Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 21. dubna 2019

Závlahové vaky pro mladé stromy

Letošní rok je charakteristický extrémním suchem kvůli nedostatku srážek. Květiny, mladé stromky či keře v ulicích by bez pravidelného zalévání uschly.

Závlahové vaky pro mladé stromy
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 31.8.2018 v 7:00, Aktualizováno: 30.8.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

O zalévání stromků se stará společnost AVE Kolín. Kromě stromků v širším centru města má na starosti také nové aleje a záhony u TPCA a alej na Spálence, kde vodou "obsluhuje" cca 140 stromků. Na detaily jsme se zeptali jednatelky AVE Kolín Věry Suchomelové.

* Kolik mladých stromků přímo v ulicích Kolína AVE Kolín pravidelně zalévá a kolik dalších zalévacích míst vaše cisterna na multikáře obsluhuje?

Veškeré nové výsadby, ať už stromové či rostlinné, zaléváme pravidelně od začátku sezóny, tedy zhruba od dubna. Extrémně suché období nás donutilo momentálně používat 5 zalévacích vozů. Každý den zaléváme květinové pyramidy, letničkové záhony, osazené betonové květináče a kruhové objezdy vysazované v roce 2017, s podobně velkou intenzitou i závěsy na veřejném osvětlení. Dále zaléváme nové keřové a trvalkové záhony zhruba třikrát až čtyřikrát týdně. Co se týče nových stromů, zaléváme jich dohromady zhruba 130, tedy nejen výsadby z roku 2017 a jara 2018, ale i starší výsadby, které nevykazují přirozený přírůst.

* Některé mladé kmínky rostou z nápadných plastových pytlů. Souvisí to nějak s jejich zavlažováním?

Ano. Na začátku srpna jsme nainstalovali k vybraným šedesáti novým stromům speciální závlahové vaky, které plníme dvakrát týdně. Objem vaků poskytuje necelých 60 litrů vody dávkované v průběhu 5 až 9 hodin od naplnění. Strom je tedy schopen vstřebat více jak 95 procent poskytnuté vody, přirozeně se obnoví fyzikální vlastnosti substrátu a zhruba čtyřikrát se zvýší efektivita denní výkonosti během zálivek. Kritéria pro výběr stromů, které první vaky dostaly, byl hlavně taxon a jeho umístění.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM