Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 23. října 2017

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
 
Publikováno: 20.8.2014 v 16:00, Aktualizováno: 19.8.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura

Okolo 150 obrázků geniálního českého ilustrátora Zdeňka Buriana mohou Kolíňáci vidět do 28. srpna na výstavě Malíř ztraceného času ve výstavním sále Městské knihovny v Husově ulici. Dílo Zdeňka Buriana se víc jak třicet let po jeho smrti těší velké popularitě, originály jeho kvašů můžete na aukcích koupit za 20- 30 tisíc, leckdy vyskočí i výš.

V knihovně samozřejmě originály nevystavují, pořadatelům výstavy se ovšem, ve spolupráci s Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví, podařilo shromáždit působivou kolekci reprodukcí. Patří k tomu nejlepšímu, co knihovna kdy vystavila.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
Jeden z vystavených kvašů Zdeňka Buriana.
Foto: Archiv KP

Zdeněk Burian (1905-1981 Praha), malíř a ilustrátor dobrodružných knih vytvořil za svůj život na 14 tisíc knižních, časopiseckých a kalendářových ilustrací. Mezinárodně proslulým se stal díky svým paleontologickým rekonstrukcím vymřelých zvířat a rostlin, na nichž pracoval společně s profesorem Josefem Augustou. Českou knižní kulturu obohatil o ilustrace k pěti stům knih, přispěl k popularitě Jaroslava Foglara, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona, Karla Maye, Eduarda Štorcha či Julese Verna.

Knihovna představuje pouze malé torzo malířova díla, a to zejména dějové ilustrace z dobrodružné literatury, vyvedené různými technikami. Burian byl nepřehlédnutelným virtuózem zejména v oblasti kvašové malby na mokrý podklad, s čímž návštěvníkům výstavy nezbývá než souhlasit. V průběhu dvou let jde již o druhou výstavu Burianova díla v kolínské knihovně, loňská prezentace měla stejný název, obrázky byly však jiné. Pokud někoho Burian nadchne, může si v knihovně na památku koupit nově vydané knihy s jeho ilustracemi, plakáty, nástěnné kalendáře atd.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
STAN získal v Kolíně pětinásobek hlasů proti zbytku republikyDivadlo Neškvor uvidíte ve ScapinuDrozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal Šmahel Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Kolína svých sousedů
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM