
 
* Na závěr dovolte jednu otázku teotretickou. Zkuste odhadnout, který z kolínských výtvarníků by se mohl v budoucnu jako ilustrátor v oblasti poezie prosadit.
Jak je vidět i na výstavě, tak stát se ilustrátorem básnické sbírky může každý dobrý výtvarník. Já sama si dokážu představit básně doplněné skvělými fotografiemi Josefa Sudka či Jaromíra Funkeho nebo poetickými pastely Vladimíra J. Hnízda. Ze současných kolínských umělců mi do této role nejvíce pasuje Pavel Rajdl a jeho abstrahující malba.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM