Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 29. května 2017 a svátek má Vilém.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
 
Publikováno: 20.8.2014 v 16:00, Aktualizováno: 19.8.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura

Okolo 150 obrázků geniálního českého ilustrátora Zdeňka Buriana mohou Kolíňáci vidět do 28. srpna na výstavě Malíř ztraceného času ve výstavním sále Městské knihovny v Husově ulici. Dílo Zdeňka Buriana se víc jak třicet let po jeho smrti těší velké popularitě, originály jeho kvašů můžete na aukcích koupit za 20- 30 tisíc, leckdy vyskočí i výš.

V knihovně samozřejmě originály nevystavují, pořadatelům výstavy se ovšem, ve spolupráci s Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví, podařilo shromáždit působivou kolekci reprodukcí. Patří k tomu nejlepšímu, co knihovna kdy vystavila.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
Jeden z vystavených kvašů Zdeňka Buriana.
Foto: Archiv KP

Zdeněk Burian (1905-1981 Praha), malíř a ilustrátor dobrodružných knih vytvořil za svůj život na 14 tisíc knižních, časopiseckých a kalendářových ilustrací. Mezinárodně proslulým se stal díky svým paleontologickým rekonstrukcím vymřelých zvířat a rostlin, na nichž pracoval společně s profesorem Josefem Augustou. Českou knižní kulturu obohatil o ilustrace k pěti stům knih, přispěl k popularitě Jaroslava Foglara, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona, Karla Maye, Eduarda Štorcha či Julese Verna.

Knihovna představuje pouze malé torzo malířova díla, a to zejména dějové ilustrace z dobrodružné literatury, vyvedené různými technikami. Burian byl nepřehlédnutelným virtuózem zejména v oblasti kvašové malby na mokrý podklad, s čímž návštěvníkům výstavy nezbývá než souhlasit. V průběhu dvou let jde již o druhou výstavu Burianova díla v kolínské knihovně, loňská prezentace měla stejný název, obrázky byly však jiné. Pokud někoho Burian nadchne, může si v knihovně na památku koupit nově vydané knihy s jeho ilustracemi, plakáty, nástěnné kalendáře atd.

Výstavní síň knihovny v Kolíně.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Profesorka z gymplu Markéta Seidlová: od muzikálů k videu o historii KolínaBlešák na vzduchu byl dvakrát větší než minuleNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod SněžkouPamětní deska Josefa Mašína visí v Praze
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM