Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Z čeho bude letos kolínská záchytka žít? Určitě ji nepomůže Týnec nad Labem

Město Kolín počítá pro tento rok na provoz Protialkoholní záchytné stanice v Kolíně (PZS) vydat bezmála 2 miliony korun. Nejvýznamněji se finančně na provozu podílí Krajský úřad Středočeského kraje, od kterého město pravidelně získává dotaci na provoz.

Z čeho bude letos kolínská záchytka žít? Určitě ji nepomůže Týnec nad Labem
 
Publikováno: 24.3.2014 v 12:00, Aktualizováno: 21.3.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

"V minulých letech jsme získali dotaci ve výši 1 milion. V roce 2014 jsme požádali o významnější navýšení, a to na 1,3 miliony korun z důvodu, že jsme úspěšně protialkoholní záchytnou stanici registrovali jako zdravotní zřízení, což nám nově ukládal zákon. Dalšími dobrovolnými přispěvovateli jsou města a obce, ze kterých jsou klienti do záchytky dováženi. Dalším příjmem rozpočtu je klientský poplatek za využití PZS, ten je od 1. března 2013 stanoven na částku 3.000 korun. Tato suma je však od klientů obtížně vymahatelná. Další zdroje financování v podstatě neexistují, služba není hrazena v rámci zdravotního pojištění," konstatovala v lednu mluvčí radnice Jiřina Holubová. Později nás mluvčí informovala, že krajský úřad nakonec téměř vyslyšel volání Kolína po vyšším příspěvku a na provoz PZS pošle 1,2 milionu korun, tedy o 200 tisíc korun více než v loňském roce.

Z 21 měst a obcí, které kolínská radnice v říjnu 2013 oslovila, přišlo celkem 63.000 korun. "Dále máme přislíbenou ještě částku ve výši 164.000 korun. Mezi největší donátory se bude řadit město Kutná Hora a Český Brod. Další obce teprve budou žádosti projednávat. Velký časový rozptyl je způsoben díky několika faktorům (schvalování rozpočtů obcí, financování prostřednictvím grantových programů obcí, které jsou v průběhu daného kalendářního roku, zpětným financováním PZS podle počtu klientů z předchozího roku atd.). Předpokládáme, že definitivní údaje budou k dispozici během července," uvedla minulý týden Jiřina Holubová.

Na provozu PZS se letos nebude finančně podílet například Týnec nad Labem. Rozhodli o tom tamní zastupitelé koncem minulého roku. Přestože měli na výběr ze tří možností, těsný verdikt zněl proti příspěvku. Z 11 zastupitelů dva při jednání chyběli a pro finanční pomoc zvedlo ve 2. kole ruku 5 osob. K přijetí návrhu však byla potřeba 6 zástupců lidu. Přitom loni na kolínské "záchytce" nocovali 4 Týnečáci. Ti podle myšlení zastupitelů zřejmě nepotřebovali žádnou pomoc nebo o ně pečovali duchové. Neposkytnutí pár tisíc kritizovali týnecký starosta Dušan Žmolil: "Mě samotného to mrzí. Můj hlas byl pro přidělení příspěvku. Dle mého názoru je protialkoholní stanice potřebná věc."

Takové rozhodnutí, jaké pro jaké hlasovali týnečtí zastupitelé, je v podstatě morálním verdiktem, oslovené obce nemají žádnou zákonnou povinnost přispět městu Kolín na provoz PZS. "Vzhledem k problémům, které vyplývají z chování podnapilých občanů, je nám líto, že přijali zamítavé rozhodnutí," komentovala postup Týnce nad Labem mluvčí kolínské radnice. Týnec nad Labem přispěl za roky 2012 a 2013 částkou celkem ve výši 8.000 korun. "V roce 2012 jsme přijali tři klienty dovezené z Týnce, v roce 2013 čtyři klienty," dodává Jiřina Holubová.

Výpadek však prý nijak provoz PZS neovlivní. "S ohledem k celkovému rozpočtu PZS to není významná částka. Na druhou stranu si je ovšem třeba uvědomit, že náklady na jednoho klienta PZS činní 5.000 korun za noc. Proto považujeme jakýkoli příspěvek ze strany obcí za důležitý a jsme za jejich dobrovolnou spoluodpovědnost skutečně vděčni," uzavírá povídání tisková mluvčí města Kolína.

Místostarosta Tomáš Růžička se zaměstnancem Protialkoholní záchytné stanice Kolín Leem Vostrým.
Foto: Archiv MÚ Kolín
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM