Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. května 2017 a svátek má Emil.

Z programu kolínského Kina 99 můžeme v březnu doporučit: Grandhotel Budapešť a Philomenu

Z programu kolínského Kina 99 můžeme v březnu doporučit: Grandhotel Budapešť a Philomenu
 
Publikováno: 9.3.2014 v 16:00, Aktualizováno: 3.3.2014 v 16:00
Rubrika: Kultura

Problém současné kinematografie je v nedostatku kvalitních námětů. Tvůrci zapřažení v komerční mašinérii hromadně recyklují gerojská témata z dějin a spíše se starají o dokonalé vnější efekty, působivě strhující vizuální styl, občas experimentují se způsobem vyprávění filmového příběhu.

Filmová nadprodukce je obrovská, což se týká i kinematografie české. Národ ovšem dnes většinou následuje modelové vzory chování, které mu servíruje Hollywood. Není divu, film je dnes nejvlivnějším nositelem kultury. Snad se to časem projeví chvalitebně, určitý mýtus o hrdinovi schopném zachránit svět u nás v totalitních dekádách téměř vymizel a nějakou renesanci si zasloužil. O tom však psát šířeji nehodláme a dovolíme si představit tři snímky z jiného soudku, které byste v březnovém programu Kina 99 možná přehlédli.

Komorní drama Stephena Frearse Philomena (V Kolíně 10. až 12. března) se opírá o dvě tradičně silné stránky tohoto režiséra - mezigenerační napětí a hluboký ponor do myšlení a konání postav. Mimoděk se seznamujeme s "řešením pro těhotné padlé dívky" v irské církvi, kterou byly vynucené adopce. Jedna z nich, nyní již sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee, chce svého ztraceného syna najít. Film se silnými myšlenkami, vírou, lidskými emocemi a občasným ostrovním humorem získal 4 nominace na Oscara - jako nejlepší film roku, Judi Dench jako nejlepší herečka v hlavní roli, dále za hudbu a scénář.

Komediální drama Wese Andersona Grandhotel Budapešť (v Kolíně 13. až 16. března) nabízí něco jako pouťovou mechanickou střelnici. Dokonale stylizovaný film s bizarními groteskními postavami či spíše figurkami, pohybujícími se v jakémsi rozmluveném němém filmu... Výtvarná stránka filmu je malebně uchvacující či jaksi hrabalovsky pábitelská. Snímek pro diváky, kteří oceňují dada a překvapení.

Sci-fi vztahový film Spikea Jonzea z nedaleké budoucnosti má stručný název "Ona" (v Kolíně 28. až 30. března). Věříte, že bude jednou běžné mít kvalitní citový vztah s operačním systémem? Ten ve filmu je velmi intuitivní a mluví hlasem Scarlett Johansson. Ta si odnesla z Mezinárodního filmového festivalu v Římě cenu za nejlepší herecký výkon, byť se na plátně vůbec neobjevuje. Každopádně je ve filmu vtipná, citlivá a má zajímavé postřehy a posléze i požadavky. Křehký snímek je vystavěn na vztahových dialozích a v podstatě je i sondou do lidské opuštěnosti. Nabízí ovšem i celou řadu hlubších myšlenek či vizí.

Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Kolínští atleti bojují o naději na postup do extraligy mužůZaskautujte si v KolíněLegiovlak se představil i v KolíněVideo kolínských gymnazistů o historii města Kolína
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM