Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Výcvikem Jarmily Pavlíčkové prošlo přes tisíc dětí

Jarmila Pavlíčková ze Tří Dvorů, která letos v lednu oslavila své osmdesátiny, je dobře známou kolínskou osobností. Mnozí si ji pamatují jako bývalou učitelku základní školy, do historie města se však zapsala i jako vedoucí taneční skupiny ´Srdíčko´.

Výcvikem Jarmily Pavlíčkové prošlo přes tisíc dětí
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 9.2.2019 v 7:00, Aktualizováno: 8.2.2019 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Byla jednou z prvních, kdo v Kolíně založil soubor mažoretek a stala se tak místní průkopnicí tohoto promenádního, tanečně-pochodového stylu. S Kmochovou hudbou mašírovalo ´Srdíčko´ v průvodu festivalu Kmochův Kolín poprvé v roce 1988, tedy před víc jak třiceti lety. To měl však soubor ještě folklórní kroje, opravdové mažoretky se z dívek staly až o dva roky později.
Jarmila Pavlíčková od mládí tancovala. Chtěla být baletkou, ale toto její přání nenašlo doma podporu. Získala pedagogické vzdělání, zkušenosti z kroužků lidového tance a nakonec i baletní průpravu. Vše dokázala uplatnit během své učitelské kariéry. První folklorní a dramatický soubor založila před šedesáti lety, v roce 1958, tehdy ještě ve Starém Kolíně. Název ´Srdíčko´ se udržel, i když skupina změnila své zaměření na mažoretkový sport a přesunula se pod ochranná křídla 7. ZŠ v Kolíně.
Mezi mažoretkami ze ´Srdíčka´ se za dobu existence skupiny vystřídaly stovky dívek. V některých letech pod vedením Jarmily Pavlíčkové trénovalo až 75 dívek a ´Srdíčko´, rozdělené do tří skupin, mělo i 100 veřejných vystoupení ročně. Nestorka mažoretkového sportu odhaduje, že jejím výcvikem prošlo za 60 let víc jak tisíc dětí. Krátkodobě jezdila předávat své zkušenosti i do Polska.
´Srdíčko´ získalo zasloužené renomé a zařadilo se k předním souborům v České republice. Výsledky tomu odpovídají. Skupina je několikanásobným mistrem ČR, může se pochlubit i vítězstvím v Poháru mistrů v roce 1998, titulem mistra Evropy z roku 2001 a mimo jiné i úspěchem v soutěži ´Talentmania 2010´. K nesoutěžním úspěchům patří vystoupení při výjimečných událostech, jako byly benefiční ples Karla Gotta, gala večer v pražském Hiltonu, plesy v pražské Lucerně či oslavy pádu Bastily v Normandii.
Vystoupení ´Srdíčka´ jsou velmi atraktivní a nejedná se pouze o pochodové promenády v barevných uniformách, ale i moderní skladby v desítkách různých choreografií včetně stylů jako rokenrol, country či twist s různými rekvizitami. Díky tomu mohly dívky absolvovat desítky zahraničních zájezdů po střední a západní Evropě. Nejčastěji jezdily do Francie a na tamní promenádní průvody mají nádherné vzpomínky. Často účinkovaly po boku dechových orchestrů a nebyla to jen ´Městská hudba Františka Kmocha´, ale i další orchestry jako ´Harmonie 1872 Kolín´, orchestry ZUŠ Kolín a Přelouč, ´Big Band´ Chlumec nad Cidlinou, ´Dychová hudba Dolná Suča´, ´Pralinka Praha´...
V současné době má soubor čtyřicet členek ve třech věkových kategoriích od 4 let výše. Nejmenší děti účinkují pod názvem ´Kolíňáček´ a jejich show jsou velmi oblíbené, ať už se jedná o předtančení nebo průvody, kde často pochodují jako malé bubenice. Nejaktivnější jsou juniorky, které často uplatňují moderní choreografie. Nejstarší dívky se scházejí obvykle již jen při účasti na ´Kmochově Kolíně´, nechyběly ani na jediném z jeho ročníků. Tělocvičnu k nácvikům ´Srdíčku´ poskytuje dodnes 7. ZŠ v Kolíně. Soubor zde má i své rekvizity a osm skříní krojů a kostýmů. Významným sponzorem zájezdového programu mažoretek je kolínská cestovní kancelář ´Monatour´. ´Srdíčko´ by se neobešlo ani bez podpory a nezištné pomoci rodičů dětí, pro Jarmilu Pavlíčkovou je ovšem rozhodující oporou manžel. Hlavně díky němu mohla před pěti lety rozšířit své působení i na základní školu do Přelouče. I tam cvičí mažoretky.
Za úspěšnou reprezentaci Kolína byla Jarmila Pavlíčková, která je mimo jiné i viceprezidentkou sekce mažoretek při ´Svazu hudebníků ČR´, mnohokrát po zásluze oceněna. Její jméno se pravidelně objevuje v návrzích na ´Cenu města Kolína´, za rok 2013 získala titul ´Osobnost města Kolína´, kterou laureátům uděluje ´Spolková rada Kolína´.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM