Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Vyžaduje Kmochův ostrov, lokalita mého srdce, restart? Rozbít beton nebo jej jen polidštit?

Už víc jak před rokem nechalo město Kolín zpracovat architektonickou studii proměny Kmochova ostrova. Nyní radnice věc popostrčila do veřejné diskuze. Cílem je vznik všeobecně přijatelné vize, která by se v dalších letech, či desetiletích mohla - bez ohledu na střídání politických elit na radnici - naplňovat.

Vyžaduje Kmochův ostrov, lokalita mého srdce, restart? Rozbít beton nebo jej jen polidštit?
 
Publikováno: 29.8.2014 v 6:00, Aktualizováno: 26.8.2014 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

Plusem je skutečnost, že diskuzi odstartovala architektonická vize od kolínské patriotky arch. Dany Jirovské. Zájmem radnice je chválihodná snaha potlačit to, co předchozí, "betonová revitalizace" napáchala. Paní architektka dokázala chyby velice dobře popsat v doprovodném textu studie. Bohužel její snaha vyrovnat se s dědictvím minulosti je málo radikální. Spokojuje se s polidštěním betonu, slova o demolici amfiteátru a vytrhání zámkové dlažby z jejích úst bohužel neslyšíme.

Debatéři, kteří o budocnosti ostrova mluví, by asi neměli začítat tím, zda se jim líbí maják na jeho špici či restaurace v jeho středu. Zásadní otázka totiž zní: K čemu by měl ostrov sloužit?

Předložím zde svoji vizi. Domnívám se, že Kmochův ostrov by měl zůstat v první řadě parkem. Doplňky jako rockové arény, discgolfová hřiště, půjčovny šlapadel jsou věcí momentální módy. Dětská hřiště, restaurace apod. mohou stát kdekoli jinde v Kolíně. Přírodní tišinu obtékanou řekou má však Kolín pouze jednu. Místa klidu budou v příštích cca 20 letech ceněna víc než dnes a ostrov by takovým místem mohl být. Areál se obejde bez jakýchkoliv doplňků, není nutné ho nazdobovat a přidávat pro každého něco. Naopak, elegantnější se zdá přístup odebírání.

O názor jsme požádali i Aleše Barryho Bureše. Není sice architekt, ale ostrov mu přirostl k srdci a od devadesátých let zde pořádá různé kulturní akce, dětskými dny počínaje a rockovým megafestivalem Natruc konče.

Barry říká: "Ostrov ztratil hodně ze svého kouzla především vybudováním amfiteátru, dále vybudováním hlavní cesty z betonové zámkové dlažby a zděným WC domečkem u altánku. V prvé řadě bych zboural amfiteátr, který násilně rozděluje ostrov, je v mnoha ohledech nefunkční a architektonicky nerespektující místo, kde se nachází, a to i přesto, že by byl obložen dřevěnou lamelou. Návrh paní architektky je hezký. Problém je, že u takových jednorázových investic potom chybí peníze na údržbu, na udržitelný rozvoj. Je tam hodně dřeva, hlavně u oplocení. To podléhá rychlé zkáze. Takže se bojím podobného osudu jako u dětských hřišť v Borkách, nebo podobných staveb."
Proměna Kmochova ostrova je největším tématem kolínského léta a komentáře a příspěvky do diskuze najdete v Presu zřejmě i v dalších vydáních.

Architektonická studie proměny ostrova je vystavena přímo na lávce na Kmochův ostrov.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM