Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Zájem o univerzitu seniorů vzrostl

Letošní podzimní kurzy Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V) v Kolíně začnou ve čtvrtek 4. října.

Zájem o univerzitu seniorů vzrostl
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 2.10.2018 v 7:00, Aktualizováno: 1.10.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Účastnit se jich mohou senioři s přístupem k internetu. Podmínkou je věk s nárokem na starobní penzi nebo i invalidní důchod. Kromě samostudia se předpokládá i účast na seminářích, které se konají jednou za 14 dní v počítačové učebně CEROP Kolín. Virtuální studium umožňuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, organizátorem výuky v Kolíně je městská knihovna a tutorem Tomáš Koleszár. Položili jsme mu několik otázek.

* Knihovna začala organizovat kurzy Virtuální Univerzity třetího věku minulý rok. Kolik kurzů se již uskutečnilo a o které byl největší zájem?

V každém semestru lze otevřít maximálně dva kurzy - oficiálním Konzultačním střediskem VU3V jsme se stali v létě 2017 a na podzim jsme tak výuku odstartovali zimním semestrem, následně jsme v únoru letošního roku pokračovali semestrem letním. Možnou kapacitu semestrů využíváme, dosud proto za sebou máme celkem čtyři různé dokončené kurzy. Zatím nejvíce posluchačů se účastnilo kurzu České dějiny a jejich souvislosti, velký zájem byl například i o úvodní kurz z oboru genealogie.

* Kolik studentů kurzy VU3V úspěšně absolvovalo?

Podmínkou absolutoria jednotlivých kurzů je účast na společných přednáškách a následné úspěšné splnění testů v klidu domova. V našem prvním zimním semestru bylo za obě témata 26 absolutorií, což byl plný počet, v letošním letním semestru již 44, přičemž další dva posluchači tehdy úspěšní nebyli. Za zmínku asi stojí, že někteří ze studentů navštěvují kurzy oba, proto unikátních posluchačů je vždy o něco méně oproti počtu absolutorií - v našem případě bylo konkrétně 22 různých studentů v zimním a následně již 37 v semestru letním.

* Pro letošní zimní semestr byly vybrány dva kurzy - České dějiny a jejich souvislosti II a Umění rané renesance v Itálii. Proč právě tato témata?

Témata volíme především dle zájmu našich posluchačů, abychom pro ně zajistili co nejatraktivnější skladbu výuky. V průběhu semestru je proto nabídka dalších kurzů s účastníky konzultována a na základě jejich preferencí je sestaven semestr nadcházející. O přednášky z českých dějin byl velký zájem již v minulém období a jejich pokračování je tak logickým krokem pro nás i pro naše studenty. Italská renesance má za úkol oslovit zájemce o historii, architekturu a umění, kterých je - i dle zkušeností s námi pořádanou Univerzitou volného času - v řadách místních seniorů opravdu dost. V poskytovaných kurzech se samozřejmě snažíme reflektovat i různorodost a nové vybíráme tak, aby nabízená témata oslovila co nejširší okruh našich seniorů.

* Je počet účastníků kurzu omezen? Hlásí se někteří zájemci i na oba dva kurzy současně?

V tuto chvíli máme dostatečné kapacity ke společnému studiu, počet posluchačů proto nyní neomezujeme. Na oba kurzy zároveň se někteří posluchači skutečně hlásí a maximálně tak využívají možností tohoto studia v Kolíně.

* Kolik již máte na nadcházející semestr přihlášek? Jak se mohou další zájemci přihlásit a do kdy mají čas?

Do nadcházejících kurzů se aktuálně hlásí kolem čtyřiceti zájemců. Další tak mohou učinit nejlépe e-mailem na adresu koleszar@knihovnakolin.cz a následně obdrží informace o dalších krocích. Čas k přihlášení mají fakticky až do 18. října, jelikož povolená absence jsou až dvě přednášky, nicméně ideální termín k nahlášení účasti je během září před samotným startem semestru.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM