Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 23. října 2017

Vodos Kolín: Vodné a stočné sice opět zdraží, nikoliv však výrazně

Celkem milé zprávy se pro letošní rok dočkají domácnosti - klienti firmy Vodos Kolín. Vodné a stočné sice zdraží, ale nikoliv výrazně, jak tvrdí generální ředitel zmíněné společnosti Jaroslav Fišera.

Vodos Kolín: Vodné a stočné sice opět zdraží, nikoliv však výrazně
 
Publikováno: 26.2.2014
Rubrika: Zpravodajství

Proč se pro letošek vůbec nebo aspoň ne výrazně nezmění cena vodného a stočného, jak jsem slyšel?

Cena vodného a stočného se v minulém roce změnila k 1. dubnu 2013. Pokud dojde k úpravě cen v letošním roce, bude snaha provozovatele uskutečnit tuto změnu ke stejnému datu, tzn. po roce. Jednání o případném navýšení cen proběhnou v závěru měsíce února. Výrazné změny cen ale nepředpokládáme zejména z toho důvodu, že nárůst celkových nákladů s největší pravděpodobností nenastane a projeví se pouze již dlouhodobě trvající vliv poklesu množství dodávané pitné vody a odvedené odpadní vody.

Jak se cena vlastně tvoří? Údajně záleží i na tom, kolik vody odebere automobilka TPCA či další velké podniky?

Výpočet kalkulace ceny vodného a stočného je stanoven výměry Ministerstva financí ČR, v kterých se vydává seznam zboží s regulovanými cenami. U vodného a stočného se uplatňuje věcně usměrňovaná cena, do které lze promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady na čerpání, úpravu a rozvod pitné vody, respektive odvádění a čištění odpadních vod.

V souladu s těmito výměry vzniká cena vodného nebo stočného jako podíl ekonomicky oprávněných nákladů včetně přiměřeného zisku a množstvím fakturované pitné vody nebo množstvím odváděné odpadní vody.

Z výše uvedeného je patrné, že výrazný vliv na ceny vodného a stočného má zejména pokles fakturovaného objemu pitné vody a objemu odvádění odpadních vod a to jak od "velkých" odběratelů, tak i u "ostatních" (obyvatelstvo) odběratelů a to zejména s ohledem na výši fixních nákladů.

Na webových stránkách Vodosu jsem si všiml kolonky Co nepatří do kanalizace. Jak zní odpověď?

Kanalizace je určena pro odvádění a čištění odpadních vod. Jakost odpadní vody, kterou je možné vypouštět do veřejné kanalizace je stanovena pro každou kanalizaci kanalizačním řádem. V každém kanalizačním řádu je uveden současně i seznam látek, které nejsou odpadními vodami. Jsou to například radioaktivní, infekční, hořlavé, výbušné a jedovaté látky.

Dále se nesmí do stokové sítě vypouštět ve zvýšených koncentracích soli ze zimní údržby, ropa a ropné látky a nadměrné množství tuků. Odpadní vodou nejsou také odpadní látky vznikající v různých domácích drtičích zbytkových potravin.

Někteří výrobci nápojů tvrdí, že kvalita vody z vodovodu není tak dobrá, aby obstála v konkurenci balených vod. Jakou kvalitu má voda v Kolíně či jinde na Kolínsku?

Pitná voda v Kolíně má kvalitu, která je v souladu s vyhláškou MZ 252/2004 Sb. pro pitnou vodu a je plně srovnatelná s kvalitou balených vod nebo vodou z výdejních stojanů. Toto platí o pitné vodě ve všech obcích na Kolínsku, ve kterých je Vodos s.r.o. provozovatelem veřejného vodovodu.

Voda je pravidelně kontrolována laboratorními rozbory, které jsou předkládány orgánu ochrany veřejného zdraví a také jsou zveřejněny na našich www stránkách. Já sám si nedokážu představit, jak a z jakého důvodu by se měla snižovat kvalita dodávané pitné vody.

Našim cílem bylo vždy, i z profesního hlediska, vyrábět a dodávat v rámci daných možností tu nejkvalitnější pitnou vodu.

Vodohospodářské sdružení Kolín hodlá zahájit koncesní řízení na Provozování vodovodů pro veřejnou potřebu města Kolína (skutečně zahájení 19. února oznámilo). Důvodem je fakt, že vaší společnosti skončí k 31. prosinci 2015 smlouva. Prý se může stát, že by vodu a další služby s tím spojené dodával i někdo jiný než Vodos. Je získání nové koncese pro vaši firmu velkým strašákem a co můžete udělat pro získání koncese?

Pokud bude na provozován í veřejného vodovodu vypsáno výběrové řízení, tak se ho samozřejmě zúčastníme. Obdobná obchodní veřejná soutěž na provozování vodovodu se na Kolínsku konala již v prosinci 1995 a v ní Vodos s.r.o., i přes velice silné zastoupení konkurence zvítězil.

Naší výhodou v soutěži je to, že máme s provozováním vodárenské infrastruktury dlouholeté zkušenosti, včetně velice dobrého personálního a technického vybavení.
 

Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlněDrozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal Šmahel
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM