Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. října 2018

Vichr Herwart zasáhl i Kolín

Přesně podle úspěšné předpovědi meteorologů zasáhla v neděli 29. října republiku extrémně silná bouře Herwart. V Kolíně se neprojevila tak ničivě jako v jiných regionech, nicméně i zde vítr vytrhával stromy z kořenů, u Labe místy praskaly topoly jako zápalky a části střech létaly vzduchem.

Vichr Herwart zasáhl i Kolín
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 13.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 12.11.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

V některých místech města vypadla elektřina, vlaky měly i pětihodinové zpoždění. Kvůli špatnému počasí byla zrušena například nedělní vodácká akce zamykání Bečvárky a Veltrubští kvůli počasí zrušili sběr elektroodpadu a starého železa.
Ve Středočeském kraji hasiči zaznamenali první události již před třetí hodinou ranní v okrese Praha-východ a kvůli vichřici vyjížděli až do pozdních odpoledních hodin více než tisíckrát. „Přímo na Kolínsku jsme od půlnoci do nedělních patnácti hodin zaznamenali 51 událostí,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda a dodal, že šlo většinou o popadané stromy či poničené střechy.
V Kolíně byla na čas uzavřena Sokolská ulice, nejvíce škod v dušičkovém čase vítr způsobil na centrálním zálabském hřbitově. Ten musel být pro veřejnost kvůli nebezpečí pádu stromů zavřen až do pondělí 30. října. „Likvidovali jsme vyvrácené stromy, popadané nebo volně visící větve, které mohly spadnout na kohokoliv. Naši zaměstnanci pracovali přesčas. Nasazovali jsme i pracovníky vykonávající veřejně prospěšné práce,“ uvedl místostarosta Tomáš Růžička. Ten při prohlídce části zasaženého území a zjišťování škody s pracovníky správy hřbitova musel vykázat i návštěvnici, která nedbala uzavření hřbitova, riskovala a přelezla zeď. Kolik takových přelézačů asi bylo?
Následky vichru ve městě, zejména vyvrácené stromy, likvidovalo AVE Kolín. Z jejich statistiky se dozvídáme, že stromy padaly jakoby namátkově v různých částech města. Zlomené či vyvrácené byly vrba u lázní v Rybářské ulici, borovice v sousedství pečovatelského domu ve Slovenské ulici, jabloň u paneláku v Masarykově ulici, modřín u protihlukové zdi v Morávkově ulici, bříza u výjezdu z obchodního centra Stará plynárna, borovice ve Sluneční ulici či bříza v parčíku pod nemocnicí. "Dále došlo k poškození zhruba deseti stromů, které budou muset být v nejbližší době pokáceny. Naši pracovníci sváží polámané a popadané větve z celého Kolína," sdělila Presu jednatelka AVE Kolín Věra Suchomelová. Dalších zhruba 70 stromů popadalo v Borkách a ve Štítarském údolí. aDošlo i k vyvrácení dopravního značení v ulicích Na Magistrále, Politických vězňů, Horského, k poškození semaforu na křižovatce Ovčárecké s ulicí Antonína Kaliny či k upadnutí krytů světel na cyklostezce k TPCA." 
Nemnozí obyvatelé vichr i chválili. Paní ze Zálabí byla spokojená, že bouře očesala všechno listí z jejích stromů a vítr vše vzorně uklidil do kouta zahrady. Tohle by prý sama hrabala víc jak tři hodiny.

Autor článku: Jiří Červín a Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví Kozlové z Kolína po pěti vítězných zápasech nevyzráli na Vrchlabí a odvezli si čtyři brankyBasketbalisté navzdory statistikám vezou z Ústí nad Labem první vítězství letošního ročníku
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM