Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Významní pohřbení na centrálním hřbitově

V nabídce městského informačního centra Na Hradbách se nedávno objevila nová barevná publikace s názvem "Centrální hřbitov v Kolíně - významné osobnosti".

Významní pohřbení na centrálním hřbitově
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 2.1.2019 v 7:00, Aktualizováno: 1.1.2019 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Svazek vydalo město Kolín, jeho autory jsou historik Ladislav Jouza a archivář Jaroslav Pejša, který přispěl i desítkami hrobových fotografií. Cílem knihy je připomenout významné osobnosti, které jsou pochované na kolínském centrálním hřbitově. Autoři do knížky zařadili 54 takových osobností, každé je věnována jedna stránka. Někteří, jako fotograf Antonín Pinkas, byli na hřbitově uloženi krátce po jeho založení v roce 1882, jiní, jako archeolog Jiří Hrala, až v novém tisíciletí. Ve výčtu osobností najdeme kapelníky, továrníky, starosty, politiky, odbojáře a mimo jiné i kněze. Feministky budou zklamané, ale ve výčtu není ani jediná žena.
Pečlivě graficky zpracovaná kniha je doplněna několika archivními fotografiemi, stručnou historií hřbitova a jeho obřadní síně, najdeme v ní i všechny čtyři velké pomníky a památníky, které se zde nacházejí. Publikace vyšla v nákladu 1.000 kusů a prodává se za 50 korun. Pokud se s ní vydáme na hřbitov, všechny uvedené hroby snadno najdeme díky publikovaným plánkům. Na prohlídku se lze vydat i pomocí internetu, protože funkce panorama na webu mapy.cz umožňuje snadno kráčet po všech hlavních cestách hřbitova.
V souvislosti s knihou připomeňme, že už letos na jaře městská rada schválila na návrh tehdejšího místostarosty Tomáše Růžičky vytvoření tzv. čestných hrobů. Reagovala tak na situaci, že zatímco jinde v republice měli návštěvníci města možnost na tamních hřbitovech jednoduše najít a navštívit označené hroby významných rodáků, v Kolíně ten, kdo by chtěl najít oficiální informaci, kde je například pohřbený kapelník František Kmoch či fotograf Josef Sudek, pátral marně.
Od schválení návrhu je možné označit rozhodnutím městské rady za "čestný hrob" místo posledního odpočinku toho, jehož činnost byla mimořádně společensky prospěšná a ve městě všeobecně uznávaná. Město se současně zavázalo pečovat do budoucna o "čestné hroby" bez rozdílu vlastníka hrobu prostřednictvím Správy veřejných pohřebišť, která zajistí jejich pietní výzdobu při významných svátcích či výročích v rozsahu do 1.500 korun ročně na jeden hrob. Počítalo se i s tím, že umístění všech "čestných hrobů" bude vyznačeno na orientační tabuli s plánem hřbitova, takže tyto hroby návštěvníci snadno najdou. V budoucnosti by mělo dojít i k digitalizaci plánu hřbitovů a zařazení historických dat, fotografií i komentářů k "čestným hrobům", například v podobě snadné projekce pomocí dotykového displeje pro veřejnost.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM