Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Výrobci aut z Kolína nahání hrůzu nedostatek ubytovacích kapacit, radnice má opačný názor

Automobilka TPCA nedávno ohlásila, že přijme ještě asi 600 nových zaměstnanců. Jak se tento příliv projeví v Kolíně? Budou stačit byty a ubytovny? Na podobné dotazy reagovalo nedávno vedení města Kolína s překvapivým klidem. Starosta Vít Rakušan se domnívá, že noví zaměstnanci by se měli rekrutovat převážně z našeho regionu, tedy z Kolínska, Kutnohorska a Poděbradska a ubytování potřebovat nebudou. Je si ovšem vědom i skutečnosti, že kolínští nezaměstnaní o práci na výrobní lince příliš nestojí. Na novináře se i tak obrátil s doporučením, aby nestrašili veřejnost. Pokud přijdou do Kolína nějací noví pracovníci odjinud, určitě jich nebude 600.

Výrobci aut z Kolína nahání hrůzu nedostatek ubytovacích kapacit, radnice má opačný názor
 
Publikováno: 22.4.2014 v 7:00, Aktualizováno: 18.4.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Podobně se vyjádřil i 1. místostarosta Tomáš Růžička. Důvod k obavám podle něho není. Automobilka může v Kolíně využít 50 volných bytů, taktéž ubytoven je podle něj dost. Oba shodně potvrzují, že město Kolín nové ubytovny v Kolíně nechce: "V žádném případě nebudeme rušit stavební uzávěru, která se týká ubytoven." Z celé záležitosti je zřejmé, že pokud budou představovat noví zaměstnanci a jejich ubytování problém, bude to v první řadě problém automobilky nebo personální agentury, která je bude najímat. Kromě Kolína se uplatní i ubytovací možnosti v Ovčárech.

Jenže firma TPCA problémy s ubytováním nově najatých pracovníků předpokládá a stavební uzávěru na ubytovny považuje za možnou překážku v rozvoji výroby, kterou se zahájením výroby nových vozů plánuje. Zajistit dostatek ubytování se snaží řešit založením webových stránek, prostřednictvím nichž mohou nejen provozovatelé ubytoven, ale i občané nabízet bydlení. Možná si automobilka založila na obtíže tím, že se dočasně vzdala části bytů v lokalitách "Vodárna" a "Kasárna". Mluvčí automobilky Radek Kňava ale na tuto námitku reagoval zdrženlivě.

Tomáš Růžička připomíná, že tyto byty jsou přednostně určeny pro zaměstnance TPCA a nikoliv pro agenturní zaměstnance. S krokem společnosti uvolnit popisované byty je spokojen. "Skoro už žádné volné nejsou, aktuálně zbývá kolem 18 bytů," řekl před měsícem. "Celkem se nám podařilo úspěšně pronajmout 240 bytů občanům, kteří mají zajištěné pravidelné příjmy a nejsou zapojeni do sociálního systému v postavení příjemce sociálních dávek. Aktuálně jsem byl informován, že zástupci TPCA jednají s některými majiteli ubytoven. Pro majitele ubytoven bude jistě TPCA zajímavějším obchodním partnerem. Vzhledem k tomu, že pro nové ubytovny platí stavební uzávěra, může tato situace přinést i snížení rizika vzniku dalších sociálně vyloučených lokalit. Což by byl efekt, který osobně vítám," dodal. 1. místostarosta si osobně myslí, že "společnost TPCA je ekonomicky silná, aby se s provozovateli ubytovacích zařízení dohodla. Každé místo obsazené agenturním zaměstnancem může ve svém důsledku znamenat o jednoho "dávkového" turistu méně". Na mysli má osoby, které čerpají sociální dávky.

K tématu probíraném již dříve v místním deníku se vyjádřil i na své facebookové adrese. "Je mi velmi líto, že mluvčí automobilky považuje stavební uzávěru za bariéru, která v krajním případě ohrožuje navýšení výroby. Nejedná-li se o nešťastné vyjádření tiskového mluvčího, je to pro mne osobně především smutné zjištění, že automobilce se za několik let existence v kolínském regionu stále nepodařilo sžít s městem a pochopit jeho problémy. O ubytovnách jsem již psal několikrát. Jsem přesvědčen, že rozvoj ubytoven již jednou v minulosti nastal i v důsledku potřeby ubytování ´kmenových či agenturních´ zaměstnanců spojených s automobilkou. Dnes se tedy situace opakuje a automobilka potřebuje další ubytovny. Přitom je jisté, že stagnace výroby opět jednou přijde. Všichni máme povědomí o zákonitostech trhu. Následně by se nové ubytovny mohly opět naplnit občany, kteří migrují v rámci sociálně vyloučených lokalit. Myslím si, že automobilka je natolik ekonomicky silná, aby dokázala oslovit stávající ubytovny. Vždyť to je především záruka, na kterou určitě uslyší provozovatelé zdejších ubytovacích zařízení. Další možností by mohlo být přehodnocení personálních kritérií a primárně zaměstnávání lidí z regionu. V neposlední řadě stále čeká na obsazení cca 55 volných bytů přednostně určených pro zaměstnance TPCA, které nebyly uvolněny pro potřeby města. Naše město trápí problém vysokého počtu ubytoven a stavební uzávěra je alespoň nějakým dočasným řešením, které naše město chrání. Prosím zástupce automobilky, aby se to pokusili alespoň pochopit," zareagoval Tomáš Růžička.
 

Autor článku: Redakce KP
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Žaneke - pondělí 28.4.2014, 15:52
Volných bytů po Kolíně je mraky,jak ke koupení tak k pronájmu-spíš je problém najít slušné nájemníky!!!

Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM