Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 25. února 2017 a svátek má Liliana.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
 
Publikováno: 20.8.2014 v 16:00, Aktualizováno: 19.8.2014 v 14:00
Rubrika: Kultura

Okolo 150 obrázků geniálního českého ilustrátora Zdeňka Buriana mohou Kolíňáci vidět do 28. srpna na výstavě Malíř ztraceného času ve výstavním sále Městské knihovny v Husově ulici. Dílo Zdeňka Buriana se víc jak třicet let po jeho smrti těší velké popularitě, originály jeho kvašů můžete na aukcích koupit za 20- 30 tisíc, leckdy vyskočí i výš.

V knihovně samozřejmě originály nevystavují, pořadatelům výstavy se ovšem, ve spolupráci s Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví, podařilo shromáždit působivou kolekci reprodukcí. Patří k tomu nejlepšímu, co knihovna kdy vystavila.

Zdeněk Burian: Malíř ztraceného času. Výstava v Městské knihovně v Kolíně
Jeden z vystavených kvašů Zdeňka Buriana.
Foto: Archiv KP

Zdeněk Burian (1905-1981 Praha), malíř a ilustrátor dobrodružných knih vytvořil za svůj život na 14 tisíc knižních, časopiseckých a kalendářových ilustrací. Mezinárodně proslulým se stal díky svým paleontologickým rekonstrukcím vymřelých zvířat a rostlin, na nichž pracoval společně s profesorem Josefem Augustou. Českou knižní kulturu obohatil o ilustrace k pěti stům knih, přispěl k popularitě Jaroslava Foglara, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona, Karla Maye, Eduarda Štorcha či Julese Verna.

Knihovna představuje pouze malé torzo malířova díla, a to zejména dějové ilustrace z dobrodružné literatury, vyvedené různými technikami. Burian byl nepřehlédnutelným virtuózem zejména v oblasti kvašové malby na mokrý podklad, s čímž návštěvníkům výstavy nezbývá než souhlasit. V průběhu dvou let jde již o druhou výstavu Burianova díla v kolínské knihovně, loňská prezentace měla stejný název, obrázky byly však jiné. Pokud někoho Burian nadchne, může si v knihovně na památku koupit nově vydané knihy s jeho ilustracemi, plakáty, nástěnné kalendáře atd.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Steepwater Band v květnu v KolíněNejstarší matematická soutěž v KolíněMěstské terasy nabídnou příjemné posezení přímo u Karlova náměstíPotřebujeme posílit smyčcovou sekci
Kalendář akcí: Únor
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
21
St
1
 
Čt
23
 
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM