Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 14. října 2019

Výstava fotografií Františka Stráníka zachycuje zákulisí soutěže Miss Kolínska

Kmenový fotograf PRESu František Stráník připravil atraktivní výstavu, nabízející pohled do zákulisí soutěže Miss Kolínska.

Výstava fotografií Františka Stráníka zachycuje zákulisí soutěže Miss Kolínska
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 30.9.2019 v 7:00, Aktualizováno: 29.9.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Výstava v předsálí Kina 99 trvá do 31. října a je částečně i reklamou na letošní ročník soutěže. Pokud by snímky některou z návštěvnic výstavy inspirovaly, může se do letošního ročníku Miss přihlásit v pokladně Kina 99 či na webu misskolinska.cz. Na detaily k výstavě jsme se zeptali Františka Stráníka.

* Jak jste se vlastně k fotografování Miss Kolínska dostal?

Překvapím vás - díky PRESu. Tehdejší šéfredaktor Michal Černý se mě v roce 2012 zeptal, zda nechci nafotit přípravy missek před závěrečným finálovým večerem. Podobné fotografování proběhlo i o rok později a od roku 2014 až do loňska jsem vedle příprav už vždy fotil i finálový večer v divadle.

* Co bylo motivem k přípravě výstavy?

Při fotografování finálových večerů jsem si při pohledu na diváky v hledišti uvědomil, že znají dívky jenom z pódia a že si vlastně nikdo neumí představit tu obrovskou práci, kterou paní Šubotníková s dívkami odvedou. Všechny ty školení, semináře, přípravy... Proto jsem si řekl, že by bylo dobré alespoň něco z toho lidem ukázat.

* Co všechno během každého ročníku Miss dokumentujete?

Fotografování je zajímavé nejen při finálovém večeru, ale i během příprav. Finále v divadle jeho návštěvníci znají, publikum tam vidí dívky během soutěžních disciplin, které vtipně komentuje skvělý moderátor Vlasta Korec. Kromě standardního focení na jevišti se snažím dívky zachytit v zákulisí v šatnách, před jejich prvním vstupem na jeviště.

* Kolik jste za ta léta pořídil na Miss fotografií?

Hodně. Nejhorší ale je, udělat výběr. Jsou to dívky a znáte ženské pokolení, jak je "háklivé" na své fotografie... Fotografování Missek v zákulisí je proto velice ošemetná věc, i když se snažím, abych nikoho nekompromitoval. Ale všem se asi zavděčit nikdy nemůžete.

* Jak jste snímky pro výstavu vybíral?

Výstava v Kině 99 je omezená počtem fotografií. Dlouho jsem váhal nad koncepcí a nakonec jsem výstavu rozdělil na dvě části. Menší, tak trochu oficiální, kde jsou vidět vítězky jednotlivých ročníků vždy spolu se zákulisní fotografií, zatímco druhá část ukazuje zákulisí a někdy i portrétní fotografie z období příprav.

* V poslední rozhovoru pro PRES, před dvěma lety, jste zmiňoval vaše dokumentární fotoknihy o významných akcích v Kolíně. Kolik jich od té doby vzniklo a jaké další máte v plánu?

Při fotografování si vždy uvědomuji, kolik významných akcí již v Kolíně existuje, od historického Kmochova Kolína až třeba právě po Miss Kolínska. Přemýšlel jsem, kam se všechny ty fotografie z těchto akcí za pár let "podějí". Proto jsem začal sestavovat fotoknihy, které jsou uloženy na radnici, v muzeu pro archivaci apod. Vytvořil jsem například fotoknihu k 70. výročí deportace kolínských židů, z oslav 100. výročí narození Anastáze Opaska, ze slavnostního shromáždění k uctění památky mistra Jana Husa, z otevření chrámu sv. Bartoloměje po rekonstrukci, z návštěvy prezidenta Zemana v rodném Kolíně, z oslav 700. výročí narození císaře Karla IV, z 30. výročí založení Malé galerie Na Hradbách i dalších významných akcí. Jednou snad budou fotoknihy cenné pro příští generace, protože názorně ukáží, co se na počátku jedenadvacátého století v Kolíně všechno dělo. Uvažuji, že možná tímto způsobem zdokumentuji i Miss Kolínska, aby naši potomci viděli, jaké krásné "kočky" tu v našich časech žily.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM