Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Vize nové knihovny na zámku

Pivovarské sklepy v podzemí kolínského zámku jsou velkoryse vysoké a značně rozsáhlé. Pokud by existoval široký vjezd, dalo by se v nich jezdit na kole i osobním vozem.

Vize nové knihovny na zámku
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 29.12.2018 v 7:00, Aktualizováno: 5.11.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Sklepení dosahují na jedné straně až pod Zámeckou, na té druhé sousedí s ulicí Kovářskou, kde před demolicí stávala budova ječných půd - součást zámeckého pivovaru.
Ječné půdy byly v hledáčku investorů od doby, kdy se začalo uvažovat o revitalizaci kolínského zámku. Svého času chtěl na jejich místě soukromý investor zbudovat luxusní hotel. Kulturní veřejnost však byla proti, snila o jiném využití. Současné vedení radnice by na zachovalých sklepech rádo postavilo novou kolínskou knihovnu. Připomeňme, že i budova CEROPu v areálu zámku vyrostla před několika lety na pivovarských sklepech.
Knihovna by měla být dalším velkým kolínským projektem zásadního významu. V budově či v jejích sklepích by měl být prostor i pro další spřízněné aktivity ať již hudebního či muzejního zaměření. Je nepochybné, že peníze na tuto investici bude třeba hledat a střádat několik let. Starosta Vít Rakušan odhaduje, že by knihovna mohla vzniknout do deseti let. První krok k realizaci by však mohl být učiněn již v příštím roce. Městský architekt David Mateásko začal kompletovat podklady pro zadání architektonické soutěže, nad tématem by se rád později sešel i s kolínskou veřejností.
Již předešlý městský architekt Jiří Košťál mluvil o tom, že prostor ječných půd bude pro všechny architekty výzvou. Místo a jeho okolí má zásadní význam, ve směru od náměstí je totiž vstupní branou do areálu zámku.
Podle starosty Víta Rakušana je zatím jisté jen to, že vchod do knihovny nebude z Kovářské ulice, ale z nádvoří zámku. Počítá se s tím, že knihovna by mohla být moderní stavbou a pokud to dovolí situace, mohl by být z jejího nejvyššího patra pěkný výhled na kolínské památky.
O rostoucí sebedůvěře kolínského magistrátu svědčí to, že zamýšlená architektonická soutěž bude vypsána jako mezinárodní. Je nepochybné, že záměr novostavby v historickém centu Kolína přitáhne velkou pozornost odborníků i veřejnosti a bude se o něm mluvit i často psát na stránkách našeho týdeníku.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM