Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Vstup na Kmochův Kolín zadarmo?

Rozhodnutí o zrušení vstupného na letošní festival Kmochův Kolín většina zájemců o návštěvu těchto koncertů uvítala. Kolínská společnost Kopos pořadateli, městu Kolín, nabídla dlouhodobou spolupráci při pořádání festivalu. Firma se stane generálním partnerem při pořádání Kmochova Kolína a uhradí scházející příjmy ze vstupného. U některých pořadatelů kulturních akcí ve městě ale vstup zdarma vzbudil rozporuplné pocity.

Vstup na Kmochův Kolín zadarmo?
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 8.2.2017 v 6:00, Aktualizováno: 5.2.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Pořádání kulturní akcí je totiž finančně riskantním podnikem, kde ve skutečnosti nic zadarmo není. Že dotované akce mají svá úskalí, ví i ředitel Městského společenského domu v Kolíně Zdeněk Hejduk: „Festival Kmochův Kolín pro návštěvníky zadarmo samozřejmě jeho účastníci určitě ocení, díky patří i panu Vavrouchovi, řediteli firmy Kopos, který tuto finanční injekci městu nabídl a chápu i vedení města, že ji nemohlo odmítnout. Má to však i další roviny. Zcela určitě na náměstí nebudou jen milovníci hudby, ale stáhne se tam množství místních figurek, bezdomovců i nepřizpůsobivých občanů. Znám to z festivalu TPCA Beat Fest, který byl také první ročník zadarmo, pak se stanovilo alespoň minimální vstupné a i to dokázalo ty největší sociální případy od návštěvy odradit. Další rovinou pak je, že už od Dne záchranářů, teď nově přes Kmochův Kolín, nabité Kolínské kulturní léto až po Gasparádu a Dračí lodě budou mít Kolíňáci několik měsíců kulturu zadarmo. Těžko je pak budeme na ni v září lákat za peníze.“
Dlouholetý pořadatel festivalu Natruc a dalších akcí Aleš Bureš dokáže rozebrat detailně pozitivní i negativní efekt vstupu zdarma: „Nejlepší radou je moje osobní dlouholetá zkušenost z pořádání různých festivalů: koupí vstupenky třeba i za symbolických 200 Kč si návštěvník zajistil určitý komfort, tedy v té zóně kam nemohl nikdo bez vstupenky, kde se cítil relativně bezpečně, v klidu si našel místo, došel se občerstvit a pokecal s kamarády, tito lidé šli na hudbu. Volný vstup, to je pozvánka pro organizované kapsářské gangy, které operují po celé republice, tady mohou mít žně, neboť především senioři bývají snadnou obětí. Volný vstup, to je výzva pro rizikové skupiny obyvatel, tito lidé nechodí za hudbou, opíjí se, vyvolávají bitky, obtěžují a mohou odradit skutečné posluchače a také ohrožovat muzikanty. Skončí tím exkluzivita pivního partnera, který za ní Městu Kolín platí slušné peníze, ale může to být dobrá zpráva pro návštěvníky, protože bude velká pestrost piv a jiných nápojů. Omezí se tím zřejmě mezi muzikanty oblíbené pivčenky, pokud nebudou organizátorem dotovány. Skončí exkluzivita partnera přes cattering, který pro organizátora zajišťuje i částečný barter, tedy různé služby od dotování a přípravy jídel pro účinkující, přes občerstvení pro VIP hosty až po oblíbené stravčenky pro muzikanty. Zvýší se tím náročnost ostrahy festivalu, především před pódii, v backstage, VIP zón, velína a zázemí pro muzikanty v MSD; posílí se pořádkové hlídky městské policie přímo v dění festivalu zejména večer, zvýší se o dost například náklady na provoz a mzdové prostředky, ostatní části města nebudou dostatečně zabezpečené, to platí rovněž i o Policii České republiky. A pokud na festivalech hrají především kapely z Německa a Francie, je to vždy vyhodnocené jako zvýšené riziko a neomezený pohyb lidí znesnadní preventivní opatření Policie ČR. Neušetří se na organizátorech, oplocení příjezdových komunikací a dopravní omezení na náměstí zůstane stejné, pokud nemají po náměstí jezdit lidé na kolech a v autech. Ale hlavní je to, že si lidé věcí, které jsou zadarmo, neváží. Ale třeba je to dobrá volba a obavy přehnané. Objektivně to půjde hodnotit až po akci," říká pořadatel festivalu Natruc a dalších akcí.
Vkrádá se myšlenka, že Kmochův Kolín by měl být v prvé řadě oslavou hudby, ovšem většina hudebníků účinkuje „za řízek“, zatímco pro jiné účastníky je to lukrativní záležitost. Obvyklá námitka, že hudebníků je mnoho, tady příliš neobstojí, návštěvníků je třeba mnohonásobně víc.
Na podrobnosti jsem se zeptali i společnosti Kopos, její mluvčí ale zatím nechtěl věc komentovat. „Smlouva s Městem Kolín ještě není definitivně uzavřena. Po doladění všech detailů a podepsání smlouvy budeme ve spolupráci s Městem Kolín veřejně o celé záležitosti informovat. Spolupráci s vámi se pochopitelně nebráníme, počkejte prosím na oficiální zprávu, ale nyní ještě není čas na podrobnější údaje,“ reagoval na naše dotazy vedoucí marketingu Kopos Kolín a.s. Vlastimil Volejník.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM