Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. září 2017

Zemřel kytarista Miroslav Tulinger. Byl to významný kolínský rocker, odprásknout reproduktor docela uměl

Ve věku 58 let zemřel náhle 20. dubna Miroslav Tulinger. Proslavil se jako kytarista v kapelách Obelisk, Hever či Skylla. Měl jsem možnost být u jeho vstupu na kolínskou kulturní scénu. Kapela Obelisk, která byla kolem roku 1979 v troskách, zlanařila zpěváka Mirka Pokorného a ten s sebou přivedl i Mirka Tulingera. Makali spolu ve Frigeře.

Zemřel kytarista Miroslav Tulinger. Byl to významný kolínský rocker, odprásknout reproduktor docela uměl
 
Publikováno: 3.5.2015 v 6:00, Aktualizováno: 29.4.2015 v 2:00
Rubrika: Kultura

Tulinger byl schopen cvičit na kytaru deset hodin v kuse a měl dokonce trenažér - asi třicet centimetrů dlouhý hmatník se strunami. Na trenažéru cvičil i v práci, když mistr zrovna nešel na kontrolu. Kytarovou techniku měl tak velmi vydřenou. A začala pěkná rocková éra Obelisku se dvěma kytarami.

Tulinger vypadal jako správný rocker, a on rocker byl oddaný věci. Bylo na tom zajímavé, že polovina kapely měla hudební vzdělání, zatímco zbytek neměl o teorii ponětí. Na zkouškách pak docházelo ke komickým dohadům, kde je ais a kde b či tempo "lážo plážo".

"Tuli" měl vždycky na tu dobu znamenité a drahé kytary, zesilovač Marshall a pravidelně odprásknul na produkci nějaký reproduktor. Na jevišti, kde mají kytaristé efektové krabičky, měl reflektor, který před sólem rozsvítil dupnutím nohou. Přes rockerskou vizáž vůbec nepil ani nekouřil. Vždy to odůvodňoval slovy, že po vojně pil první alkoholovou ligu a to stačilo.

S Mirkem Tulingrem jsem hrál několik let ve zmíněném Obelisku a vycházeli jsme spolu výborně, i když byl správným samorostem. Z kapely se pak stal proslavený Hever, a ten jsem sledoval jen z dálky, stejně jako další Mirkovo počínání. Třeba taky na koncertě v Praze v Domě barikádníků zcela převálcovali tehdejší Arakain. Jak to řekl jeho kolega Áma Vrána: "Ať hraješ v nebeským bigbítu, Míro."

Pohřeb Miroslava Tulingera proběhne v pondělí 4. května ve 13 hodin ve hřbitovní kapli v Týnci nad Labem.
 

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté FK Kolín doma ani na třetí pokus neuspěliPo kinech Oko a Jas se Černý Petr do Kolína tentokrát vrací v Kině 99Venkovní bazén letos lákalKaždé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkaček
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM