Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 18. srpna 2019

Vyšly paměti kováře Suchánka

Ke stému výročí bitvy čs. legionářů u Zborova a výročí vzniku Československého státu vyšla kniha "Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka". Její autor Slavomír Holý na ní se spolupracovníky, především s komentátorem událostí historikem Františkem Dudkem, strávil bezmála deset let. Knihu vydalo nymburské nakladatelství VEGA-L v nákladu 750 kusů.

Vyšly paměti kováře Suchánka
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 27.10.2017 v 16:00, Aktualizováno: 26.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Slavomír Holý pracuje už čtrnáct let v lakovně automobilky TPCA a jeho „domovská“ společnost vydání knihy podpořila. Publikace je určena nejen pro nepočetnou obec historiků, kteří uvítají autentický přepis pamětí, ale i pro širokou obec zájemců o nedávné dějiny a osudové okamžiky našeho národa a státu.
„Celé to vlastně začala moje prababička. Na základě jejího podnětu můj praděda na sklonku života sepsal své vzpomínky a zážitky,“ uvedl Holý. Publikace je tak komentovaným přepisem rukopisných pamětí Bohuslava Suchánka, sepsaných pro potomky podle deníkových zápisů v posledních letech jeho plodného života v době normalizační totality.
Suchánek se narodil jako syn kovářského mistra roku 1888 v zemědělské obci Kouty u Poděbrad. Ve svých pamětech popisuje celý svůj život, počínaje dětstvím v posledních letech habsburské monarchie, období dospívání, hospodářské a společenské aktivity nejen v samotných Koutech, ale i v nedalekých Poděbradech, Dymokurech, Křinci, Městci Králové a v širším regionu nymburského Polabí. Podrobně se věnuje první světové válce. Po zajetí na východní frontě vstoupil v roce 1916 do České družiny v Rusku a po čtyřech letech se s 1. plukem čs. legií slavně vrátil do vlasti. V legiích se účastnil frontových rozvědek v rumunských Karpatech, slavné bitvy u Zborova, bojů s bolševiky v Penze i v Povolží a následné sibiřské anabáze. Za statečnost v bojích byl vyznamenán ruskou Svajiřskou medailí a Čs. válečným křížem. Po návratu z Ruska neusiloval o armádní kariéru či výhodnou státní službu, ale vrátil se ke kovářské a rolnické práci. Zajímavě popisuje i svůj život v Koutech u Poděbrad, kde mimo čtyř válečných let žil až do roku 1975.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM